Dzieci czasu

Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: Rebis
Children of Time
Jola

CYWILIZACJA NA SKRAJU ZAGŁADY. CZY NOWĄ ZIEMIĘ ODZIEDZICZĄ LUDZIE? Najlepsza powieść science fiction 2016 Nagroda Arthura C. Clarke'a Ostatni ludzie opuścili umierającą Ziemię, by desperacko poszukiwać wśród gwiazd nowego domu. Odkrywają prawdziwy skarb, pozostałość po dawnej eksploracji kosmosu: terraformowaną planetę, jakby wprost przygotowaną na ich przyjęcie. Nowy Eden okazuje się...

CYWILIZACJA NA SKRAJU ZAGŁADY. CZY NOWĄ ZIEMIĘ ODZIEDZICZĄ LUDZIE?

Najlepsza powieść science fiction 2016

Nagroda Arthura C. Clarke'a

Ostatni ludzie opuścili umierającą Ziemię, by desperacko poszukiwać wśród gwiazd nowego domu. Odkrywają prawdziwy skarb, pozostałość po dawnej eksploracji kosmosu: terraformowaną planetę, jakby wprost przygotowaną na ich przyjęcie. Nowy Eden okazuje się jednak daleki od idyllicznej przystani dla ludzkości. Eksperymenty z czasów ziemskiego Starego Imperium stworzyły tam cywilizację, która dla ludzi jawi się niczym najgorszy koszmar. Szybko staje się jasne, że w nieuchronnym konflikcie może ocaleć tylko zwycięzca. Gra o przetrwanie będzie bezwzględna. Czy ludzie zasługują na to, by zostać spadkobiercami nowej Ziemi?

Najbardziej ożywcze spojrzenie na dystopię i ewolucyjne kreowanie świata, z jakim się kiedykolwiek zetknęliście w powieści
- .Peter F. Hamilton

Mistrzowsko opowiedziana historia, przywodząca na myśl gigantów SF – Clarke’a, Asimova (…) epicka w rozmachu i genialna w wykonaniu. -G
eeksyndicate.co.uk

Połączenie klimatu Stephena Baxtera z rozmachem Petera Hamiltona i klasyką w stylu Davida Brina i Grega Beara – epicka SF, która błyskawicznie przykuwa uwagę.
- SFF World

Wszystkie kluczowe elementy klasycznych powieści SF połączone z talentem pisarza, który wie, jak stworzyć świetną, rozrywkową opowieść. Lektura obowiązkowa.
- SF Book

Wielka literatura poruszająca najistotniejsze tematy – bogów, mesjaszy, sztucznej inteligencji i losów ludzkości we wszechświecie.
- Financial Times

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Happy Reader | 2017-09-02
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

„Dzieci czasu” Adriana Tchaikovsky'ego to mistrzowsko napisana i skłaniająca do refleksji powieść sci-fi.

Cywilizacja ludzka znalazła się na progu zagłady. Ziemia nie nadaje już do zamieszkania. W kosmos wyruszają statki – arki w poszukiwaniu planety nadającej się do osiedlenia. Mijają setki tysięcy lat. Statek kosmiczny z ostatnimi pozostałymi przy życiu ludźmi znajduje planetę łudząco podobno do Ziemi. Wydaje się, że jest to idealne miejsce do zamieszkania...
Okazuje się, że warunki życia na planecie są zbliżone do ziemskich na skutek terraformowania jej wiele tysięcy lat temu. Są rezultatem eksperymentu, którego celem było stworzenie inteligentnego gatunku, będącego w stanie rozwijać się w przyspieszonym tempie. Intencją było stworzenie nowego, lepszego człowieka. Jednak nie wszystko poszło tak, jak planowano...
Na Nowej Ziemi powstaje cywilizacja całkowicie odmienna od ludzkiej. Niesamowicie szybko rozwijające się pająki tworzą potężne społeczeństwo i za pomocą przemyślnych...

Izabela Pycio | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

"Stali się częścią gatunku, który uwolnił się z więzów czasu, pozostały tylko ich wewnętrzne zegary bez większego znaczenia, bo reszta wszechświata przemijała własnym rytmem i nic jej nie obchodziło: żyją czy umarli."

