Marcin Luter. Buntownik w czasach przełomu

Wydawnictwo: Nauka i Innowacje
9 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Martin Luther. Rebell in einer Zeit des Umbruchs
Petroniusz

Żaden Niemiec nie wpłynął na bieg historii Europy w okresie między średniowieczem i nowoczesnością tak silnie jak Marcin Luter. Wittenberski mnich stawia czoła cesarzowi, papieżowi i Kościołowi, pragnie uniwersalnej reformy chrześcijaństwa, lecz w efekcie staje się założycielem protestantyzmu. Heinz Schilling, jeden z najlepszych znawców epoki, przedstawia Lutra na tle jego czasów nie jako samotnego bohatera, lecz jako buntownika toczącego zacięty bój o religię i jej rolę w świecie. W swojej błyskotliwej biografii autor wnika głęboko w życie Reformatora, pokazując go jako człowieka o trudnym, pełnym sprzeczności charakterze, który dzięki swej potężnej woli wprawdzie zmienia świat, ale pod wieloma względami czyni to inaczej, niż początkowo zamierzał.

źródło opisu: Opis okładkowy

źródło okładki: http://www.wni.com.pl/

Petroniusz | 2017-06-04
Przeczytana: maj 2017

W końcu, przynajmniej jak dla mnie, wyczerpująca i pełnowartościowa biografia Lutra. Oczywiście co jakiś czas takie się w Polsce pojawiały, niektóre nawet całkiem ciekawe, brakowało mi jednak jakiegoś pełnego i nowoczesnego ujęcia tej trudnej przecież do opisania postaci. Dopiero jubileusz 500-lecia reformacji stał się powodem do opublikowania takiej pracy (opinia pisana w 2017 r.).
Luter, postać trudna, wieloznaczna i na pewno wymykająca się prostym schematom. Cieszę się że Autor tej książki zachował sporo krytycyzmu, nie uciekał od tematów naprawdę trudnych (jak stosunek Lutra do Wojen Chłopskich czy też jego trudnych dziś do odbioru pism antyżydowskich) i pokazywał Lutra przez pryzmat także jego słabości. Na minus sam bym powiedział, że w tych miejscach Autor mógł być odrobinę bardziej dociekliwy i krytyczny
Niemniej, książka która nie zostawia za nami pomnikowej postaci bez rysy, a właśnie tym bardziej pozostawia nam postać ze wszechmiar ludzką. Taki zresztą jest...