The Dragonet Prophecy

Okładka książki The Dragonet Prophecy Tui T. Sutherland
Okładka książki The Dragonet Prophecy
Tui T. Sutherland Wydawnictwo: Scholastic Cykl: Wings of Fire Graphic Novel (tom 1) komiksy
komiksy
Wings of Fire Graphic Novel (tom 1)
The Dragonet Prophecy (Wings of Fire Graphic Novel #1)
Scholastic
2018-01-02
2018-01-02

Cudownie widzieć to w formie graficznej. Fajna forma przypomnienia przed przeczytaniem najnowszych tomów <3

Pomysł na stworzenie powieści graficznej jest równie genialny co trudny do zrealizowania w stu procentach. Ale zacznijmy od początku.

Jak wygląda graficznie to jest kwestia gustu. Dla mnie osobiście nie przeszkadza styl, w jakim zostały przedstawione opowieści o smoczętach przeznaczenia, ale przyznam, że można było to lepiej przedstawić graficznie. Przyjemnie było zobaczyć i przemyśleć to jak wiele rzeczy jest podobnych, a jak wiele się różni z tego, co wyobrażałem sobie po przeczytaniu książki.

Co do treści. Listę rzeczy jakie zostały pominięte, zastąpione lub dodane, można przeczytać w opinii znajomego obok ;). Oczywistym jest, że nie zobaczy się wszystkiego identycznie jak w książce. Patrząc na to z drugiej strony mamy okazję by sprawdzić to, ile zapamiętaliśmy z książki.

Osobiście nie polecałbym przeglądania tej powieści graficznej bez wcześniejszego zapoznania się z książką, ponieważ książka opowiada o każdych nawet najmniejszych szczegółach, które podczas przeglądania kolejnych scen tutaj mogą umknąć, lub ich nie być. A co to za przeżywanie historii z książki, jeżeli nie możemy poczuć wszystkiego dokładnie jak bohaterowie? ;)

Na półkach: , , , , , ,

I kolejna powieść graficzna. Już trochę średnio chce mi się pisać te opinie o tych komiksach. A jeszcze powinny dojść przynajmniej dwie, i mam nadzieję, że więcej nie będzie. Bo mimo wszystko komiksy psują wyobrażenie o wyglądzie danej rzeczy, rzeczach. Jak w tym 2 tomie ten wielki pałac Morskoskrzydłych. To wyglądało tak idiotycznie... Wracając jednak do tej książki, muszę przyznać ze na 1 rzut oka prawie nic nie rzuciło mi się w oczy.

Jedyną rzeczą to był pałac jednej z sióstr na ziemiach Lodoskrzydłych. Wyglądał... strasznie nienaturalnie jak na rzecz zrobioną przez smoki. Był taki... zbyt futurystyJestem wielkim fanem świata Pyrrhi (Aktualnie 3 cykle książek).
Kiedy dowiedziałem się o powieści graficznej, byłem bardzo podekscytowany. Ale później kiedy pokazali okładkę, nie wiedziałem co zrobić.

Byłem przekonany, że powieść będzie robiła ta sama osoba co wszystkie ilustracje z reszty serii czyli Joy Ang.
Ale zamiast niej niestety dostaliśmy Mike Holmesa. Dlaczego to musiał być on ?
Nie mógł to być ktoś, kto robi tak piękne ilustracje jak Joy ?
Ze względu na brzydką okładkę miałem sporo obaw jak to będzie wyglądać w środku.
(Kilka pierwszych stron można zobaczyć na Amazonie)
I niestety środek niby wygląda lepiej ale wciąż jest brzydki. (Dzięki Mike!)
Więc pomimo iż widziałem jak to wygląda jednak zdecydowałem się na zakup.

Popisałem o wyglądzie to teraz przejdźmy do reszty. Czyli jak bardzo powieść różni się od książki, ile scen zostało nie pokazanych lub zastąpionych czy dodanych. Dodam jeszcze że w niektórych przypadkach sceną jest prawie cały rozdział.

A więc po kolei:

- Leksykon Smoków Pyrrii autorstwa Nocoskrzydłych został usunięty.

- Znany ze Smoczego proroctwa prolog został zmieniony na moment wyklucia się naszej 5 bohaterów. Jedni mogą na to narzekać a innym ta zmiana może się podobać. Mi się podoba. Naprawdę fajnie było zobaczyć ten moment.

- Hvitur - smok z prologu książki nie jest ani razu wspomniany.

- Mniej ważną zmianą (ale dla mnie wciąż istotną) jest kukła do ćwiczeń przypominającą smoka (tą scence można zobaczyć w próbce dostępnej na Amazonie). Czegoś takiego w książce nie było. Niby drobna zmiana no ale.... po co ? na co ?

- Blizny po oparzeniach, które Pustułka otrzymała od Groźby, znajdują się po prawej stronie jej twarzy a powinny być na łapach.

