Głód miłości

Wydawnictwo: Replika
giovanna

Młody adwokat, Dawid, ma w życiu wszystko oprócz tego, co wydaje mu się zbędne: miłości i stabilizacji. Pewnego dnia na przejściu dla pieszych potrąca samochodem młodą dziewczynę, Martę. Nie wie jeszcze, że ten wypadek wywróci jego życie do góry nogami. Dziewczyna od początku wydaje mu się nieco dziwna i niekonsekwentna w swoich zachowaniach i reakcjach. Dawid odwiedza ją w szpitalu, gdzie po wypadku Marta dochodzi do siebie, i jest nią coraz bardziej zauroczony. Nie może jedynie zrozumieć, skąd jej dziwne zachowanie: raz okazuje mu serdeczność i zainteresowanie, by po chwili patrzeć na niego z taką wściekłością i niechęcią, jakby miała przed sobą największego wroga.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=666

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 866

Emocjonalna huśtawka, czyli romans ze społecznym tabu w tle

Natalia Nowak-Lewandowska, która zadebiutowała doskonale przyjętą przez czytelników „Pozornością”, w której poruszyła trudny temat przemocy domowej w rodzinie, i tym razem postanowiła zmusić czytelnika do refleksji. Jej najnowsza powieść „Głód miłości”, to historia o tym, jak bardzo w życiu trzeba walczyć – o uczucia, o drugą osobę i, co najważniejsze, o siebie.

Dawid Paliszewski to wzięty adwokat, który zawodowe sukcesy przypłaca ogromnym stresem i pustką w życiu osobistym. Poza regularnymi spotkaniami z przyjacielem i jego żoną prawnik nie angażuje się w nic poza sprawami klientów, a krótkotrwałe romanse stanowią tylko pole do wyładowania frustracji i chwilę wytchnienia, podobnie jak wieczorny drink, wypity dla oczyszczenia umysłu. Pozornie więc w życiu Dawida nie ma miejsca dla Marty, kobiety, którą poznaje w niespodziewanych okolicznościach i która szybko całkowicie zawładnie jego życiem. Adwokat odkryje jednak, że jego wybranka jest inna niż wszystkie, a wspólne szczęście może nie być im pisane...

Jeżeli powyższy zarys fabuły sugeruje Wam, że „Głód miłości” to typowy romans z happy endem, w którym każda scena jest do bólu przewidywalna, to jesteście w błędzie. Nic tutaj nie jest cukierkowe, a opisana historia pokazuje wyraźnie, że życie to nie bajka czy piękny sen. Natalia Nowak-Lewandowska powoli wyrasta na polską specjalistkę od poruszania trudnych i ważnych społecznie tematów. Tym razem na tapetę wzięła problematykę zdrowia psychicznego, życia osób z zaburzeniami i społecznych reakcji na chorobę. Temat ten został już muśnięty przez autorkę w „Pozorności”, której główna bohaterka przeżywała załamanie nerwowe, tym razem stanowi on jednak główną oś fabuły. W tej książce widać, jak duży research zrobiła pisarka i jak bardzo zagłębiła ona tę tematykę. Nie chcę pisać, z czym dokładnie zmierzyć będzie musiał się Dawid i Marta, żeby nie zepsuć Wam stopniowego odkrywania złożoności opisanej choroby i pozwolić Wam towarzyszyć mężczyźnie w odkrywaniu specyfiki dolegliwości jego wybranki.

Ogromną zaletą „Głodu miłości” są właśnie jej bohaterowie. Dawid nie jest postacią papierową, wyśnionym księciem na białym koniu i ucieleśnieniem marzeń o mężczyźnie idealnym. To facet z krwi i kości, z temperamentem, który chwilami karze mu wrzasnąć i zakląć. Któremu zdarza się przerzucić swoje stresy na innych, wybuchnąć i uciec przed problemami. Który czasami ma po prostu dość. Marta, choć piękna i zmysłowa, w związku z chorobą walczy chwilami sama ze sobą, daje się opętać własnym demonom i ciężko jej zaufać drugiej osobie. Nie raz już się bowiem na innych zawiodła.

