Remek marzyciel

2017-01-01
48 min.
Anna Nowacka-Devillard

Okładka książki Na jeden dzień Marc Boutavant, Laura Leuck
Na jeden dzień Marc Boutavant, Lau...
Okładka książki Dom babci David Litchfield, Ross Montgomery
Dom babci David Litchfield, R...
Okładka książki Różowa walizka Serge Bloch, Susie Morgenstern
Różowa walizka Serge Bloch, Susie ...
Okładka książki Jesteś moim przyjacielem Michael Engler, Joëlle Tourlonias
Jesteś moim pr... Michael Engler, Joë...
Okładka książki Edzio. Przyjęcie w blasku księżyca Marc Boutavant, Astrid Desbordes
Edzio. Przyjęc... Marc Boutavant, Ast...

Bardzo sugestywna opowieść do szerszych i konkretnych dyskusji z dzieckiem nie tylko na temat marzeń, chęci pragnienia bycia kimś zupełnie innym, ale przede wszystkim o rodzinie i o tym, jak z wielkiej miłości rodzą się dzieci. Remek jest najstarszym synem Lucynki i Wirgiliusza. Jak każde dziecko pragnie być kimś innym, a nie ślimakiem. Marzy, by stać się inną postacią. Bardziej kolorową, dziwną, bardziej szaloną.

To doskonały pretekst do rozmowy z dzieckiem na tematy, o które prędzej czy później zapyta, poruszy. Nawet dzieciom zdarzają się chwile, w których chciałby być kimś obcym, kogo dobrze nie zna, kto w danej chwili mu zaimponował. To świetna okazja, by konwersować o wszystkim, co nas nie dotyczy, ale jakoś wewnętrznie porusza. Ślimak Remek zrozumie, co dla niego jest najważniejsze.

Książeczka, obok wartości merytorycznej i przesłania zawiera wiele afektywnych ilustracji w wykonaniu samej autorki oraz lapidarne, kilkuwersowe teksty, które mogą posłużyć dzieciom do samodzielnego czytania. Przejrzyście, czytelnie, bez krzykliwości, przesadzonej barwności. Zgrabnie i z wyczuciem. Na nas zrobiła duże wrażenie. Syn wręcz domaga się kontynuacji tej pięknej historii. Szczerze polecamy!

Na półkach: , , , , , ,

Gdy sięgałam po pierwszą wydaną u nas książkę Anne Crauzas – „52 tygodnie” nie wiedziałam czego się spodziewać. Skusiły mnie ornitologiczna tematyka i dość charakterystyczne ilustracje. Ponieważ ta pozycja bardzo mi się spodobała, nie wahałam się ani chwili, by sięgnąć po kolejną książkę tej autorki wydanej nakładem wydawnictwa Widnokrąg. W „Remku marzycielu” znajdziemy identyczną stylistykę ilustracji co w „52 tygodniach” i jest to ogromnym plusem książki.

Remek jest ślimakiem, zwyczajnym muszlowym ślimakiem, najpewniej winniczkiem, jakich wiele pełza po każdym przydomowym ogródku i jakiego większość dzieci niejednokrotnie ma okazję spotkać na swej drodze. Poznajemy go od samych narodzin, od czasu, kiedy to wypełzł z jajeczka, jednego z wielu, zniesionych wiosną przez jego rodziców. Remek lubi swój zwyczajny żywot, jednak marzy czasem, by być kimś więcej: stonogą, smokiem, a nawet muchomorem. Wyobraźnia Remka nie ma żadnych ograniczeń.

Każdej wyobrażonej przemianie Remka towarzyszy odpowiednia ilustracja. Kolejno możemy podziwiać ślimakowilka, ślimakożyrafę, czy ślimakojabłuszko. Oszczędność kreski i zdecydowane barwy sprawiają, że ilustracje są może nieco minimalistyczne, ale dokładnie oddają, to co tworzy wyobraźnia Remka. Te ślimacze hybrydy budzą w dzieciach salwy śmiechu i sprawiają, że każdą kolejną kartkę młody czytelnik obraca z wielkim zainteresowaniem i oczekiwaniem na kolejną zabawną ślimaczą krzyżówkę.

Opowieść o Remku nie zawiera zbyt wielu słów, oprócz bardzo krótkiego wprowadzenia i równie krótkiej puenty, pojawiają się tu jedynie zdawkowe komentarze do poszczególnych remkowych wyobrażeń. Tak niewielka ilość słów sprawia, że dzieci dopiero zaczynające swą przygodę z książką, z chęcią chłoną kolejne epitety opisujące niezwykłe ilustracje różnych wcieleń Remka.

O ile w „52 tygodniach” Anne Crauzas w bardzo nienachalny sposób przemyciła sporo wiedzy ornitologicznej, o tyle „Remek marzyciel” pozbawiony jest edukacyjnego aspektu. Obranie za główną postać zwierzątka tak zwyczajnego i pospolitego jak ślimak jest świetnym wyborem, gdyż dla każdego małego czytelnika jest to ktoś, kogo bez trudu sobie wyobrazi. Publikacja posiada bardzo wyraźny aspekt wychowawczy. Z jednej strony mały ślimak marzy, by być kimkolwiek, a jego wyobraźnia nie ma absolutnie żadnych ograniczeń, z drugiej zaś książkę puentuje silne wyrażenie akceptacji siebie, bo „Przecież nic w tym złego, że jest się ślimakiem”.

„Remek marzyciel” to bardzo ładnie wydana książka. W twardej oprawie znajdziemy kartki z grubego i lekko szorstkiego w dotyku papieru, co znacząco zwiększa trwałość książki. Kwadratowy, nieco większy od A5 format publikacji jest idealny, by z jednej strony pomieścić duże i wyraźne ilustracje, z drugiej zaś nie sprawiać wrażenia zbyt wielu pustych przestrzeni na poszczególnych stronach, zwłaszcza, że tekstu jest tu naprawdę bardzo mało. Jest to też format w sam raz wpasowujące się w niewielkie rączki małych czytelników.

„Remek marzyciel” Anne Crauzas to bardzo dobra książeczka dla dzieci. Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę ładnym i trwałym wydaniem oraz prostymi, intensywnie barwionymi, minimalistycznymi ilustracjami. W młodym czytelniku budzi głośne salwy śmiechu oraz co znacznie ważniejsze, pobudza wyobraźnię. Niesie też ze sobą ogromnie ważne przesłanie, mówiące, że choć możemy być kim tylko zechcemy i robić, co tylko przyjdzie nam do głowy, zawsze najlepiej jest być sobą.

O Remku marzycielu długo pisać nie trzeba :) To krótka, prosta i niezwykle przyjemna opowieść dla dzieci. Wciągając je w strefę marzeń ślimaka, pozwalamy na puszczenie ich wodzy fantazji i zastanowienie się, czy chcieliby być żyrafą czy np. jabłkiem ;)
Duży format książki, intensywnie pachnące kartki i kolorowa grafika. Dziecko skupia swoją uwagę na przedstawianej historyjce i po raz kolejny bez problemu, wciągamy je w samodzielne snucie opowieści. Ta książka również może stanowić świetną opcję na prezent!

www.naszbookjedyny.com

• Typ A: Literatura piękna
  • Dla szkrabów
  • Recenzentki
  • Typ A: Gatunek: Dla dzieci i młodzieży
  • Zopiniowane
  • Przedszkole

Dodaj cytat z książki Remek marzyciel