Les petites reines
Róża_Bzowa

Przezabawna powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Francuska Młodzieżowa Książka Roku 2015. Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać? Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na...

Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę.
Kierunek: Paryż.
Cel: ściśle tajny.
Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także… całkowicie niespodziewaną sławę.

We Francji powieść stała się bestsellerem i zdobyła szereg nagród, w tym tytuł Najlepszej Młodzieżowej Książki Roku 2015 oraz prestiżową Prix Sorcières. Została przeniesiona na scenę teatralną, trwają także prace nad jej ekranizacją.

"Arcydzieło ciętego dowcipu… Książka, która dodaje skrzydeł".
„Télérama”

"Radosna powieść, która zmusi was do śmiechu. Prawdziwa rozkosz".
„Le Monde”

"Wyróżnia się dowcipnym stylem, pełnym humoru wymierzonego w okrucieństwo, złośliwość i obsesję wyglądu fizycznego. Najpiękniejsza powieść sezonu".
„Elle”

"Clémentine Beauvais to cudowny talent".
„Lire”

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-...»

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Rowerem po samoakceptację

Mireille napisała już trzy listy do ojca – znanego filozofa, który nigdy jej nie uznał i na żaden nie odpowiedział. Astrid ucieka przed problemami w muzykę ulubionego zespołu i gry komputerowe. Hakimę paraliżuje strach przed rozmową z obcymi ludźmi. Aż pewnego dnia zajmują trzy pierwsze miejsca w konkursie! Tyle że jest to konkurs na „pasztety” - najbrzydsze dziewczyny w szkole… W takiej sytuacji nastolatkom pozostaje tylko jedno: wybrać się z tajną misją w rowerową podróż do Paryża!

„Pasztety, do boju!” Clémentine Beauvais, francuskiej pisarki i wykładowcy angielskiego i pedagogiki, proponuje prześladowanej młodzieży nową drogę: nie głaskanie po głowie i nieudolne pocieszanie, nie bagatelizowanie problemu, nawet nie nawoływanie do walki i szukania winnych, ale roześmianie im się w twarz i wzięcie spraw we własne ręce.

Główna bohaterka, Mirelle, może i nie ma zdrowej cery, cudownej figury ani wspaniałych włosów, nie ma też idealnych stosunków z matką, przyjaciół ani kontaktu z biologicznym ojcem, ale za to nie można jej odmówić poczucia humoru i pozytywnej energii. W dodatku udaje się jej zarazić nimi pozostałe dziewczęta w podobnej sytuacji, co okazuje się początkiem pięknej przyjaźni. Właśnie humor, przyjaźń i działanie są siłą napędową powieści, która porusza trudne tematy znęcania się, cyberprzemocy, kalectwa i samotności. Śmiech nie przychodzi łatwo i nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale książka pokazuje, że przy odpowiednim podejściu i wzajemnym wsparciu, przeciwności mogą nauczyć radzenia sobie w życiu i stawiania czoła trudnym sytuacjom.

Można oczywiście stwierdzić, że „łatwo powiedzieć” i że nie zawsze i nie każdemu tak lekko przychodzi wychodzenie z kompleksów i z pewnością będzie to prawda. Ale prawdą jest też, że powstało już wiele przygnębiających książek o depresji wśród młodzieży, o nałogach i próbach samobójczych – dobrze, że „pasztety” dla odmiany pokazują bardziej pozytywne podejście. Być może okażą się natchnieniem dla tych, którzy zmagają się z podobnymi problemami, a innych nauczą większej tolerancji.

Agnieszka Kruk

Magda | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Hejt, samotność, brak akceptacji otoczenia, otyłość, pryszcze, a także zwycięstwo, zwycięstwo w konkursie anty piękności. Nic tylko, płakać, przeklinać los... rzucić się z mostu. Tak odpowiedziałoby większość nastolatek. Ale nie tym razem. Astrid, Mireille i Hakina zamiast tego wybierają podróż do Paryża… na tajną rowerową misję!

Clementine Beauvais to francuska pisarka a zarazem wykładowcą języka angielskiego i pedagogiki. Z problemami młodzieży styka się na co dzień, nic więc dziwnego, że zdecydowała się to opisać. Napisała powieść, w której porusza wiele wątków. Hejt, samotność, cyberprzemoc czy odtrącenie dziecka przez jednego z rodziców. Można stwierdzić, że to swego rodzaju poradnik dla nastolatków. Nie płacz, nie szukaj winnych, nie poddawaj się - idź przed siebie i weź życie we własne ręce.Walcz!
Mireille, Astrid, Hakina to trzy nastolatki. Mireille ciągle kłóci się z matką i ojczymem, jej ojciec - znany filozof nigdy jej nie uznał. Nawet nie odpisał na żaden z listów...

