Stanica hulajpolska. Ukraińskie opowieści

Cykl: Biblioteka Sarmacka (tom 10)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historyczna
Elevander

Opracowanie: Iwona Węgrzyn Obszerny tom prozy Michała Grabowskiego jest pod względem historycznoliterackim wydarzeniem niezwykłym. Jakkolwiek bowiem dotyczy autora powszechnie omawianego w każdym studium estetyki romantyzmu, to jednak prozy artystycznej Grabowskiego (...) nie wznawiano i nikt o to nie apelował. prof. Tadeusz Budrewicz Tak, ta proza jest monotonna, wtórna, pełna...

Opracowanie: Iwona Węgrzyn

prof. Tadeusz Budrewicz

Tak, ta proza jest monotonna, wtórna, pełna niekonsekwencji i mało atrakcyjna. Jest taka, bo próbuje opowiedzieć historię, której nie chcieli usłyszeć czytelnicy i przed której akceptacją wzdragał się sam autor; bo zmaga się z nieadekwatnością języka i brakiem formy dla opowieści i największej katastrofie, jaka dotknęła Polaków – opowieści o końcu Rzeczypospolitej.

ze wstępu

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=32019