Wspaniale czyta się także poboczny wątek o przyjaciołach Dawida – Alinie i Grześku, którzy w książce zmierzyć będą się musieli z własnymi problemami, będąc jednocześnie wsparciem dla kolegi. Alinka to przyjaciółka, o której każdy z nas marzy – wesoła, empatyczna, ale kiedy trzeba postawić do pionu i dać przysłowiowego kopa w d...., także staje na wysokości zadania. Dodanie ich historii do „Głodu miłości” było bardzo dobrym posunięciem, pozwalającym czytelnikowi na chwilę odetchnienia od trudnej historii Dawida i Marty, a także wzbogacającym warstwę fabularną książki.

Reasumując, „Głód miłości” to książka, którą trzeba przeczytać. Tych z Was, którzy mają już za sobą lekturę „Pozorności”, przekonywać z pewnością nie muszę. Dodam tylko, że najnowsza książka autorki jest jeszcze lepsza i widać w niej jak bardzo rozwinął się warsztat Natalii Nowak-Lewandowskiej. Sprawnie przepracowała ona zarzuty wobec jej debiutanckiej książki, wyciągając z nich wnioski i poprawiając nieliczne błędy, których chyba żaden debiutant nie jest w stanie się ustrzec. Jeżeli jednak jeszcze nie znacie twórczości autorki, gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po „Głód miłości”. To doskonale opracowana opowieść o chorobie, miłości i przyjaźni, która zdecydowanie wyróżnia się wśród innych polskich powieści obyczajowych. Czuję, że autorka nie raz jeszcze znajdzie w sobie odwagę i sięgnie w swojej twórczości po kolejny społeczny temat tabu.

Anna Szterleja

Wioleta Sadowska | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

"Ech, co to za życie, które jednemu daje wszystko, a innemu rzuca namiastkę szczęścia, żeby za chwilę uderzyć w niego całą, okrutną siłą".

Irytuje was huśtawka nastroju u partnera? Gwarantuję wam, że po przeczytaniu tej książki, zupełnie inaczej spojrzycie na takie chwilowe odchylenia od normalności. Pomyślcie bowiem, co może czuć osoba, dla której niestabilność emocjonalna jest codziennością i w zasadzie paradoksalnie to jedyna stała w jej życiu.

Natalia Nowak-Lewandowska to miłośniczka psów, morza i ostrego rocka. Ekstrawertyczka, nie potrafiąca ukrywać swoich emocji, pasjonująca się analizowaniem uczuć i relacji społecznych. Kocha żyć w mieście, im większe i głośniejsze, tym lepiej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła z przekory i tak już zostało. Zadebiutowała książką pt. "Pozorność". "Głód miłości" jest jej drugą powieścią.

Dawid Paliszewski to wzięty adwokat, który w niezbyt miłych okolicznościach poznaje Martę Śliwińską – piękną i tajemniczą dziewczynę. Mężczyzna...

Tatiasza Aleksiej | 2018-07-17

Książka "Głód miłości" jest opowieścią o trudnej miłości, o którą trzeba zawalczyć nie patrząc na przeciwności losu. Przeczytałam ją z niesłabnącym zainteresowaniem i dużą przyjemnością. Pozory mylą i to często. Ludzie wierzą w to co widzą, rzadko dostrzegając prawdę. A ta bywa zaskakująca. Choroby psychiczne to w dalszym ciągu w naszym kraju temat tabu. O nich nie mówi się głośno.

Natalia Nowak-Lewandowska jest wielką miłośniczką psów, morza i ostrego rocka. Kocha miasto im większe i głośniejsze tym lepiej.

