Czarem i smokiem. Pogodnik trzeciej kategorii. Tom 1

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-64-6

W porządnej fantasy musi być smok: najlepiej wielki, mądry i zielony. Przydałby się też mag, bo czary to takie wdzięczne rozwiązanie w kłopotliwej sytuacji. A do tego można dołożyć wedle woli: piękne księżniczki, dzielnych rycerzy, rozległe imperium (żeby było gdzie wędrować), piratów, rozbójników… Można traktować to poważnie, jeśli chcecie, ale dlaczego nie z przymrużeniem oka, jak Romek...

Można traktować to poważnie, jeśli chcecie, ale dlaczego nie z przymrużeniem oka, jak Romek Pawlak?

Jest mag – kiepski, tylko trzeciej kategorii i tylko pogodowy – Rosselin. Jest smok: zielony, raz wielki, raz niewielki, zależnie od nastroju. I jest imperium cesarzowej, wystarczająco rozległe, by ta dwójka mogła przeżyć wiele, oczywiście ekscytujących, przygód. Piękne kobiety w rolach drugoplanowych i piraci na okrasę.

Rycerze może następnym razem.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

wiejskifilozof | 2015-03-13

Zachciało mi się czytać jakoś polską fantasty, spodziewałem się czegoś wybitnego.Mam za swoje. Nie wiem jakim cudem to skończyłem,nudna i brak akcji, to najważniejsze mankamenty twej książki.Czystego fantasty, to tu niewiele jest.
Od smok i długo, długo nic.Nie wiele też magii.
No cóż przeczytam jeszcze dwa tomy.Może będą lepsze.

Agatka | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Mało fantastki w fantastyce. A poza tym lekka historia.

Casey_Jones | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Pierwszy tom o przygodach Rosselina, to tak na prawdę kilka luźno ze sobą powiązanych historii bez konkretnej fabuły. Rosselin jest magiem, a dokładniej pogodnikiem trzeciej kategorii, który do asów w swym fachu nie należy. Niezły natomiast jest w kombinowaniu i stwarzaniu pozorów. Los rzuca go co i rusz w inne miejsca, w których ten musi się odnaleźć. I tak dowiemy się dlaczego magowie nie lubią morza oraz jak żyje się w dworskich pałacach, lub w kopalni soli. Poznamy też smoka, który talentem do kombinatorstwa wcale nie ustępuje Rosselinowi.

Książka napisana jest językiem prostym i przyjemnym, przez co czyta się ją błyskawicznie. Jej zadaniem jest dostarczyć rozrywkę i to zadanie spełnia. A i uśmiech na twarzy powinien zagościć w trakcie czytania. ;)

| 2013-06-24

Książka z gatunku "lekka,łatwa i przyjemna" - zresztą cały cykl jest taki.
Przygody fajtłapowatego maga i jego wrednego jaszczura czyta się w mgnieniu oka.Stworzona przez Pawlaka postać budzi sympatię,a jej perypetie szczery śmiech.Całość napisana z polotem i humorem,który trafi zarówno do dużym,jak i małych czytelników.

Uwielbiam tą trylogię.Sięgałam po nią już wielokrotnie.Może nie jest to literatura najwyższych lotów,ale humor poprawia fantastycznie.

byłem_fprefectem | 2011-06-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Pogodnik - dawna nazwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Indentyczny sposób działania i podobne efekty.
III kategorii - oddział terenowy.
Mag - osoba nader czarująca ale nieumiejąca czarować. Osobnik wiecznie głodny, spragniony (ale nie przepadający za wodą, a już zwłaszcza słoną, falującą i w dużej ilości) i niedopieszczony.
Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/01/pogodny-nie-pogodnik.html

adora-belle | 2015-05-15

Straszne nudy...Nawet nie mam ochoty sięgać po kolejne tomy, nawet z ciekawości, żeby sprawdzić, czy są tak samo słabe. A osoba odpowiadająca za opis na tylnej okładce powinna się zapaść pod ziemię ze wstydu za tak ewidentne kłamstwo: duch Monty Pythona unosiłby się nad tą książką tylko wtedy, gdyby któryś z członów zszedł podczas jej czytania i to bynajmniej nie na atak śmiechu...

Irm | 2012-03-28
Przeczytana: 2006 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Romualda Pawlaka „Czarem i smokiem” rozpoczyna się wyrzuceniem głównego bohatera (Rosselina, pogodnika trzeciej kategorii) z pracy, który to, w poszukiwaniu dalszego zarobku, zaciąga się na statek, by kolejno wylądować na królewskim dworze, zostać z niego wygnanym, następnie zesłanym na głęboko prowincję, by potem… Takie wyliczanie kolejnych przygód Rosselina można ciągnąć aż do streszczenia ostatnich stron książki. W powieści bowiem brak głównej osi fabularnej. Fabuła, tak jak główny bohater, błąka się, mętnie meandruje, skręcając to tu, to tam, nie podążając przy tym w żadnym konkretnym kierunku. Nie zakotwiczają tej wędrówki liczne przygody, jakie spotykają maga – zbyt łatwo i zbyt szybko wychodzi z nich obronną ręką, by mogły mieć znacznie dla przebiegu akcji i by czytelnik mógł się nimi przejąć. Przygody, a właściwie „przygódki”, które przytrafiają się Rosselinowi, nie tworzą fabularnej całości, nie zazębiają się – są jak korale nanizane na nitce – obok siebie, ale...

pannakac | 2015-03-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2015

Jeśli będę miała kiedyś okazję okupić się w książki Romualda Pawlaka w wersji tradycyjnej, to znaczy papierowej, na pewno to zrobię. Wszak o swoich ulubionych autorów dbać trzeba.

Zaczynam przewrotnie, ale szczerze. Romuald Pawlak wsadza w usta swoich bohaterów słowa także przewrotne, choć ze szczerością bywa różnie. Najlepsze podejście do życia jest jedno - patrzeć na nie z przymrużeniem oka. I tak właśnie się dzieje.

Czarem i smokiem to powieść opowiadająca o pogodniku trzeciej kategorii - magu, który powinien panować nad pogodą, gdyby tylko magia słuchała go tak, jak powinna. Po lekturze Rycerza bezkonnego wiedziałam już dobrze, że mag magiem, ale zapewne sama magia ma plany inne. Okazuje się, że moja dedukcja przebiegła słusznym torem. Rosselin ma wszystkie cechy potrzebne do tego, by zostać straconym. Spryt, przebiegłość, poczucie humoru, zawziętą chęć zemszczenia się na wszystkich, który utrudniają mu spokojny żywot, a także...ambicje.

Akcja powieści rozgrywa się w...

Daria B | 2011-02-07
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Przyjemnie się czyta. W sam raz na podróż pociągiem czy innym środkiem transportu, choćby smokiem który boi się latać.

Morskie przygody, dworskie intrygi, fantastyczne stwory, piękne kobiety, duża dawka humoru - to wszystko znajdziecie w książce Pana Pawlaka.

Osobiście polecam.
Tylko uważajcie na karły płci męskiej, potrafią być niebezpieczne.

Anerlam | 2014-03-02

Sięgnęłam po tą książkę ze względu na to, że autor pochodzi z mojego rodzinnego miasta. Świetna na gorsze dni i poprawienie humoru. Czyta się szybko i lekko, ale nie jest to nic, czym można się zachwycać. Ot, taka komedia na jeden wieczór :)