Barszalona

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ag2S

Barszalona to debiutancka powieść Agi Sarzyńskiej, obieżyświatki, która dwanaście lat temu rzuciła pracę w korporacji i wyjechała z Polski. Mieszkała w Kenii, Tajlandii, Wietnamie i Indiach, a w 2010 roku osiadła w Barcelonie. Aga Sarzyńska portretuje taką stolicę Katalonii, jakiej nie da się znaleźć w przewodnikach. Barszalona — przekorna, pikantna i błyskotliwa jak filmy Pedra Almodóvara. ...

Matylda, główna bohaterka książki, zarabia na życie, ucząc angielskiego. Mieszka w Ravalu, kolorowej, cieszącej się złą reputacją dzielnicy Barcelony. Prawie połowa mieszkańców Ravalu to imigranci: od Pakistańczyków, poprzez Filipińczyków i Marokańczyków, na przybyszach z Europy Środkowo-Wschodniej kończąc. Ci, którzy nigdy tu nie mieszkali, uważają to miejsce za brudne i niebezpieczne.

Ale Matyldę osobliwe międzynarodowe towarzystwo, pełne życiowych rozbitków, przyciąga i fascynuje. Nie robi na niej wrażenia zła sława tego miejsca ani to, że co rano budzą ją kłócące się pod oknem prostytutki.

Przewrotna, niecukierkowa powieść o znajdowaniu swojego miejsca na ziemi? A może historia o tym, że szczęście może być pokręcone i szalone?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4360/B...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4360/B...»

Anna | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Niezwykła podróż Matyldy bohaterki książki autorstwa Pani Agi Sarzyńskiej pt.''Barszalona'' to powieść o tym, co jest nieznane, a nade wszystko sercu bliskie, a momentami niepewne i niebezpieczne.

Książka składa się 39 rozdziałów przedstawiających życie w dzielnicy stolicy Barcelony, Ravalu mieszkańców na co dzień wzajemnie sobie obcych.

Poznając, losy głównej bohaterki odkryłam, w niej wrażliwą, chcącą pomagać ludziom w potrzebie, a w razie konieczności bronić ich godności kobietą pełną życia i miłości.

Lubię, kiedy każdy z nas zna swoje miejsce na ziemi pomimo tego, że występują w życiu chwile zwątpienia, tajemnic, a właśnie taką osobą jest Matylda, która próbuje swoich sił jako pisarka.

Książkę tę dobrze się czyta ze względu na zastosowanie w tekście dobrze skonstruowanych tekstów dialogowych napisanych z pomysłem i językiem zrozumiałym.

Doświadczenia, jakie autorka zdobyła, w trakcie podróżowania posłużyły jej, aby nadać niezwykłej barwności Matyldzie bohaterce wykreowanej...

allison | 2017-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

„Barszalona” to udany debiut, który obala mit o pięknym mieście, w którym każdy chciałby zamieszkać. Aga Sarzyńska pokazuje ciemną stronę Barcelony i miejsca, do których rzadko zapuszczają się turyści.

Południe Europy niezmiennie kojarzy się ze słońcem, wypoczynkiem, leniwą sjestą, pięknymi krajobrazami i zabytkami, które są marzeniem wielu zwiedzających.
W ostatnich dekadach rynek wydawniczy przyzwyczaił nas do opowieści o kupowanych pod wpływem emocji domach, o odziedziczonych winnicach i gajach oliwnych, o miłości pod słońcem Toskanii, Prowansji, Andaluzji…
Aga Sarzyńska przełamuje ten słodki stereotyp, pokazując nie tylko blaski, ale i cienie osławionego europejskiego Południa.

Powieść „Barszalona” jest w dużej mierze zainspirowana doświadczeniami autorki, która zwiedziła kawał świata. Gdy zdecydowała się osiąść w Barcelonie, wybrała dzielnicę o złej sławie, zamieszkiwaną głównie przez obcokrajowców, nielegalnych emigrantów i ludzi z półświatka.

Raval to obskurne...

