Evidence-Based Opthalmology

Wydawnictwo: BMJ Publishing Group
072791443X
zdrowie, medycyna

Evidence-Based Ophthalmology offers a unique approach to managing eye disease. From systematic reviewing of evidence, this book provides an overview of techniques for optimum management in key areas, including glaucoma, cataract and retinal disease an invaluable reference source for practitioners worldwide representing an important contribution to the literature. Key Features International authorship by leading Cochrane participants An unbiased method for summarising and disseminating the evid