Bardzo się cieszę, że zainteresowałam się tą książką, gdyż tak jak przewidywałam, idealnie wpasowała się w moje gusta czytelnicze. Powieść uwodzi niezwykłą pomysłowością, intrygującą fabułą, przekonującymi opisami i nadzwyczajnym klimatem. Fantastyczna podróż międzygwiezdna, wraz z ludzką cywilizacją stojącą na skraju zagłady. W środowisku Ziemi, bezpowrotnie zniszczonym przez człowieka, życie nie jest już możliwe. Jedyną nadzieją pozostaje intensywne poszukiwanie nowego miejsca do przetrwania, gdzieś w obcej, tajemniczej i znikomo poznanej przestrzeni kosmosu. Porywająco wykreowana odyseja, obejmująca wiele tysiącleci, wypełniona niezwykłymi przygodami, nietuzinkowymi bohaterami, dramatycznymi nutami, wołaniem o pomoc, prowadząca po krawędzi świadomości...

Marcus | 2017-12-04

Powieść została obsypana nagrodami. I słusznie - książka jest bez dwóch zdań warta zainteresowania.

Fabuła jest niezwykle rozbudowana. Nie będę streszczał książki, bo nie ma to sensu i nie chcę psuć rozrywki osobom, które jeszcze nie przeczytały tej powieści.

Po krótce. Ludzie zasiedlają nowe planety. Na jednej z nich postanawiają zrobić eksperyment. Dokonują daleko idącej terraformacji. Termin ten oznacza przystosowanie warunków na obcej planecie dla człowieka. Następnie chcą tam umieścić małpy i nanowirus, który skatalizuje ich rozwój osobisty. Mają one być rozumnymi istotami. Niestety plan się nie udaje. Małpy giną, wirus dostaje się do ekosytemu i zaczyna oddziaływać na... pająki. Stają się one inteligentnymi stworami. Ludzie chcą osiedlić tą planetę własnym gatunkiem, ale sprawy przybrały zaskakujący obrót.

W rzeczywistości fabuła jest znacznie bardziej rozbudowana, a ja opisałem tylko jej niewielki wycinek. Dzięki wielowątkowości i pomysłowości autora książka nie dłuży się...

Marti | 2017-08-21
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Bezmiar czasu i przestrzeń wszechświata nie mająca granic.
Tego się doświadcza czytając tą książkę. Science fiction czyli fantastyka naukowa to gatunek do którego sięgam sporadycznie, tylko po sprawdzone polecane pozycje. Absolutnie nie trawię fantasy. Tutaj autor dla mnie niestety wymieszał te 2 gatunki. Dopóki akcja działa się za statku kosmicznym (czyt. w języku S-F), byłem zafascynowany wyobraźnią autora. Ale przeplatane rozdziały dot. losów mieszkańców "zielonej planety" (czyt. z gatunku fantasy) były dla mnie ciężkie do przeprawy. Tutaj dla mnie wyobraźnia pana Adriana mocno odleciała w kosmos. Taka wizja przyszłości po prostu nie mieści się w mojej głowie. Dla jednych zapewne będzie to atutem tej pozycji. Ja zdecydowanie wolę czytać o przyszłości która ma chociaż najmniejsze szanse aby się wydarzyć. Ta opisana tutaj, zdecydowanie wykracza poza moje ramy fantastyki naukowej. Za atut można uznać, że ta część "fantasy" nie była potraktowana po macoszemu i autor starał się...

Mecha_Kulturacja | 2017-07-28

Adrian Tchaikovsky, syn polskich imigrantów, zasłynął rewelacyjnym i docenionym przez fanów dziesięciotomowym cyklem Cienie Potępionych. W jego twórczości często powracają elementy związane z jego zainteresowaniami. Szczególne odzwierciedlenie w książkach znajduje jego hobby dotyczące badań nad owadami. Nie inaczej jest w Dzieciach Czasu, jego ostatnio wydanej w Polsce książce, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Historia opowiada o upadku ludzkiej cywilizacji. Ziemia umiera, a ostatni żyjący ludzie opuszczają ją w statku kosmicznym, desperacko szukając nowego domu pośród gwiazd. Ich przyszłość jest niepewna, do czasu gdy odnajdują planetę podobną do Ziemi, pozostałość po zamierzchłej eksploracji kosmosu. To co jednak zastają na miejscu nie do końca jest dla nich przychylne. Muszą się zdecydować, czy podążyć w dalszą podróż, która nigdy nie będzie miała końca, czy zaryzykować życie na planecie, która nie tylko dla nich byłaby domem.

Historia Tchaikovsky'ego to...