- Brak sceny w której Tsunami namawia Łupka aby wskoczył do rzeki.

- Morskoskrzydłe mają trzy grzebienie na czole, nie powinny ich mieć.

- Brak królewskiego wzoru Tsunami.

- Muszę przyznać że scena podczas której smoczęta odgrywają królowe jest super. Ale w książce zostaje ona przerwana przez Pustułkę, tutaj im nie przerywa.

- Wieszccz pojawia się zaraz po tym, jak opiekunowie kończą rozmowę o nim, a nie o poranku.

- Podczas gdy Tsunami śpiewa piosenkę, ponieważ została przywiązana łańcuchem do skały, Barchan mówi do Płetwonoga „I told you not to teach them that horrible song” a powinno być „…..horrible BAR song”

- Brak sceny, w której Tsunami pomaga pozbyć się Łupkowi jakiejś substancji z jego łusek oraz ich późniejszej rozmowy o jej świecących pasach.

- Scena, w której Tsunami spada zaraz po wydostaniu się z góry z powodu wybitego skrzydła a Łupek ją ratuje, została usunięta razem ze sceną, w której Tsunami próbuje wpaść na drzewo, by naprawić skrzydło i sceną, w której Łupek wsuwa kość z powrotem na miejsce. W powieści oboje normalnie lecą i lądują na ziemi.

- Chwile później trafiają na wyskrobka i królową Czerwień. W książce wyskrobek ginie ale w powieści po prostu ucieka.

- Scena w której Łupek odsuwa głaz blokujący wejście do jaskini została skrócona. Między innymi brakuje wywodu Gwiezdnego Lotnika nad tym jakie wspaniałe są Nocoskrzydłe (A są takie :) ).

- Barchan – Piaskoskrzydły, jeden z 3 strażników smocząt. W książce ma tylko 3 nogi oraz zniszczoną membranę skrzydła, w powieści ma wszystkie nogi oraz praktycznie całe skrzydło.

- Kiedy strażnicy zabierali Tsunami przed obliczę Czerwieni, Tsunami jak to Tsunami trochę ich poturbowała. Lecz w powieści wyglądają na nietkniętych.

- Chwilę przed procesem Pustułki jest pokazany sen Łupka. W książce nie było mowy o śnie ale muszę przyznać że troszkę mnie rozbawił.

- Brak sceny na arenie w której Tsunami i Gwiezdny Lotnik walczą z wyskrobkami.

- Scena w której Nocoskrzydłe zabijają Lodoskrzydłe odbywa się na arenie. W książce Lodoskrzydłe zostają zabite na kamiennych iglicach.

- Scena ucieczki w której smoczętą pomaga Groźba została skrócona. Dodatkowo miejsce w którym Groźba zdradza smoczęta zostało zmienione. W powieści jest to we wieży, w książce w okolicy wodospadu, przy wyjściu z tunelu obok urwiska.

- Brak sceny w której Gloria „znika” i Łupek chce jej szukać. Dokładniej mówiąc to 31 rozdział w książce.

- Gdy Łupek i Gloria wracają z wioski Błotoskrzydłych Gwiezdny Lotnik już na nich czeka razem z resztą, w książce przylatuje trochę później.

- Miejsce spotkania w epilogu odbywa się w innym miejscu. W książce na wyspie na terytorium Morskoskrzydłych. W powieści przy wulkanie. A jedynym znanym czy może raczej nie znanym jest ten na którym mieszkają Nocoskrzydłe, lecz to nie to miejsce.

- Scena śmierć Pustułki w epilogu została zmieniona. Żagiew powinna przeciąć szponami gardło Pustułki a potem wbić kolej jadowy w serce. W powieści przebija tylko serce (przy okazji robiąc ogromną dziurę). Dodatkowo w książce zostaje zmuszona aby udać się na tą wyspę, w powieści sama tam przylatuje.

Podsumowując:

Treść - 7
Wygląd - 3

Nie mam pojęcia jak wyglądają inne powieści graficzne i nie obchodzi mnie że to może jest w śród nich standard. Dla mnie to jest brzydkie jak już kilka razy wspomniałem (co prawda było kilka fajnie zrobionych scen ale mało). Wolałbym zapłacić 2-3x więcej i dostać coś takiego - https://goo.gl/t1kULg
(Prolog Smoczego proroctwa wykonany przez IgniteTheBlaize | DeviantArt)

P.S Czy tylko mi Morrowseer (Wieszcz) przypomina starą Godzille ?czny, powiedziałbym ze bardziej przypominał jakąś fabrykę czy coś to.

I to w sumie tyle z rażących oczy rzeczy. Reszta to bardziej drobne zmiany itd. Takie jak w poprzednich tomach i z pewnością w kolejnych.

• ENG
  • Smoki