Wietnam dla początkujących

Wydawnictwo: Ornament
wietnam,

O najstarszych dziejach Wietnamu najpiękniej opowiada legenda, według której jego mieszkańcy narodzili się ze związku mieszkającej w górach córki Ognia, boskiej urody Au Co oraz władcy Wód smoka Lac Long Quana, który dla niej pod ludzką postacią wyburzył się z morza. Władca Wód i córka Ognia mieli stu synów, którzy dali początek kilkunastu wietnamskim plemionom, a jeden z nich został pierwszym z osiemnastu królów rządzącej nimi dynastii Hung. Wszystko to miało dziać się około trzy tysiące lat przed naszą erą, zaś dynastia Hung - co potwierdzają historyczne przekazy - panowała w dzisiejszym północnym Wietnamie, nad Rzeką Czerwoną, do III wieku p.n.e. Rządzone przez nią państwo nazywało się Van Lang.

W 258 roku p.n.e. państwo Van Lang padło pod mieczami mongolskich sąsiadów - wojowników państwa Tay Au i jako terytorium zależne otrzymało nazwę Au Lac. Król Tay Au nie cieszył się jednak długo nową zdobyczą. W 221 roku p.n.e. do Au Lac wkroczyły wojska cesarza Chin. I pozostały tam ponad tysiąc lat. (Ze wstępu)

Poznaj legendy, historię i współczesność Wietnamu na blisko 250 fotografiach Mieczysława Szczepańskiego pisarza, dziennikarza, autora między innymi powieści Dellago, Godzina barrakudy, opowiadań Diabelskie szczęście, wywiadu-rzeki z gen. Z Ostrowskim, pełnomocnikiem rządu RP ds. wycofania z Polski wojsk rosyjskich Pożegnanie z armią, reportaży Z pielgrzymiego szlaku Jana Pawła II, albumów Kazimierz Dolny, Warszawa, Polska, wydawnictw w wielu wersjach językowych.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2017-06-03
Przeczytana: maj 2017

Książek o Wietnamie jak do tej pory znalazłam niewiele, więc cieszy mnie każda, która mi wpadnie w ręce. "Wietnam dla początkujących" - o czym świadczy już sam tytuł - nie rości sobie pretensji do bycia wyczerpującym kompendium ani frapującym zapisem przygód podróżnika.
Ten niewielki albumik składa się w dużej mierze ze zdjęć; śmiem twierdzić, że mniej więcej takich, jakich oczekuje czytelnik zainteresowany Wietnamem, a który nie ma jeszcze o tym kraju żadnej wiedzy.
Znajdziemy tu i garść informacji o najważniejszych wietnamskich zabytkach, i wplecione w opisy wzmianki o wydarzeniach historycznych (łącznie z wiadomościami o królestwie Czamów), i trochę szczegółów związanych z wietnamskim folklorem i kulturą.
Rzadko się zdarza, żebym po takich małych, niszowych wydawnictwach nie miała czytelniczego niesmaku, jednak wyjątkowo mogę powiedzieć, że nie zmarnowałam czasu na lekturze.

mycha5 | 2017-08-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017