W książce autorka snuje swą opowieść wokół dwóch par. Grzegorz i Alina to młode, kochające się małżeństwo. Obydwoje mają dobrą pracę, biorą kredyt na zakup nowego, większego mieszkania. Niestety popadają w kłopoty finansowe. I ich stabilność zaczyna się sypać. Nie potrafią się porozumieć...
Od zawsze Dawida i Grzegorza łączy prawdziwa, męska przyjaźń. Wiedzą, że mogą na siebie liczyć.
Dawid - młody, wzięty adwokat, niezależny finansowo, zdeklarowany singiel. Pewnego razu...

eduko7 | 2018-10-01
Przeczytana: 16 września 2018

On (Dawid), ona (Marta) i Borderline, Co ich połączyło? Przypadek, wypadek, przeznaczenie czy życzenie? Jak sobie poradzą z tym trójkątem? Czy ich rodzące się uczucie przetrwa? Czy mają szansę na zbudowanie szczęśliwego związku? Czy poradzą sobie z jej zawiedzeniem między pragnieniem uczucia a poczuciem zawieszenia? „Chwilami, kiedy patrzył na nią, miał wrażenie, że jest nieobecna, jakby zamknięta szczelnie w swoim świecie. Czasem jej oczy przybierały szalony wyraz, jakby od środka trzymała ją jakaś siła, zakleszczała i niszczyła w niej zwykłego człowieka”. Czy ich uczucie będzie silniejsze niż jej choroba?

mclena | 2018-08-30
Na półkach: 2018 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Aż trudno uwierzyć, że "Głód Miłości" napisała ta sama autorka co "Wybór M." - totalnie inny poziom. Owszem zachowane zostały pewne charakterstyczne dla Pani Nowak-Lewandowskiej elementy, ale historia kompletnie nie trzymała się kupy. Głowny bohater Dawid jest beznadziejny - pod każdym względem i już przez samo to było mi ciężko przebrnąć przez książkę do końca. Marta - tą postać znałam tak samo jak znał ją Dawid - czyli wcale. Na czymś takim nie da się zbudować emocjonującej powieści, bo nie ma przywiązania do bohaterów. Wątek Aliny i Grzegorza nie wnisł do hostorii ani odrobiny wartości. Nie wiem po co w ogóle sobie nimi zawracać głowę. Autorka chciała przybliżyć konkretny problem i częściowo jej się to udało, ale moim zdaniem można było popracować nad tymtroszkę lepiej i bardziej skupić się na Marcie niż Dawidzie, którego najchętniej bym już wyrzuciła z pamięci. Nie polecam. Strata czasu.

Ewa Żelazo | 2018-05-27
Przeczytana: maj 2018

Dawid Paliszewski to wzięty łódzki prawnik. Jego życie całkowicie pochłania praca w kancelarii i zarabianie pieniędzy. Poza pracą kontakt utrzymuje tylko z zaprzyjaźnionym małżeństwem. Od czasu do czasu pojawi się jakaś kobieta, lecz nigdy na dłużej, nigdy zobowiązujaco.

Wszystko diametralnie się zmienia, gdy pewnego dnia, na przejściu dla pieszych, potrąca młodą dziewczynę. Zdenerwowany i pełen poczucia winy odwozi ją do szpitala. Od pierwszego momentu zaintrygowany jej niezwykłą urodą, postanawia zrobić wszystko, by poznać kobietę bliżej. I choć intuicyjnie czuje, że w zachowaniu Marty jest coś dziwnego, niepokojącego, bardzo mu zależy na kontynuowaniu znajomości zawartej w tak niefortunnych okolicznościach. Dziewczynie również zależy na relacji z Dawidem, od początku przeżywa w związku z nim wiele burzliwych emocji - zależy jej na tym, by zatrzymać go przy sobie i jednocześnie nie zdradzić swojej trudnej tajemnicy. Tą tajemnicą jest diagnoza psychiatryczna - pograniczne...