Bożena | 2017-11-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 listopada 2017

To pierwsza (chyba) książka w języku polskim Clémentine Beauvais, autorki piszącej po francusku i angielsku, popularnej i we Francji, i w Wielkiej Brytanii.
Książka porusza problem niezwykle ważny obecnie, mianowicie piętnowanie innych za jakąkolwiek odmienność. Często dotyczy to niestety wyglądu zewnętrznego, a celują w tym nastolatki. Oczywiście wszystko zaczyna się w sieci, ale konsekwencje ponosimy w realnej rzeczywistości. Jej głównymi bohaterkami są trzy nastolatki otrzymujące tytuł „Pasztetów” w wirtualnym konkursie. Potrafią one jednak to wątpliwe wyróżnienie przekuć w sukces. Na ile to prawdopodobny scenariusz? Nie mam pojęcia. Mam nadzieję za to, że jednak pomoże osobom, które taki koszmar napiętnowania przeżywają. Z pewnością nasze polskie nastolatki nie do końca będą się identyfikować z głównymi bohaterkami. Jakoś nie bardzo wyobrażam sobie rozprawiające w tak swobodny sposób z rodzicami o swoim poczęciu i seksie, jak robi to nastoletnia narratorka powieści. A szkoda.

Syl_wina | 2018-01-12
Na półkach: 2018, Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2018

„Ja cię ale paszczaki”.
„Takie maciory na pewno się nie myją”.
„Wieloryby, tłuste foki”.
„Na wieki będę miał w pamięci jej galaretowaty tyłek, obwisłe cycki, kartoflowaty podbródek i świńskie oczka.
Było już pod tym pełno lajków (78).
Dodałam swojego (79)”.

Hejt to obraźliwy i negatywny komentarz w internecie. Najczęściej dotyka młodych ludzi. – co piąty nastolatek jest autorem hejtu, co trzeci jego ofiarą. Internet wymaga coraz grubszej skóry, portale społecznościowe stają się popularną bronią w szkolnych rozgrywkach. Często zaczyna się od głupich żartów i chęci zaimponowania grupie, czasem kończy tragicznie...

Mirelle, Astrid i Hakima w grupie na facebooku wygrały szkolny konkurs pasztetów roku. Na szczęście nie załamały się, tylko... postanowiły wyruszyć na wielką rowerową wyprawę. Chociaż każda z nich ma swój własny powód, to ten sam cel – Pałac Elizejski w Paryżu.

Rewelacyjna powieść dająca nadzieję, odwagę i przywracająca wiarę.
...

Inga | 2018-03-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 09 marca 2018

Koleżanka kupiła "Pasztety do boju" dla swojej córki. Okazało się, że nasze 9-latki są jeszcze za małe. Co nie przeszkodziło jej i mnie pochłonąć książkę w tempie ekspresowym.
Po męczących knigach o używkach i bezsensie życia opowieść Clementine Beauvais był cudownym wytchnieniem, podróżą ze śmiechem na ustach i okazjonalną łezką. Pomimo, ze porusza bardzo głębokie tematy wykluczenia, standardów urody wobec dziewczynek, okrucieństwa w internecie, bezkarności komentarzy i skomplikowanych relacji rodzinnych.
Zdecydowanie polecam i nie mogę się doczekać, żeby moja córka za kilka lat też ją przeczytała i zobaczyła na czym polega odwaga bycia sobą i radzenie sobie z przeciwnościami.

Elwira | 2017-10-11
Przeczytana: 01 października 2017

Nie bez powodu recenzja „Pasztetów do boju” autorstwa Clementine Beauvais pojawia się tuż przed 11 października. Na ten dzień przypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Młodszych istot, które wciąż wyrastają w stereotypowym przekonaniu, że nie osiągną w życiu zbyt wiele. Na odsiecz ruszają wtedy takie książki jak „Pasztety do boju” czy pojawienie się na polskim rynku pierwszego magazynu dla dziewczynek „Kosmos dla dziewczynek”, które znów dzięki zbiórce na polakpotrafi.pl uzbierały tyle mocy, by wydać pierwsze takie pismo w Polsce. Same założycielki podkreślają, że „wszystko to, bo wierzymy, że dziewczyny mają moc odkrywania świata i zasługują na mądre treści.”

Tytułowe „pasztety” to nastolatki różnego pochodzenia i zaplecza, a ich imiona to Mireille, Astrid i Hakima. Szybko je zapamiętacie, tak jak i szybko polubicie. W świecie łatwego rzucania obelg w stronę rówieśników za pomocą internetu, trzy bohaterki zostają wybrane Złotym,...

