Kosiarze

Cykl: Żniwa śmierci (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Scythe
karollllllla

Staliśmy się nieśmiertelni. Czego więc powinniśmy się bać? Będziesz zabijać. Świat bez głodu, wojen, chorób i cierpienia. Ludzkość uporała się już z tym wszystkim. Pokonała nawet śmierć. W tej chwili żywot człowieka mogą zakończyć jedynie kosiarze – do nich należy kontrolowanie wielkości populacji. Citra i Rowan zostają praktykantami w profesji kosiarza – choć żadne z nich nie wykazuje ku...

Staliśmy się nieśmiertelni. Czego więc powinniśmy się bać?

Będziesz zabijać.

Citra i Rowan zostają praktykantami w profesji kosiarza – choć żadne z nich nie wykazuje ku temu chęci. Nastolatkowie muszą opanować sztukę odbierania życia, wiedząc że przy tym ryzykują własnym.
Citra i Rowan zrozumieją, że za idealny świat trzeba zapłacić wysoką cenę.

Stałem się najpotworniejszym z potworów, pomyślał, gdy przyglądał się pożodze. Rzeźnikiem lwów. Mordercą orłów.

źródło opisu: www.wydawnictwofilia.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofilia.pl

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Memento Mori, bo i tak po Ciebie przyjdzie!

Neal Shusterman to amerykański autor specjalizujący się głównie w literaturze młodzieżowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął w bardzo młodym wieku, najpierw prowadząc rubrykę w szkolnej gazetce, a potem pisząc skrypty i scenariusze. Z biegiem lat Shusterman stał się odnoszącym spore sukcesy pisarzem i scenarzystą. Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami m.in. National Book Award w 2015 oraz takich stowarzyszeń jak International Reading Association i American Library Association. Dał się również poznać jako doskonały gawędziarz i mówca, przez co jest ciągłym gościem na szkolnych odczytach i różnego rodzaju konferencjach. Zajmuje się również reżyserią filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych oraz tworzeniem muzyki. Próbował także swoich sił jako producent gier komputerowych, co dowodzi jak wszechstronnym jest człowiekiem. Posiada stopień naukowy z literatury i psychologii, jest ojcem czwórki dzieci, które, jak sam przyznaje, są jego największą inspiracją. Spod jego ręki wyszło wiele bestsellerów, a światowa premiera jego najnowszej książki zatytułowanej „Thunderhead” zaplanowana jest na styczeń 2018 roku.

Wyobraźcie sobie świat bez głodu, wojen, chorób, cierpienia… i śmierci. Przed paroma wiekami ludzkość ostatecznie pokonała to nieodwracalne zjawisko i stała się nieśmiertelna. Stworzona przez zespół naukowców sztuczna inteligencja stopniowo wyeliminowała wszelkie zagrożenia, dzięki czemu ludzkość osiągnęła kolejny stopień rozwoju i ostatecznie przestała być ogniwem łańcucha pokarmowego. Ponieważ nikt nie umiera już w sposób naturalny, w tej chwili życie człowieka mogą zakończyć jedynie kosiarze – budząca ogólny lęk niezależna organizacja, do której należy kontrolowanie wielkości populacji. Czy jest więc coś, czego powinni się obawiać?

Shusterman sportretował społeczeństwo wydawałoby się doskonałe, nienękane wewnętrznymi podziałami, wojnami, chorobami i głodem, które od niepamiętnych czasów były największą plagą ludzkości. Aż chciałoby się zamieszkać w takim utopijnym świecie, lecz niestety wraz z postępem fabuły okazuje się, że inżynieria genetyczna i nanotechnologia nie były w stanie wyeliminować ułomności ludzkiego charakteru. I nie byłoby to tak alarmujące, gdyby nie fakt, że czuwający nad wszystkimi kosiarze, także mają swoje słabości. Przykładowo niektórzy uważają się za celebrytów i lubują się w blasku fleszy, a inni bez skrupułów korzystają z przywilejów jakie (według nich i zdecydowanej większości społeczeństwa) im przysługują. Jeszcze inni traktują zbiory jako rodzaj sportu, a ponieważ człowiek jest z natury drapieżnikiem, to potrzebuje ofiary. I tu zaczyna się problem, na którym opiera się cała fabuła „Kosiarzy”. Bo jak napisała w swoim dzienniku kosiarz Curie: Biada nam wszystkim, jeśli kosiarze pokochają swoją profesję. I niestety pokochają, bo świadomość posiadania niemal nieograniczonej władzy nad życiem i śmiercią jest niczym najsilniejszy narkotyk, a kosiarze są tylko ludźmi. Początkowo jest to czteroosobowa grupka, inaczej interpretująca obowiązujące prawa i żądająca zniesienia narzuconych kosiarzom ograniczeń, która jednak bardzo szybko zyskuje rzesze zwolenników, zdobywając tym samym coraz więcej wpływów na arenie politycznej. Jak można się więc spodziewać, w tej zamkniętej społeczności dochodzi w końcu do wyraźnego podziału na dwie przeciwstawne sobie frakcje, a zdobycie przewagi przez jedną ze stron może się znacząco odbić na całym systemie.