Pistacia_Vera | 2017-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 października 2017

Pani Sarzyńska oprowadza czytelnika po jednej z niebezpiecznych dzielnic Barcelony. oczyma autorki podglądamy korowód barwnych postaci z Raval. znam te barcelońskie smaczki gdzie sacrum miesza się z profanum, gdzie obok katedry na starym mieście miejscowy element urządza sobie latrynę ze starych murów. do niedawna Barcelona ze złej strony znana była na świecie jako miasto kieszonkowców, po wydarzeniach z sierpnia tego roku gazety hiszpańskie zaczęły nazywać Barcelonę i Katalonię kolebką dżihadystów, sami Katalończycy jak piszą na murach wolą przyjmować uchodźców niż turystów. kto przyjeżdża do Barcelony na chwile jako turysta zauważa głównie piękno tego miasta, kto w nim mieszka dłużej widzi też jego liczne nieprzyjemne strony. co prawda obserwuje się ciemną stronę Barcy z baru, zza kieliszka czerwonego wina lub filiżanki kawy ale jednak jakiś niesmak/żal pozostaje.

Poetyka | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 27 lipca 2017

Tegoroczny urlop "spędziłam" w Hiszpanii, dzięki książce, która przeniosła mnie w specyficzne środowisko Ravalu. Ta podejrzana dzielnica Barcelony, okazała się idealnym miejscem dla Matyldy, która uwielbia wolność, podróże i zmiany.
Marząc o zostaniu pisarką, obserwuje codzienne życie, które staje się fabułą tej książki.
Codziennie, budzimy się z Matyldą, i wraz z nią poznajemy osoby, które są bohaterami kolejnych rozdziałów tej książki. Odwiedzamy bary i spożywamy duże ilości alkoholu, dajemy się też wciągnąć w niebezpieczne sytuacje, bo bohaterka bardzo lubi ryzyko...
Być może nie jest to zbyt mądre zachowanie ale o czym byłaby ta książka, gdyby nie przewrotny charakter Matyldy i jest zdolność opisywania kolorów życia?
Dodatkowym atutem tej książki są piękne czarno-białe fotografie, które jeszcze lepiej wprowadzają nas w klimat Barcelony.
Bardzo dobra książka, polecam!

Agata | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Hmm.. Bardzo czekałam na tę książkę i niestety czuję spory niedosyt. Miałam okazję mieszkać w dzielnicy opisywanej przez autorkę i poczuć niesamowity klimat tej części miasta. Przewaga imigrantów (w dużej części nielegalnych) - owszem. Brudne i odrapane klatki schodowe bez światła i gwarancji bezpiecznego dotarcia na wyższe piętra - zgadza się. Małe sklepiki prowadzone przez Pakistańczyków, Chińczyków i przyjezdnych innych narodowości - jak najbardziej. Ale co z tego wynika? Książka jest zbiorem luźnych obserwacji autorki (swoją drogą wyciągane przez nią wnioski są w ogromnej większości bardzo infantylne i trącą gimnazjalnymi przemyśleniami niedojrzałych szesnastolatek), fabuła nijak nie układa się w całość. Męczą ciągłe rozważania autorki nad własną samotnością (raz twierdzi, że jest to samotność z wyboru, innym razem, że życie po prostu jej się nie ułożyło). Umawia się na seks z mężczyzną z którym nic poza łóżkiem jej nie łączy i bez przerwy pakuje się w potencjalnie...

marika | 2017-07-23

Matylda jest niespełnioną pisarką, zarabiającą na życie ucząc języka angielskiego. Nomada z wyboru, od kilkunastu lat jeździ po świecie, nigdzie nie zatrzymując się na dłużej. Tym razem chwilowo osiadła w barcelońskiej dzielnicy Raval. Raval to nie jest Hiszpania. Raval to nie jest Katalonia. Raval to nie jest nawet Barcelona. To miasto w mieście. Matylda jest imigrantką żyjącą wśród imigrantów, obserwuje okolicę, poznaje historie wyrzutków mieszkających tuż obok niej, ludzi codziennie walczących o przetrwanie i lepsze jutro. Współlokator Rafa amator kokainy i haszyszu, rumuńska prostytutka Elena, transwestyta Lulu, Alan brazylijczyk profesjonalny wyprowadzacz psów, a w wolnych chwilach diler kokainy.
W Raval przez caly dzień pracują dziwki, pilnie strzeżone przez rumuńskie burdelmamy, kwitnie handel dragami, a nocą Pakistańczycy sprzedają alkohol na oczach policji. Lądują tam imigranci z różnych stron świata, co czyni tę dzielnicę wyjątkowo barwną, choć dla niektórych...

