Specjalne operacje bombowców podczas II wojny światowej

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek
Wydawnictwo: Muza
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Special op: Bomber
Lili89

Niniejsza książka opisuje niezwykłe batalie, jakie rozgrywały się w przestworzach nad Europą podczas II wojny światowej. Wszystkie zrelacjonowane tutaj operacje, od legendarnego nalotu na zapory wodne na Renie po misję "Jericho" (kryptonim precyzyjnego ataku, mającego na celu uwolnienie członków francuskiego ruchu oporu z więzienia w Amiens), odznaczały się zastosowaniem brawurowej bądź nowatorskiej taktyki i w znacznym stopniu przyczyniły się do alianckiego zwycięstwa. Książka ta powstała w oparciu o niepublikowane wcześniej wspomnienia brytyjskich i amerykańskich lotników. Upamiętnia ona ich odwagę i poświęcenie, żywo odmalowując niezwykły charakter zmagań powietrznych.

źródło opisu: www.muza.com.pl

Lili89 | 2017-09-20
Na półkach: G Historyczne
Przeczytana: 20 września 2017

"Dzielni
Nigdy nie zginą. Nieśmiertelni, i tylko pomnażają
Broń swego kraju, i kraju swego ducha.
Oddajmy poległym co im należne: oni to nas ocalili,
Ocalili z niedoli, z niedostatku, ze zniewolenia."

Książka stanowi zbiór wspomnień lotników RAF i Armii Amerykańskiej, która wspomagała Brytyjczyków, opatrzony komentarzami autora.
Opowiada o kilku ciekawych, aczkolwiek dość nietypowych akcjach bombowców podczas II Wojny Światowej.
Szkoda, tylko, że pominięto wkład polskich lotników w obronę Wielkiej Brytanii. Jest o nich dosłownie jedno zdanie, dotyczące... kiepskiego angielskiego Polaków.

arai | 2017-09-16
Na półkach: Posiadam