Biblioteczka Rudej | 2017-10-07
Przeczytana: 06 października 2017

Ależ to dobra książka,którą czyta się dosłownie jednym tchem..Ona i On,Dawid i Marta niby standard jeśli chodzi o "babskie książki.,ale...Marta to osoba o zachwianej psychice,która za wszelką cenę chce być kochana i ważna dla kogoś. Tak jak każdy w zasadzie,bo człowiek czuje się lepiej jeśli ma swoją drugą połówkę,jest akceptowany i ma dla kogo żyć. Czy Marcie się udało?przeczytajcie,bo warto.

boziaczek | 2018-04-22

Książka opowiadająca o miłości trudnej, wymagającej, szalonej, a zarazem namiętnej i prawdziwej.
Natalia Nowak-Lewandowska zabiera nas w podróż niełatwą, pełną pytań i braku odpowiedzi na to jak właściwie trzeba postąpić, czy związek z osobą chorą psychicznie ma szanse się udać.
Książka jest bardzo dobrze napisana, czyta się wyśmienicie, choć mam żal do autorki, że bardzo spłyciła zakończenie, tak jakby nie miała pomysłu na finał.
Polecam!

Pistacia_Vera | 2018-01-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Ta historia mogła mną wstrząsnąć. niestety, opis zachowań osoby chorej zdominowało irytujące zachowanie bohatera podobno zdrowego. bohater zdrowy wydał mi się bardziej chory od chorej. mężczyzna sukcesu, towarzyski a jednak jakiś rozchwiany emocjonalnie, wciąż ogarniał go niepohamowany gniew. no, cóż nie zachwycili mnie bohaterowie przez co i fabuła nie wciągnęła.

Rozpoczynając lekturę Głodu miłości spodziewałam się słodkiego love story z happy endem. Natalia Nowak- Lewandowska zaskoczyła mnie poruszając bardzo trudny temat. Główna bohaterka jej książki cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza. Osobowość typu  borderline cechuje się licznymi  wahaniami nastroju, wybuchami niekontrolowanego gniewu, niestabilnym obrazem siebie. Najbardziej charakterystycznym elementem dla tego zaburzenia jest niezwykle sile pragnienie nawiązania bliskiej relacji z drugą osobą. Osoba chora chcę mieć partnera na wyłączność, jednocześnie odczuwając silny lęk przed odrzuceniem. Powoduje to  silne napięcie emocjonalne, które może zostać rozładowane poprzez samookaleczenie i podejmowanie prób samobójczych.

"Kobieta niewątpliwie stanowiła podniecającą zagadkę, ale miał również przeczucie, że jej tajemniczość kryj coś więcej, niż tylko  nieśmiałość czy  wycofanie. Było w niej coś dziwnego, chwilami miał wrażenie, że wręcz niebezpiecznego. (...)"

O...

PATRONACKA RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

PREMIERA: 26.09.2017

„Co tu się, do cholery, dzieje? Co w nią wstąpiło? Zachowuje się, jakby postradała zmysły, jak opętana czymś, czego nie jest w stanie sama kontrolować. Czyżby zapomniała, że jeszcze kilkanaście godzin temu była niczym zapalnik, gotowa w każdej chwili wybuchnąć? A teraz przychodzi, jakby nigdy nic, w środku nocy, choć nie dawała żadnych sygnałów, że tak widziałaby naszą znajomość. Myśli przebiegały przez głowę Dawida z zawrotną szybkością, w żaden sposób nie układając się w jakiekolwiek logiczne rozwiązanie, za to potęgując gniew.” – fragment powieści.

On – Dawid Paliszewski – łódzki adwokat, oddający się swojej pracy bez reszty. Ona – Marta Śliwińska – kobieta, która z Dawidem spotyka się po raz pierwszy w dość niesprzyjających okolicznościach, bo pod kołami jego samochodu. Kiedy ścieżki tych dwojga przecinają się na kartach najnowszej powieści Natalii Nowak-Lewandowskiej pt. „Głód miłości”, między kierującym się poczuciem...