Co to jest populizm?

Okładka książki Co to jest populizm?
Jan-Werner Müller Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2017-06-12
Data 1. wyd. pol.:
2017-06-12
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365369932
Tagi:
krytyka polityczna populizm polityka socjologia
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
398
379

Na półkach: , ,

Krótki przewodnik po tym, jak rozpoznawać populistów i jak z nimi rozmawiać, no a chociaż jak rozbrajać ich rozumienie świata. Niestety o tym jak ich przekonać, jest stosunkowo najmniej, zatem najtrudniejszej kwestii tu nie ma. Niemniej zdecydowanie warto czytać, by wiedzieć na co nie dawać się nabrać.

To pouczające, jak bardzo systemy polityczne Orbana, Erdogana, Chaveza, Putina, Le Pen czy naszych rodzimych spod znaku Kaczyńskiego wiele łączy - na najgłębszym poziomie rozumienia i tworzenia polityki. Populizm wg. Autora to dwie cechy,
1) niechęć wobec elit z jednej strony (Ale to warunek niewystarczający, to samo w sobie może być wręcz pozytywne)
2 ) to przekonanie że tylko "my" reprezentujemy naród i nikt poza nami. Orban powiedział wręcz po przegranych wyborach, że naród nie może być w opozycji.

Ta druga cecha stanowi zwykle o niebezpieczeństwie wykluczania wszystkich innych. Jest bezpośrednim zagrożeniem dla pluralistycznej polityki, dla otwartego i włączającego społeczeństwa. Systemy te mają sporą siłę wewnętrznej spójności (taki swoją drogą samograj, naród to Ci którzy głosują na nas, reszta nie jest narodem) i właśnie zrozumienie tej siły pozwoli dopiero z nimi rozmawiać. To koniecznie gdyż tego typu wykluczenia lubią się źle kończyć, nie tak dawno w b. Jugosławii choćby.

To wszystko jest nieco zaskakujące, mam wrażenie że to definicja skrojona wręcz na nasze czasy, nie ma tam wiele o wątku socjalnym i konieczności jego rozbrojenia, nie ma za wiele o obiecywaniu wszystkiego. To wszystko z czym potocznie populizm się kojarzy jest nieobecne, a przynajmniej słabiej akcentowane.

Najbardziej brakowało mi argumentów osłabiających siłę populistów względem ich zwolenników. Niezależnie od ich siły i zwartości, trzeba pamiętać że stoją za nimi żywi ludzie - wyborcy którzy oddają swój głos. To nie jest tak, że znikną wraz z populistami, oni i ich problemy przecież egzystują i względem tych problemów także trzeba się ustawiać. To jest przecież przerażające, że tak wielu z nas poświeci bez problemu wolność, równość i wartości demokratyczne (o które tak ciężko walczyliśmy) ot tak.

Książka Mullera to zatem krótki esej o rozumieniu populistów i o tym jak widzą świat. Niewiele jest w niej niestety o tym jak ten świat możemy uczynić wspólnym i bardziej otwartym.

Krótki przewodnik po tym, jak rozpoznawać populistów i jak z nimi rozmawiać, no a chociaż jak rozbrajać ich rozumienie świata. Niestety o tym jak ich przekonać, jest stosunkowo najmniej, zatem najtrudniejszej kwestii tu nie ma. Niemniej zdecydowanie warto czytać, by wiedzieć na co nie dawać się nabrać.

To pouczające, jak bardzo systemy polityczne Orbana, Erdogana, Chaveza,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    151
  • Przeczytane
    100
  • Posiadam
    24
  • Polityka
    7
  • E-book
    6
  • Teraz czytam
    5
  • 2021
    4
  • Legimi
    2
  • 2018
    2
  • Nauki społeczne
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co to jest populizm?


Podobne książki

Przeczytaj także