Wracam więc do wcześniej postawionego pytania – czy istnieje jeszcze coś, czego ludzkość powinna się obawiać? Otóż owszem, bo tam gdzie w grę wchodzi pierwiastek ludzki istnieje nieskończona ilość możliwości, żeby coś poszło nie po myśli nawet wirtualnego boga.

Szczerze się przyznam, że najbardziej obawiałam się sposobu przedstawienia przez Shustermana relacji pomiędzy dwójką nastoletnich bohaterów, gdyż na samą myśl o rozwlekłych i pełnych egzaltacji opisach rozterek uczuciowych odczuwałam mdłości. Jednak z przyjemnością stwierdzam, że autor pokazał klasę i skupił się na naprawdę istotnych i wnoszących sporo do fabuły sprawach, przez co stworzona przez niego historia jest naprawdę spójna i wciągająca. Nie ma tam ani grama literackich zapychaczy, gdyż autor po prostu ani razu nie musiał ratować się tym tanim chwytem. Wszystkie postaci zachowują się adekwatnie do wieku i ich osobowości, a ich interakcje, pomimo nierealności całej sytuacji, wydają się wyjątkowo naturalne. Specyficzny humor również odgrywa dużą rolę - na przykład mentalność ogółu została opisana w dość prześmiewczy sposób. Shusterman pokazuje jak dwuznaczną rolę w wykreowanym przez niego świecie odgrywa śmierć. Z jednej strony popełnianie samobójstwa stało się jedną z ulubionych rozrywek wśród znudzonej młodzieży (co mimo wszystko uważam za dość szokujący i odważny krok autora), a z drugiej - pojawienie się któregoś z kosiarzy sieje ogólny popłoch. Jednak prawdopodobieństwo zostania wybranym do zbiorów wynosi około jeden do miliona, tak więc ludzie wiodą spokojny, choć nieco monotonny żywot. W zasadzie jedyną rzeczą do której mam jakiekolwiek zastrzeżenia jest krótki niebywale okres w jakim praktykanci nabyli wszystkie niezbędne umiejętności oraz stopień ich zaawansowania. Poszło im zbyt łatwo. Poza tym – rewelacyjna powieść każdym calu.

Wprawdzie „Kosiarze” zostali zaklasyfikowani do literatury młodzieżowej, ale są w nich elementy, które z pewnością przypadną do gustu także starszym czytelnikom. Ja na przykład z niecierpliwością oczekuję drugiego tomu i mam szczerą nadzieję, że również będę miała możliwość jego zrecenzowania.

Natalia Neisser

Opinie czytelników (1998)
Villiana | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

„Nieśmiertelność przekształciła nas w postacie z kreskówek.”

Kolejne moje spotkanie z autorem i może nie jestem miło zaskoczona i nie pieję z zachwytów, ale nie jestem też rozczarowana. Mam duży problem jak ocenić tę książkę. Przydałaby się nota siedem i pół, bo takie dokładnie są moje odczucia. Wiedziałam, jakie są mocne i słabe strony autora, które tutaj zostały dokładnie powielone. Ale z czym mamy do czynienia?

Przyszłość. Utopia. Ludzie są nieśmiertelni. Kiedy czujesz, że jesteś już stary, możesz zawrócić znad krawędzi i zresetować swój wiek. Jeśli zginiesz, celowo, lub przypadkowo, centrum ożywiania sprawi, że w kilka dni, chcąc czy nie chcąc, będziesz znów na chodzie. Nad wszystkim czuwa Thunderhead, sztuczna inteligencja, która przewiduje potrzeby ludzi, zanim te się pojawią. Ale co z przeludnieniem Ziemi? Eksploracja innych planet nie powiodła się, więc nad kwestią związaną z życiem i śmiercią, a zwłaszcza śmiercią, czuwają kosiarze…

Całość była interesująca. Łatwo i...

Łędina | 2018-06-10

"Kosiarze" to pierwsza część serii "Żniwa śmierci", której autorem jest Neal Shusterman. Neal Shusterman napisał wiele powieści, które są bestsellerami. Czytelnicy pisarza znają go przede wszystkim z cyklu publikacji zatytułowanych „Podzieleni”, które zarówno trzymają w napięciu, ale także zmuszają do zastanowienia się nad wartością ludzkiego istnienia.

