Wietnam dla początkujących

Ornament
2016-01-01
2016-01-01
wietnam

Nie najgorsza pozycja dla tych, którzy wybierają się do Wietnamu, ale nie wiedzą o tym kraju zbyt wiele. Nie jest to typowy przewodnik, raczej wprowadzenie do specyfiki kulturowej kraju. I w tym kontekście sprawdza się całkiem nieźle. Na początku dostajemy garść informacji o historii i legendach Wietnamu, w dalszej części tej niedługiej książeczki znajdują się informacje o różnych aspektach życia w Wietnamie. Popularne wśród turystów zabytki opisane są w kontekście ich roli w dawnych czasach. Myślę, że to pozycja warta przeczytania na samym początku przygody z Wietnamem, zanim jeszcze sięgnie się po poważniejsze opracowania. Właśnie w taki sposób ją potraktowałam.

Niestety, w książce panuje pewien bałagan. Nie wszystkie zdjęcia są opisane, ich jakość też pozostawia wiele do życzenia - w czasach cyfrowej fotografii oczekujemy jednak czegoś więcej niż efekt, który można uzyskać nawet najbardziej podstawowym aparatem w telefonie. Nie udało mi się też znaleźć żadnego klucza, według którego ułożona jest treść. Jeśli ktoś chce zwiedzić cały kraj, nie powinno mu to przeszkadzać. Dla mnie to był pewien problem, ponieważ autor nie podzielił książki ani według regionów geograficznych Wietnamu, ani kategorii opisywanych miejsc. Kilkukrotnie kończyło się więc tym, że czytając teoretycznie o Hanoi, trafiałam na ciekawy zabytek, po czym po dłuższej chwili orientowałam się, że ten akurat budynek znajduje się w Sajgonie. A potem następował ciąg dalszy wywodu o Hanoi.

Z tego, co zdążyłam się już o Wietnamie dowiedzieć, wynika, że jest to też mało kompleksowa pozycja. Autor poświęca wiele miejsca cesarskiemu miastu Hue, prawie zupełnie ignorując leżące nieopodal Da Nang i Hoi An, które również mają wiele do zaoferowania. Choć przyznaję, kompleks pałacowy opisany został w bardzo wyczerpujący sposób.

Podsumowując, to może być ciekawa publikacja dla kogoś, kto chce się zorientować, czym tak w ogóle jest Wietnam. Ale na pewno nie może służyć do tworzenia planu podróży i wyszukiwania perełek wartych odwiedzenia.

Książek o Wietnamie jak do tej pory znalazłam niewiele, więc cieszy mnie każda, która mi wpadnie w ręce. "Wietnam dla początkujących" - o czym świadczy już sam tytuł - nie rości sobie pretensji do bycia wyczerpującym kompendium ani frapującym zapisem przygód podróżnika.
Ten niewielki albumik składa się w dużej mierze ze zdjęć; śmiem twierdzić, że mniej więcej takich, jakich oczekuje czytelnik zainteresowany Wietnamem, a który nie ma jeszcze o tym kraju żadnej wiedzy.
Znajdziemy tu i garść informacji o najważniejszych wietnamskich zabytkach, i wplecione w opisy wzmianki o wydarzeniach historycznych (łącznie z wiadomościami o królestwie Czamów),i trochę szczegółów związanych z wietnamskim folklorem i kulturą.
Rzadko się zdarza, żebym po takich małych, niszowych wydawnictwach nie miała czytelniczego niesmaku, jednak wyjątkowo mogę powiedzieć, że nie zmarnowałam czasu na lekturze.

• Podróże.....Podróżniczki.....Podróżnicy
  • 2017
  • Przypadkowe z wyprzedaży
  • Przewodniki
  • Azja - Południowo-Wschodnia
  • Nasze podróże
  • Azja

Dodaj cytat z książki Wietnam dla początkujących