Beata-Chiara

Jasmin i Staszek obiecali sobie jeszcze w dzieciństwie, że kiedyś się pobiorą. Jako nastolatki zostają parą, a po ukończeniu szkoły średniej postanawiają razem zamieszkać. Kilka dni później Staszek znika... Pełna ciepła opowieść o miłości i przyjaźni zmienia się w mroczną historię, w której przeczucia i świat pozamaterialny okazują się równie ważne, jak codzienność. Policja, rodzina i Jasmin-...

Pełna ciepła opowieść o miłości i przyjaźni zmienia się w mroczną historię, w której przeczucia i świat pozamaterialny okazują się równie ważne, jak codzienność. Policja, rodzina i Jasmin- wszyscy szukają Staszka na swój własny sposób. Policja kieruje się podrzuconym jej tropem: wstrząsającą fotografią chłopaka. Rodzina Staszka szuka odpowiedzi w przeszłości i zdarzeniach mogących mieć wpływ na jego zniknięcie. Natomiast Jasmin dociera o wiele dalej niż do rozwikłania tajemnicy. Otwiera się przed nią świat, w którym wszystko jest możliwe, gdzie czas można dowolnie naginać, a miłość nie ma końca.

źródło opisu: Edipresse, Prószyński i S-ka, 2017

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wiech | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Emocje, pełna niepokoju atmosfera, niecierpliwe oczekiwanie na finał. Bolesny temat - tajemnicze zaginięcie chłopaka. Zakochana w nim od szczenięcych lat dziewczyna ma złe przeczucia. Dręczą ją wizje i koszmary senne. Czy przyzna, że nie zna go tak dobrze jak myśli, czy może uwierzy, że nie żyje? Mnóstwo pytań i wątpliwości.
Czy można znaleźć się w innym wymiarze? Czy istnieje inny wymiar? Czy wyczekiwany finał pozostanie znakiem zapytania?
Znakomita powieść psychologiczna. Tajemniczy klimat. Pięknie opisane uczucia. Książka z tych, co zapadają w pamięć.

Piotr | 2013-04-22
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Ukończyłem czytanie najnowszej powieści powieści Małgorzaty Wardy i teraz muszę ochłonąć, aby serce nabrało normalnego biegu. Miałem tę przyjemność i okazję przeczytać większość książek autorki, ale "Jak oddech" uważam za najlepszą wśród tych, które czytałem. To moje skromne zdanie. Mało tego, uważam że jest to jedna z najlepszych książek, które czytałem w tym roku. "Jak oddech" dosłownie pochłonąłem w kilka godzin, obgryzając przy tym paznokcie, zapominając o świecie i nie potrzebowałem kawy, aby podnieść poziom adrenaliny we krwi.

Autorka opowiada nam historię, w której głównymi bohaterami są Staszek i Jaśmina. Książka napisana w dużej części w formie czasu przeszłego, miesza się z teraźniejszością. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie Staszek - ukochany Jaśminy. Dziewczyna poszukuje desperackie poszukiwania, czując że żyje. To historia napisana w niezwykle wysublimowany sposób, z poetyckimi zdaniami, słowami które nami targają, a całość działa niezwykle stymulująco na nas...

Anika | 2014-01-03
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Książka wypełniona po brzegi emocjami spowodowanymi zagadkowym zaginięciem młodego mężczyzny. Jego bliscy przeżywają swoiste piekło niepewności co do losów Staszka. Temat trudny i bolesny, ale na pewno ważny. Dobrze napisane.

boziaczek | 2014-05-28

Jest to pierwsza książka Małgorzaty Warda, jaką miałam okazję przeczytać. Odniosłam bardzo pozytywne wrażenie i na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z jej twórczością.
"Jak oddech" nie jest pozycją łatwą w przekazie. Historia poszukiwań młodego Staszka, przeplata się ze wspomnieniami o zaginionym, do których wraca jego ukochana dziewczyna Jasmin. Wspomnienia te stanowią swoistą zagadkę, dzięki której poznajemy prawdziwy powód tego co się stało. Zakończenie jest wielkim zaskoczeniem dla czytelnika, bo szczerze mówiąc nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i zdecydowanie chylę tutaj czoła autorce.
Książkę czyta się z wielką przyjemnością, napisana w dobrym stylu, plastycznym i barwnym językiem.
Zdecydowanie polecam!

"Potwory istnieją, żyją między ludźmi i wyglądają całkiem zwyczajnie, a najstraszniejsze w nich jest to, że na pierwszy rzut oka nie widać, że nimi są."

Tematyka tej powieści zainteresowała mnie ogromnie. Staszek wyszedł do pracy i wtedy widziano go po raz ostatni... To chyba najgorsze, co może się zdarzyć. Kiedy ktoś po prostu znika i nawet nie wiadomo, co się z nim dzieje... Nie żyje? A może cierpi? Taka niepewność co do losu ukochanej osoby jest dużo gorsza od śmierci...