Neal Shusterman - urodził się Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Jest amerykańskim autorem książek, przeznaczonych dla młodzieży oraz dorosłych. Neal Shusterman wychował się w Brooklynie. Już jako mały chłopiec zafascynowany był światem książek i dużo czytał. Uczył się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Po studiach pracował w Irvin Arthur Associates, agencji talentów w Los Angeles. Tam poznał swego agenta, Lloyda Segana. Autor otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich, National Book Award w dziedzinie literatury młodych ludzi. Neal Shusterman pisze także pod pseudonimem Easton Royce. Prywatnie pisarz...

Magnis | 2018-04-08
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Przygodę z pisarzem Neal Shustermanem zaczynam od cyklu Kosiarze zachęcony świetnymi opiniami i ciekawą tematyka. Nie miałem dotychczas przyjemności przeczytać żadnej książki jaką napisał i dlatego miałem pewne obawy, bo przyznaje, ze dostałem sporych rozmiarów cegłę liczącą sobie ponad pięćset stron. Nie wiedziałem czego spodziewać sie po niej, ale jak na pierwszą część wypadła świetnie. Właśnie dlatego lubię odkrywać nowych autorów i sięgać po ich książki.
Ludzkość osiągnęła nieśmiertelność, nie ma głodu, cierpienia, chorób i wojen. Tylko powołani Kosiarze mają prawo do zabrania każdego i kontrolowanie populacji ludzi. Gdy do drzwi puka w dwóch miejscach jeden z nich, Citra i Rowan nie przypuszczają, że dostaną szansę na zostanie Kosiarzami, ale najpierw jako praktykanci będą musieli wykazać się i zdobyć wiedzę. Nie pozbawieni niechęci do odbierania życia będą musieli iść drogą krętą i pełną niebezpieczeństw, aby zdobyć szansę na zostanie Kosiarzem.

Utopijna wizja świata...

romeo | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Skrzyżowanie utopii z powieścią sensacyjno-przygodową. Bardzo optymistyczna wizja przyszłości, gdy ludzkość wyeliminowała choroby, biedę, nieszczęśliwe wypadki, starość, ba, nawet samą śmierć. Najpiękniejsze dla mnie w tym futurystycznym świecie jest jednak to, że pozbyto się ludzkiej władzy i polityków – ach, o czymś takim w skrytości marzyłby niejeden z nas. Rządy przekazano sztucznej inteligencji zwącej się Thunderheadem, która jest, sprawiedliwa,niekorumpowalna, nieomylna, nie marnuje publicznych środków i jest władzą, która rzeczywiście służy ludziom. Zupełnie inny pomysł na rozwój SI niż w filmach o Terminatorze, gdzie zbuntowała się ona przeciw ludzkości i dąży do jej zagłady.

Wydawałoby się, że w takim uwolnionym od wszelkich odwiecznych zmartwień świecie można tylko żyć i cieszyć się dobrobytem bez końca, bo każdy, kto dożyje starości może dzięki wysoko rozwiniętej technologii medycznej wrócić znad przepaści, to znaczy odmłodzić się do wieku 20 lat i ponownie rozpocząć...

Blue-eyedPassionate | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Pierwsze stwierdzenie, jakie mi się nasunęło po przeczytaniu tej książki było następuje... Kiedy człowiek staje się nieśmiertelny traci tą unikalną, kruchą cząstkę swojego istnienia i zapada w melancholię.

Muszę przyznać, że sięgnęłam po tą książkę tylko ze względu wizualnych. Zakochałam się w tej okładce, gdyż symbol śmierci z kosą należy do jednych z moich ulubionych.
Jakże miło się przekonać, że oprócz świetnej okładki treść jest wyjątkowo lekka, przyjemna, wypełniona fantastyczną treścią, tworzą nowy i niesamowity świat, gdzie zamiast śmierci mamy kosiarzy.
Kosiarz osoba, która zadaje śmierć gdyż przejęli obowiązek z przeszłości. Wspaniała sprawa i idea, idealnego świata gdzie nie ma chorób i każdy może spełnić wszystkie swoje marzenia, bo ma czas.
Mamy dwóch głównych bohaterów Citrę i Rowana (coś ostatnio często występuje to imię w książkach, które czytam). Łączy ich jedna wspólna cecha, nie chcieli zostać mianowani do stania się kosiarzami, a jednak spełnili pierwszy...

