Pasztety, do boju!

Okładka książki Pasztety, do boju! Clémentine Beauvais
Okładka książki Pasztety, do boju!
Clémentine Beauvais Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Les petites reines
Dwie Siostry
2017-07-05
2017-07-05
Bożena Sęk

Rowerem po samoakceptację

Świetna, świetna pozycja dla młodzieży! Niesztampowa, dotykająca ważnych problemów nastolatków, z niebanalnymi bohaterami. Polecam z całego serc a.

Oj tak! Świetna opowieść, która potrafi rozbawić. I to powinna być lektura obowiązkowa w szkole.

Sympatyczne, budujące, lecz niestety w "realu" niekoniecznie tak by się to potoczyło.

No cóż, książka na półce 12+
Jeśli wasza córka nie używa na co dzień słów typu "suka", "kurwa" i kilka razy dziennie "mega" .... to ciężko będzie tą książkę zrozumieć i przez nią przebrnąć

No cóż, książka na półce 12+

Świetna ksiązka

Świetna ksiązka

Zdecydowanie dla młodej publiki

Zdecydowanie dla młodej publiki

Książka bardzo potrzebna nastolatkom w świecie mediów epatujących pięknymi wyfitrowanymi i wypozowanymi zdjęciami tzw influenserów i jutuberów etc. Możesz być kimś więcej niż swoim ciałem. Są rzeczy ciekawsze, ważniejsze niż gruby tyłek. Wszystko pięknie, ale forma i sposób narraccji (nowoczesny) dla, mnie niezwykle trudny do przebrnięcie. No, ale nie jestem w sumie grupą docelową, wiec mogę być nieobiektywna

Całkiem przyjemnie czytało mi się tą książkę. Czy będę ją polecała? Raczej nie….istnieje dużo innych książek które po prostu były od niej lepsze. Gdybym mogła dałabym 6,5 gwiazdek ale niestety tak się nie da :( Trochę nie rozumiem zachwytu, jaki wywołała.

Główną bohaterką oraz narratorką jest Mireille. Dziewczyna ma niesamowite poczucie humoru, dość specyficzny sposób wysławiania się (przez co musiała minąć chwila nim do niego przywykłam, bo narracja jest z pierwszej osoby),niesamowity wręcz dystans do siebie i tego jak jest postrzegana (ale nie znaczy to, że całkowicie po niej spływa to, co ktoś o niej myśli, mówi, czy pisze),a przy tym jest niezwykle wrażliwa i troskliwa, choć w bezpośrednim obyciu bywa surowa, wiele sytuacji obraca w żart (powiedziałabym, że to taki jej system obronny). Mireille nie ma przyjaciół. Kiedyś miała przyjaciela Malo, ale wszystko się pochrzaniło i teraz Mireille jest Brązowym Pasztetem.

Jedna wizyta zapłakanej Astrid, dziewczyny, która również została Pasztetem zmienia życie Mireille o sto osiemdziesiąt stopni.

Bez problemu dałam się wciągnąć w fabułę i pokochałam Mireille, Astrid i Hakimę. Czytając chichrałam się pod nosem, kiwałam głową z aprobatą jakie to mądre i wartościowe rzeczy przekazuje ta niedługa przecież książka, jednocześnie zachowując swój lekki styl. Fabuła jest nieskomplikowana i przewidywalna do bólu, ale nie o to tu chodzi.

Chodzi o przedstawienie tematów, reakcji, zmian jakie zachodzą w dziewczynach, w obserwowaniu jak pięknie rozwija się ich przyjaźń, zrodzona w dość niepospolitych warunkach. Chodzi o budowanie poczucia własnej wartości, o delikatność nastoletniego ego, o zmaganie się z nietolerancją, wyśmiewaniem, w końcu zaś o przekucie swojej słabości w siłę, o to jak dla kogoś głupie żarty mogą być bolesne i traumatyczne.

„Pasztety, do boju!” doskonale obrazują, że w kupie siła, a mając u boku bratnie dusze można pokonać wiele przeciwności i po prostu raźniej i łatwiej przetrwać trudne chwile.

Dodatkowo przemierzamy z bohaterkami Francję, a poprzez pasję do jedzenia Mireille poznajemy smaki tego kraju.

Bardzo wartościowa lektura. Może mogłabym się przyczepić, że koniec jakiś taki płaski mi się wydał, w porównaniu do reszty; że paplanina Mireille bywała momentami męcząca i zdarzało mi się tylko ślizgać po niej wzrokiem, ale ogólnie całość zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie i z pewnością perypetie dziewcząt i ich niezwykła wyprawa na długo zostaną w mojej pamięci.

Jeśli czytacie powieści młodzieżowe i szukacie czegoś niedługiego, z humorem, a przy tym również z przesłaniem polecam przeczytać „Pasztety do boju!” Clementine Beauvais.

Czy usłyszał*ś kiedyś jakąś uwagę na temat swojego wyglądu? Czy ktoś kiedyś skomentował to jak się ubierasz, Twoją wagę? Chociaż o to nie prosił*ś? Jak się z tym czuł*ś? Co z tym zrobił*ś?

Nie raz usłyszałam takie uwagi, komentarze, plotki. Za każdym razem bolały tak samo. Za każdym razem zastanawiałam się co w sobie zmienić, co polepszyć... ale doszłam do takiego momentu, w którym powiedziałam dość. Nie ma takiej opcji bym spodobała się wszystkim. I to ja muszę się ze sobą czuć najlepiej, to ja muszę siebie akceptować, to ja jestem dla siebie najważniejsza.

O tym jest ta książka. O pasztetach, dziewczynach, które wygrały konkurs na najbrzydszego paszteta na Facebooku. Dzięki głównej bohaterce nie poddały się, nie załamały, zawalczyły o siebie chociaż nie raz było ciężko.

Miały wspólny cel - wyprawa do Paryża. Ale jak się tam dostać? Kto za to zapłaci? Dziewczyny wpadły na genialny pomysł! Pojadą na rowerach z zamontowaną przyczepką i będą sprzedawały pasztety! ❤️

Dziewczyny są dla siebie wsparciem, motywatorem, przyjacielem. Ta książka jest pełna empatii, wrażliwości... wnioski jakie płyną z tej książki nie da zaskakujące, ale są do bólu prawdziwe.