Reformacja. Sukces czy porażka?

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
6 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Haltolion

Kiedy rozpoczęła się reformacja? 500 lat temu czy może kilka stuleci wcześniej? Czy reformacja bez Marcina Lutra byłaby możliwa? Czy rzeczywiście osłabiła ona Kościół katolicki, czy może wręcz przeciwnie: ocaliła go? Jak bardzo zmieniła świat, wykraczając mocno poza sferę kościelną? Czy Polska mogła stać się krajem protestanckim? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce...

Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Włodzimierz Tasak. Autor podkreśla także, że reformacja to nie tylko Luter, spory teologiczne i rozłam w Kościele. To fascynująca historia zarówno wykorzystanych, jak i zmarnowanych możliwości ukształtowania świata na nowo. To również zjawisko, które znacznie wyraźniej wywarło wpływ na dzieje Polski, niż nam się dziś wydaje.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: google

StanislawLubomirski | 2017-12-05

Zastanawia mnie taka sprawa, po co ktoś w XXI wieku, kiedy mamy łatwy dostęp do wielu informacji, pisze książkę, która pomija wiele istotnych źródeł i w ten sposób otrzymuje się całkowicie zafałszowany obraz zdarzeń, w tym wypadku Reformacji. Samo pytanie stanowiące podtytuł książki jest właściwie bezcelowe, dla katolika osoba Marcina Lutra jest heretykiem, która zapoczątkował rozłam w Kościele zachodnim, dla protestanta reformator z Wittenbergi jest ojcem założycielem Kościołów protestanckich i ciężko tutaj znaleźć wspólny mianownik.
Z trudem dobrnąłem do końca, pewnie już nigdy nie sięgnę po książkę tego autora.

Petroniusz | 2017-09-22
Przeczytana: czerwiec 2017

Bardzo zgrabne ujęcie tematu reformacji, trochę taki esej na temat tego czym reformacja była, co dała Europie i jakie są jej konsekwencje dziś. Wszystko napisane bardzo przystępne. Książek ogólnie opisujących reformacje jest całkiem sporo, zatem zwrócę uwagę tylko na jej szczególne wyróżniki.

Pierwszym istotnym elementem jest położenie dużego nacisku na temat samego przebiegu reformacji XVI wiecznej – wskazanie nie tylko luteranizmu (dziś kościół e-augsburski) i kalwinizmu (dziś kościół e-reformowany) ale i anabaptyzmu – wątku opisywanego zwykle pobieżnie i który choć nie przetrwał w takiej formie, także był istotnym nurtem reformacji – łącząc zaangażowanie duchowe z chęcią przemian społecznych.

Drugi ciekawy element to z kolei przegląd nurtów zmian w Kościele przed XVI w. – czyli ukazanie swoistych protoreformatorów (Husa, Wiklifa, Waldensa i wielu, wielu innych) działających na rzecz reform w kościele przed 1517 r. To tylko krótki i niepełny przegląd, ale poszerzające nasze...