Mirya | 2017-08-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Powieści science fiction wciąż nie zajmują ciepłego miejsca w moim sercu. Niby niedaleko im do fantastyki, ale ja o wiele bardziej preferuję ten drugi gatunek. Nie zrażam się jednak - nadal poszukuję i daje szansę kolejnym tytułom. Dzieci czasu zainteresowały mnie dzięki temu, że zdobyły nagrodę im. Arhtura C. Clarke'a (pierwszą książką uhonorowaną tą nagrodą była Opowieść podręcznej Margaret Atwood). Po skończonej lekturze mogę powiedzieć, że było warto.

Adrian Tchaikowsky, a właściwie Adrian Czajkowski to syn polskich emigrantów, mieszkający w Anglii. Studiował zoologię i psychologię, pracował jako radca prawny w Leeds. Interesuje się historią naturalną, ze szczególnym naciskiem na świat owadów. Sławę zdobył dzięki cyklowi fantasy Cienie Potępionych.

To, co często zawadzało mi w pozycjach tego gatunku było lekceważenie elementów technicznych, które niesie ze sobą człon „science”. Wydawało mi się, że autorzy zarysowują jedynie tło wydarzeń, bez skupiania się na szczegółach...

Jakub | 2018-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2018

Zdecydowanie nie dla entomofobów! Reszta czytać!
Autor bardzo realistyczne - fragmentami wręcz brutalnie (jest kilka mocniejszych scen)- przedstawia historię planety na której, przez nieudany eksperyment, inteligencję i świadomość uzyskują pająki. Mieszają się do tego, uciekający ze zdewastowanej Ziemi, ludzie. O ile sama historia nie jest skomplikowana, to mnogość i głębia poruszonych tematów (od patriotyzmu przez etykę do socjologii) mnie zachwyciła.
Z czepialstwa dopiszę tylko, że nie jestem pewny czy autor rozumie różnicę między wiekiem a milenium - jakoś miałem wrażenie, że te pojęcia były traktowane dość wymiennie oraz bardzo przewidywalne zakończenie.

Matylda Saresta | 2017-10-07

Napaliłam się na tą historię i...
I się zawiodłam.
Rozwlekła. Bardzo rozwlekła /przez polowe książki lądują na planecie i wylądować nie mogą.../
Pomysł może i dość ciekawy, ale skrzyżowanie pająków i ludzi nie bardzo mieści się w mojej wyobraźni.
Generalnie, gdyby nie ta tragicznie ciągnąca się narracja, nawet nie byłoby tak źle.

pkacper | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Mając na uwadze ocenę książki, nominacje do książki roku 2017 oraz samą renomę autora sięgnąłem po lekturę z dużym zaciekawieniem. Być może moje oczekiwania były zbyt wysokie ale mocno się zawiodłem.

Po nudnym wprowadzeniu, autor ciekawie opisuje stymulowaną ewolucję życia na planecie oraz walkę arki ludzkości o przetrwanie. Dwa wątki, które w oczywisty sposób dążą do splecenia w kulminacyjnym momencie... i w zasadzie opowiedziałem 95% treści książki, reszta to zakończenie.

Może i pokusiłbym się o refleksję nad aspektami charakteru ludzkości ale znudzony lekturą szybko sięgnąłem po inną pozycję. Jest dużo książek do przeczytania i za mało czasu na nie wszystkie, na tę nie warto go poświęcać.

skyrkz | 2017-08-20

Zacznę od wyplucia co mi się tu nie podoba. Prede wszystkim ten katastroficzny ton o skłonnościach rodzaju ludzkiego do autodestrukcji. Owszem, rozumiem i popieram, literatura ma przecie uświadamiać zagrożenia i oświecać, ale ileż można? Ileż można tłoczyć ludziom do łbów że są głupi, kierują się głównie niskimi pobudkami i tylko dac im broń i technologię to się wybiją do reszty a jak nie siebie to całą faune i florę. 90% s-f od mniej więcej połowy XX wieku na tym bazuje. Efekt tego jest taki, że dziś coraz więcej ludzi wyrzeka się dorobku cywilizacji, gardzi nim i podważa dokonania nauki. Ponadto, zakończenie zalatuje utopią, tyle że przeniesioną w kosmos. No bo jak inaczej rozumieć przekaz, że konfrontacja z jakimkolwiek obcym może i powinna opierac się na jakiejś dziwnie pokojowej symbiozie. Znane nam prawa natury nie przewidują rozwoju bez ofiar i podporządkowania słabszych, to tak jakby chcieć produkować bez użycia materiałów i miejsca na postawienie fabryki. Oczywiście, można...