Eleckra | 2017-10-17
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2017

"Kosiarze" to moja pierwsza styczność z twórczością Neala Shustermana. Autor przedstawia nam świat rzadko spotykany w współczesnej literaturze: utopię. Ludzie osiągnęli ostateczny poziom rozwoju, posiedli wszelką wiedzę, zaradzili chorobą, biedzie, a nawet śmierci. Nie udało im się jednak skolonizować innych planet. Musieli sprostać więc sporemu wyzwaniu: jak coraz większą populacje pomieścić na małej Ziemi? W tym celu powstał Kosodom- organizacja mająca na celu zastąpienie sił natury i kończenie ludzkiego życia. Jedyna niezależna społeczność w świecie kierowanym przez myślący zbiór danych, w który przerodziła się tzw. chmura, ostatnia "ostoja" rzeczy takich jak polityka, władza i korupcja. Do niej właśnie dołącza dwójka nastolatków Rowan i Citra. Nie spodziewają się, że za pierścień- symbol Kosiarzy-
przyjdzie im zapłacić tak wysoką cenę.

Naprawdę nie spodziewałam się, że ta powieść będzie stała na tak wysokim poziomie. Fabuła jest dosyć przeciętna, ale nie ona liczy się...

Hekard | 2018-10-23
Przeczytana: 20 października 2018

Świetna książka, wszystko toczy się w dobrym tempie, nie nudziła mnie nawet przez chwilę. Szybko wczułam się w przedstawiony świat i polubiłam bohaterów. Książkę bardzo polecam i dodaję do grona ulubionych.

Monika | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Porcja doskonałej zabawy dla każdego wymagającego czytelnika. Świat wykreowany przez autora poraża realizmem. Oto ludzkość osiągnęła jedno że swych marzeń nieśmiertelność. Niesie to że sobą pewną niedogodność. Ludzi jest zbyt dużo. By uniknąć tego problemu ktoś musi przejąć rolę śmierci. To oni kontrolująliczbę zgonów bacząc by proporcje zostały zachowane. Czy jednak rola kosiarka to nie jest zbyt wielki ciężar na barki zwykłego powiela? Wkrada się tu niesłychaną odpowiedzialność empatia delikatność i umiar. Czy jednak każdy zastepca śmierci jest kryształowy? Otóż nie bo trafiają się i tacy którzy pokochają władzę i zabijanie dla przyjemności. W ten świat trafia dwoje praktykantów rywalizujących ze sobą o pierścień kosiarza. Jaki będzie wynik tego pojedynku? O tym już czytelniku przekonasz się sam. Gwarantuję Ci że warto.

szelma | 2017-10-21
Przeczytana: 14 października 2017

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Społeczeństwo dotarło do ostatecznego punktu rozwoju. Ludzie są nieśmiertelni, potrafią uleczyć każdą chorobę, a przypadkowa śmierć nie jest już dla nich straszna. Światem kieruje sztuczna inteligencja, która okazała się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż jakiekolwiek rządy sprawowane przez ludzi. Panuje równowaga. Brak jest podziałów społecznych, morderstw, korupcji. Regulacją liczby ludności zajmują się Kosiarze. Elita, niekontrolowana przez nikogo. Szanowani, straszni, niebezpieczni.

Citra i Rowan, nastolatkowie z różnych powodów prześladowani przez swoich rówieśników dostają nietypową propozycję od jednego z Kosiarzy. Mają zostać jego praktykantami, otrzymać szkolenie, a na koniec jedno z nich otrzyma pierścień i status nowicjusza, podczas gdy drugie wróci do swojego starego życia. Żadne z nich nie chce zostać Kosiarzem. Zabicie kogoś, nawet z tak błahego powodu jak utrzymanie stosownej liczby ludzkości nie jest proste dla...

zaczytanywksiazkach | 2018-02-23

„Kosiarze” – książka, którą się pochłania, nie czyta.

Neal Shusterman dorastał w Nowym Jorku i już od najmłodszych lat ćwiczył się w pisaniu. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, gdzie zasłużył się w drużynie pływackiej i prowadził dział humorystyczny w uczelnianej gazetce. Wkrótce po ukończeniu edukacji podpisał umowę na pierwszą książkę i dostał angaż jako scenarzysta filmowy. Współtworzył między innymi Dziewczynę idealną i seriale telewizyjne Gęsia skórka i Animorphis. Mieszka w Karolinie Południowej z czwórką dzieci, które stanowią dla niego niewyczerpane źródło inspiracji¹.

Przygodę z twórczością tego autora zacząłem od Podzielonych – książki, która bardzo mi się spodobała. Gdy dowiedziałem się, że to on napisał Kosiarzy, stwierdziłem: znów czeka mnie literacka uczta! Do sięgnięcia po tę książkę przekonał mnie także Czytacz ze Strefy Czytacza, który zakochany jest w Kosiarzach. Czy ja też pałam to samo uczucie do tego dzieła?

Nieśmiertelność… Któż by nie...

zobacz kolejne z 1988