Jasmin po zniknięciu Staszka czuje przeraźliwą pustkę. Boi się też, że jego obraz zatrze się w jej pamięci, że całkiem zniknie. Ma też złe przeczucia, dręczą ją koszmarne sny... Spodziewa się najgorszego, i jest to jak najbardziej uzasadnione.

"Twój głos w mojej pamięci słabł, a obraz ciebie, który jeszcze rano miałam pod powiekami, bladł. Znikałeś. Przestawałeś być."

Ta powieść ze względu na tak mocną i niepokojącą tematykę powinna mnie bardzo wciągnąć, niestety tak się nie stało. Powinna mną wstrząsnąć i...

Anna | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

To już piąta przeczytana przeze mnie książka Małgorzaty Wardy i - poza jedną "Ominąć Paryż" - wszystkie oceniam dość wysoko; każda z nich zawiera jakieś przesłanie, zamierzony cel, ma zwrócić uwagę na określony problem społeczny, ludzki dramat. Tym razem autorka porusza problem zaginięć, ale nie dzieci, lecz osób pełnoletnich, których poszukiwania organa Policji rozpoczynają dopiero po 48 godzinach.

Pewnego wrześniowego dnia Staszek opuścił swój dom i ... zaginął; nie pojawił się w pracy, nie wrócił do domu, nie odbierał telefonu od bliskich.
Historię jego zaginięcia, poszukiwań, przeżyć i dramatu kochających go osób poznajemy z perspektywy jego dziewczyny - Jasmin, która jako narratorka opowiada nam o działaniach poszukiwawczych, podejrzeniach, ale wraca też do wspomnień, własnych wyobrażeń i wizji ewentualnych zdarzeń. Próbuje łączyć pewne fakty, wątki, sytuacje, szukając wciąż nadziei i wiary, że Staszkowi nic się nie stało, że żyje i wróci.

Książka pochłonęła mnie od...

Nina | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Trudno mi ocenić tę książkę. Dobra, bardzo dobra? Dziwna, trudna, chaotyczna, a przy tym niezwykle wciągająca. Pełna emocji i tak naprawdę niedopowiedziana do końca. To pierwsza książka tej autorki, którą miałam okazję przeczytać, ale kilka więcej czeka na moim Kindlu i półce. Myślę, że tą pozycją Pani Warda zachęciła mnie do przeczytania kolejnych, mimo że nie była to lektura bardzo łatwa i niekoniecznie przyjemna.

Ela | 2013-06-11
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Przeczytałam tę książkę kilka dni temu i ... ciągle nie mogę dojść do siebie. Są książki, które się czuje całym sobą, ale uczucia te trudno opisać. Taką właśnie książką jest dla mnie "Jak oddech" Małgorzaty Wardy. Eksplozja wrażeń, których ciągle nie sposób uporządkować... Objawienie... Polecam gorąco, bo daaaaaawno nie czytałam tak rewelacyjnej książki!

Mika220 | 2014-01-17

Jasmin i Staszek. Wydawać by się mogło, że nierozłączna para, razem od dzieciństwa, większość czasu już wtedy spędzali wspólnie, gdy zajmowała się nimi obojga matka Jasmin. Matka Staszka nadrabiała wtedy studia. Od początku prawie przysięgli sobie miłość, to, że będą razem, przy Staszku Jasmin czuła się najpiękniejszą dziewczyną na świecie. Razem przeżyli swój pierwszy raz, zachłannie chcąc więcej i więcej. Wydawać by się mogło para idealna. No, ale jak wszyscy wiemy- nie ma idealnych par. Potem kontakt im się rozluźnił, gdy on przeprowadził się z matką i jej partnerem do Słupska. Potem znowu byli razem, zamieszkali i zaczęła dopadać ich proza życia. W końcu rachunki same się nie opłacą, a samym uczuciem nie da się żyć. Nie było już tak kolorowo. Pewnego dnia Staszek wychodzi do pracy i znika... Nie wraca do domu, chociaż wszystko wskazuje na to, że miał do niego wrócić, gdyż wszystkie jego rzeczy nadal są w domu. Odtąd Jasmin, policja (po 48 godzinach) nie ustają w poszukiwaniach...

BagatElka | 2015-06-23
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Mam takie same zastrzeżenie co nieliczni czytelnicy a mianowicie,temat dobry ale styl pisania irytująco chaotyczny i nudny.
Zgrzytało mi i przeszkadzało to ciągłe przeskakiwanie,przechodzenie z wizji do rzeczywistości bez konkretnego zaznaczenia,mieszanie Staszka z dzieciństwa z tym z późniejszych okresów.
Możliwe,iż to celowy zabieg,który miał potęgować stan niepewności co do jego losów ale wprowadzał mętlik i przez to miałam wrażenie,że fabuła jest porwana,pozlepiana na chybił trafił.
W innych książkach takie zabiegi są bardziej uporządkowane,logiczne i nadają fabule płynności i intrygują.
Tutaj tego zabrakło i tylko się męczyłam a w końcu zezłościłam.