MoWi | 2017-09-26
Przeczytana: 20 września 2017

Kiedy ktoś nas skrzywdzi, to normalne, że odczuwamy ból… Cierpimy… Najważniejsze jednak, by nie utonąć we łzach, tylko wziąć sprawy w swoje ręce.
Książka „Pasztety, do boju!” to cudowna opowieść m.in. o tym jak porażkę przekuć w sukces. To świetna propozycja na lekturę uzupełniającą w gimnazjum i starszych klasach szkoły podstawowej. Ale póki co, czytajcie ją wszyscy – nastolatkowie, ich rodzice i nauczyciele! Gwarantuję łzy wzruszenia i radości. Ta opowieść daje MOC!

wwj | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Żadnego owijania w bawełnę. To nie jest grzeczna książeczka dla grzecznych dziewczynek. Autorka nie pudruje rzeczywistości tylko stawia trudne sprawy przed czytelnikiem takie, jakimi są. Brak akceptacji, wulgaryzmy, rasizm, wojna, kolaboracja, zdrada, seks, antykoncepcja, rozbite rodziny... Jeśli boicie się stawiać takie tematy przed swoim nastolatkiem - omijajcie tę książkę z daleka w przeciwnym razie będzie to najlepszy zakup na świecie. Powieść drogi pokazująca nie tylko podróż rowerami do Paryża w BARDZO konkretnym celu ale także podróż w dojrzewanie, akceptację otaczającą nas rzeczywistość.

Buba | 2018-06-08
Przeczytana: styczeń 2018

Uznane za brzydkie kaczątka Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Marie Darrieussecq w Bourg-en-Bresse,
teraz fruną na własnych skrzydłach - w kierunku Paryża! Astrid Blomvall, Hakima Idriss i Mirelle Laplanche,
trzy finalistki bardzo kontrowersyjnego "konkursu na pasztety", wyruszają do stolicy, a ich podróż będzie
naprawdę niezwykła, ponieważ jadą... na rowerach. Wyjazd 8 lipca rano, planowane przybycie na miejsce - 14 lipca.
Jak sfinansują swoją wyprawę? Otóż po drodze będą sprzedawać - jak na ironię - paszteciki. Dlaczego jednak
wybrały się w tę podróż? W jakim celu? Na razie dziewczęta wolą zachować to w tajemnicy.
"Odkryłyśmy, że coś nas łączy - wyznaje Mirelle - i po to coś musimy być w Paryżu 14 lipca".
Trzy dziewczyny, które same obwołały się "pasztetami", eskortuje starszy brat Hakimy,
dwudziestosześcioletni Kader Idriss. Były żołnierz, jedyny ocalały z masakry w (...),
będzie poruszał się na wózku inwalidzkim.*

Powyższy cytat mówi już wiele o książce...

verooniq | 2018-02-16
Przeczytana: 2017 rok

Dlaczego postanowiłam sięgnąć właśnie po tę książkę? Cóż. Wydaje mi się, że nikt nie przeszedłby obojętnie obok tego tytułu. Ale że pasztety? I książka o nich? O b r z y d k i c h dziewczynach?! W dzisiejszych czasach?! Nieeemożliweee. A jednak. I to o jakich dziewczynach!

W zespole szkół w Bourg-en-Bresse, od trzech lat, co roku organizowany jest konkurs na największe pasztety. Tegorocznymi zwyciężczyniami są Astrid Blomvall, Hakima Idriss i Mireille Laplanche. Można by pomyśleć, że takie wyróżnienie jest idealnym powodem do tego, aby się załamać. I pewnie wiele dziewczyn dokładnie tak by postąpiło. I to właśnie odróżnia nasze trzy bohaterki od ich rówieśniczek. Bowiem zamiast się poddać, Astrid, Hakima i Mireille wyruszają w pełną przygód podróż. I mimo że każda z nich ma swój własny, odmienny powód, by podjąć się tej tułaczki, łączy je wspólny cel, którego nie można nijak odnaleźć na mapie. Jest nim wiara w samą siebie.

"Pasztety, do boju!" to pełna ciepła i...

elady1989 | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Każdy z nas czasami czuje się "pasztetem" czy to zewnętrznie, czy wewnętrznie. Każdy z nas miewa gorsze i lepsze chwile, i każdy z nas chce być w pewien sposób zauważony. Główna bohaterka też o tym marzy więc wpada na pewien pomysł... I to nie byle jaki, bo z rowerem, Francją i Paryżem w roli głównej.
Doskonała lektura! Zabawna, błyskotliwa, urocza! Napisana przez moją rówieśnicę. Myślowy strumień...