Wartanidzi. Wojownicy Wartana Mamikoniana. Powieść historyczna w dwóch tomach. Tom II

Tłumaczenie: Stanisław Ulaszek
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, Fundacja Dziedzictwa i Kultury Ormian Polskich
Wardanank
historyczna
Elevander

Dwutomowa powieść Derenika Demircziana pt. Wartanidzi przedstawia rozległą panoramę społeczeństwa starożytnej Armenii w połowie V wieku: od znanych z historii pisanej bohaterskich przywódców powstania antyperskiego lat 450-451 z Wartanem Mamikonianem na czele po postaci chłopów zaangażowanych w walkę o zachowanie godności narodowej. "Wartanidzi" nie są książką, która jednostronnie i banalnie...

"Wartanidzi" nie są książką, która jednostronnie i banalnie gloryfikuje ,,świetlaną" postać bohatera narodowego Armenii. Wartan Mamikonian przez jakiś czas był apostatą: formalnie wyparł się chrześcijaństwa, przyjmując na krótko zaratusztrianizm. Autor subtelnie ukazuje jego dramatyczne przeżycia w całej ich złożoności.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=34428

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=34428