Księga urwisów

Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
Nervi

Inne wydania

Chłopcy z Wilczkowa bardzo chcą przeżyć przygodę jak na filmach. Marzą o tym, by w ich miasteczku działy się jakieś tajemnicze wydarzenia... Marzenia się spełniają i siedmiu urwisów ma okazję zostania bohaterami. Ale wtedy okazuje się, że wykrycie i złapanie szpiega nie jest wcale takie proste, a do tego może być śmiertelnie niebezpieczne! Przy okazji wychodzi na jaw także kilka innych spraw,...

Przy okazji wychodzi na jaw także kilka innych spraw, z których niektóre są naprawdę zaskakujące. Tajemnice, niespodzianki i niebezpieczeństwa mnożą się na potęgę!
Przedstawiamy kolorowe wydanie jednej z najbardziej znanych powieści Edmunda Niziurskiego - znanego i kochanego od pokoleń pisarza młodzieżowego! Twarda oprawa sprawia, że książka jest szczególnie estetyczna i trwała, warta polecenia jako prezent i ozdoba biblioteczki każdego miłośnika literatury.

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/103,717_Ksiega-urwisow.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/103,717_Ksiega-urwisow.html

| 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.06
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Przyznam szczerze, ze nie dałem rady, przerwałem lekturę w momencie, kiedy miała zawiązywać się spółdzielnia. Za dużo w tej książce przodowników pracy, wyśrubowanych norm, szpiegów, sabotażystów, zbyt wiele socrealizmu. nie ma tu zupełnie tej magii późniejszych książek Niziurskiego, nie ma humoru, dowcipnych ksyw. Szkoda, ale każdy od czegoś zaczyna, a kiedy debiut powstaje w 1954 roku, czyli przed Odwilżą, to krakać trzeba może nie w pierwszej linii, ale na tę samą nutę co inne wrony.

michall_1985 | 2015-11-20
Przeczytana: październik 1994

Dwaj panowie N - Niziurski i Nienacki królowali w moim podstawówkowym,nieco specyficznym życiu.

Uwielbiam tę książkę,jak i inne przygodowe w tym swojskim klimacie.

PABLOPAN | 2012-06-24

Świetna, najlepsza Niziurskiego chyba. Zdecydowanie polecam, cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

Aququ | 2015-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2015

To jedna z książek mojego dzieciństwa, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie, a Edmund Niziurski stał się jednym z ulubionych pisarzy. Pomyślałem, powrócę po latach, zeby sprawdzić czy rzeczywiście było czym się zachwycać. Fabuła ma w gruncie rzeczy trzy warstwy. Wątek przygodowy jest najwyższej klasy na "dychę". Druga warstwa to szkolna dydaktyka tak charakterystyczna dla Niziurskiego, podana jak zwykle nienachalnie i z wyczuciem. Jednak całość psuje warstwa propagandowa wczesnego PRLu. Jako dziecko w ogóle jej nie wyczułem czyli "brawa" dla autora, ale... Co innego gdyby autor pisał książkę młodzieżowo przygodową, w której od przypadku znalazłyby się jakieś propagandowe wtręty, ale ewidentnie propaganda to podstawowe założenie książki, a wątek przygodowy to tylko niezbędny kwiatek dla przyciągnięcia młodzieżowego czytelnika i nafaszerowania go politycznie. Autor zresztą w tekście nie kryje, jaka literatura była dla niego wzorcem, mlodzieżowe radzieckie przygodówki dla pionierów....

KrzysiekK | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

To jedna z moich TOP5 książek okresu dzieciństwa, przeczytana pewnie naście razy.

Agata | 2014-01-04

Przeczytawszy niedawno "Marka Piegusa", "Cymeona Maksymalnego", "Siódme Wtajemniczenie", "Adelo, zrozum mnie" i "Księgę Urwisów", z radością stwierdzam, że powieści Niziurskiego się nie zestarzały i dla dorosłego czytelnika są wciąż na tyle wciągające, że zarywa noce;) Absurdalny humor, niezwykłe przygody przeżywane w najzwyklejszych miejscach i okolicznościach, pełnokrwiści bohaterowie, cudownie plastyczny język i nutka psychodelii - to jest to, co tygryski, młode czy starsze, lubią najbardziej.

"Księga urwisów", pierwsza powieść Niziurskiego, jest trochę inna od pozostałych. Bohaterowie to zwyczajni chłopcy. Nie ma wśród nich nadwrażliwch outsiderów prześladowanych przez tragikomiczne zbiegi okoliczności, o dziwacznych imionach i nazwiskach (Cymeon Maksymalny), używających charakterystycznego slangu (mieszanina autentycznej gwary uczniowskiej plus inwencja pisarza).

Książka powstała w roku 1954, między śmiercią Stalina a początkiem odwilży - kiedy ruszała Nowa Huta,...

leonid | 2015-12-27

Jedna z książek mojego dzieciństwa. A jak wiadomo :) takich książek nie poddaje się krytyce. Z pewnością do niej nie wrócę, nie chciałbym się rozczarować.

Przemysław Grzyb | 2017-03-29

Pierwszy raz przeczytałem "Księgę Urwisów" w wieku 8 lat. Od tego czasu minęło lat trzydzieści, a na liczniku jest ponad czterdzieści "przeczytań". Doprawdy nie potrafię jednoznacznie powiedzieć za co kocham tę książkę. Mimo wielu wad i wylewającej się z kartek socjalistycznej propagandy, ma w sobie coś naprawdę niezwykłego. Może i nie ma tu tyle absurdalnego humoru, jakim ociekają inne książki Niziurskiego. Może i trzecia - pozytywistyczno-spółdzielczo-socjalistyczna część to już naprawdę mocny odjazd w kierunku wojującego socrealizmu. Może i Niziurski napisał książki lepsze i dużo lepsze, ale nie zmienia to faktu, że Księga Urwisów jest jedną z najważniejszych pozycji w jego dorobku, w której można się bezgranicznie zakochać...

| 2013-09-05
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Smak propagandy komunistycznej dzisiaj już tylko wywołuje uśmiech na twarzy, a jest jej w tej książce całe hałdy. To jednak mało istotne. Czyta się Księgę z wypiekami na twarzy. Jak zacząłem czytać to musiałem ją skończyć- pamiętam, że kochana mamusia obudziła się nad ranem i oczywiście dostałem burę, że nie spałem tylko czytałem. Ale warto było, do dziś nie żałuję. Idealna książka dla chłopaka. Siostra miała swoją Anię z zielonego, my chłopacy mieliśmy Niziurskiego, Nienackiego....

Roman Dłużniewski | 2016-12-04

Jak każda książka Niziurskiego fajna, ale... Imperialistyczni dywersanci i dzielny Bolesławiec czyli zwykły ubek trochę psują atmosferę.