subiektywnik literacki | 2017-10-11
Przeczytana: 06 października 2017

Matylda to młoda polka, która zaraz po swoich osiemnastych urodzinach porzuciła ojczyznę i średnio co kilka lat zmienia miejsce zamieszkania. Mieszkała już w krajach w Afryce, Azji, obecnie znów powróciła na rodzimy ląd i zamieszkuje Barcelonę, a dokładnie jej nieturystyczną dzielnicę Raval. Utrzymuje się z udzielania lekcji angielskiego, ale o swoim stylu bycia pisze freelancer. Tak ogólnie można powiedzieć to, o czym jest książka zatytułowana "Barszalona".

Barcelona o poranku. Ten cudowny moment, kiedy imprezowicze już poszli spać, a turyści jeszcze nie rozpoczęli barbarzyńskiej inwazji na La Ramblę. Moment, kiedy można usłyszeć własne kroki. Czas, który nie należy do nikogo. Mijam prostytutki na Sant Pau. (...) Raval to mekka imigrantów próbujących przetrwać w tym szalonym mieście. s.33
Matylda
Dziewczyna, główna bohaterka prezentuje typ człowieka jaki obecnie...

Kaariokaa | 2017-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2017

>>Aga Sarzyńska opowiada niezwykle barwnie, trafnie kreśląc ludzkie portrety. Barszalona to inteligentna proza wypełniona interesującymi obserwacjami i fascynującymi, nierzadko trudnymi życiorysami. Cięty, zaprawiony ironią język, doskonale pasuje do malowanej przez autorkę historii, do opowieści o ludziach zamieszkujących miasto w mieście, współczesnych nomadach, życiowych rozbitkach. W tym tyglu kulturalnym wiele się dzieje. Z kolejnych scen składamy obraz życia w dzielnicy wzbudzającej niepokój, z lokalami, do których raczej nie zaglądają turyści, z obskurnymi mieszkaniami sąsiadującymi z burdelami i pozbawionymi światła korytarzami, klatkami schodowymi pokrytymi szkłem.<<

Całość na:

pannaHasky | 2017-10-06
Przeczytana: 05 października 2017

Barcelona. "Barszalona".

Książki o Barcelonie czytam chętnie. Przyciągają mnie jak magnes, z chęci poznania różnorodnych odsłon tego miasta. Aga Sarzyńska, w swojej książce, zabiera czytelnika w podróż po multikulturowej Barcelonie, w klimacie rodem z filmu "Biutiful" (dwa razy tytuł tego filmu pojawia się w książce). Nie ma Gaudiego i kolorowych mozaik. Sagrada Familia przedstawiona jest jedynie na okładce książki. Wewnątrz, treść książki, a w niej: seks, tanie wino, barowo-uliczne "przyjaźnie" i bohaterowie, barwni niczym mozaiki Gaudiego. Ponadto, los emigrantów, stracone nadzieje, samotność, przeplatane (żeby nie było, aż tak smętnie) z fiestą do kwadratu. Opis szemranej dzielnicy Raval podany w lekkiej formie.

Zaletą książki jest to, że czyta się ją szybko i zawiera ciekawe porównania. Kto, miał przyjemność rezydować w Barcelonie, wyłapie smaczki kulturowe charakterystyczne dla tubylców, które zostały wplecione między wątkami: jak dwa całusy na przywitanie, stosunek...

Luszka | 2017-08-01
Przeczytana: 15 lipca 2017

Polecam tę książkę osobom lubiącym życie lekkie, pełne przygód ;)
Główna bohaterka może niektórych razić swoją infantylnością i brakiem odpowiedzialności.
Zapraszam do recenzji książki na moim blogowym wpisie: