Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin

Okładka książki Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin
Jung Chang Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
640 str. 10 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Wild Swans: Three Daughters of China
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2017-07-24
Data 1. wyd. pol.:
2017-07-24
Liczba stron:
640
Czas czytania
10 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324036431
Tłumacz:
Bożena Umińska-Keff
Tagi:
Bożena Umińska-Keff totalitaryzm Chiny literatura chińska rewolucja kulturalna komunizm
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W uścisku



719 1 155

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
380 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1030
510

Na półkach: , , ,

„Chiny to jednak dziwny kraj”. Może prosta refleksja, ale od razu nasuwa się po lekturze książki „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin” Jung Chang.

Zachęcona rekomendacją oraz zaintrygowana faktem, że ponad miliard ludzi nigdy nie przeczyta tej książki (tak, książka jest ciągle zakazana w Chinach), z wielką nadzieją sięgnęłam po lekturę. Jest to autobiograficzna opowieść przez trzy pokolenia. Swoim zasięgiem historycznym obejmuje czasy od narodzin babki w 1909 roku, po wyjazd Łabędzia do Londynu w latach 70. XX w.

Babka czyli życie zgodnie z tradycją, krępowanie stóp, aranżowane konkubinaty, pałacowe życie. Domowa podpora, próbująca wprowadzić normalność.
Matka – zaangażowana komunistka, przekładające partyjne życie nad rodzinę. Bardziej urzędnik, niż kobieta. Później torturowana, trafia do obozu pracy.
I sama Jung Chang, urodzona w 1952 roku. Dorastająca w komunistycznym domu, napełniana wartościami Mao, jako młoda studentka za wszelką cenę stara się opuścić Chiny. Trafia do Londynu, gdzie pisze „Dzikie łabędzie”.

Codzienne życie chińskiej rodziny w zamkniętym osiedlu dla nomenklatury. Walka o władzę Chińskiej Partii Narodowej (Koumintang) z Komunistyczną Partią Chin. Dylematy i rozterki. Zbierający żniwa głód. Mało miejsca na uczucia. Niekończące się czystki, przymusowa reedukacja. Obozowa proza życia. Działanie zgodnie z głośnikowym komunikatem. Nie można być odmieńcem! W tle kult Mao, teoretyczna rewolucja kulturalna, barwne plakaty i propagandowe ulotki. Na koniec nagłe i niespodziewane otwarcie Chin na Zachód.

Oj, nie porwała mnie ta historia, czegoś zabrakło. Przez te 600 stron nie zżyłam się z żadnym z bohaterów. Owszem współczułam czy trzymałam kciuki, ale było to powierzchowne. Mało „życia” w treści. Pisana w formie pamiętnika jako całość zdumiewa i przestrasza. Monotonna narracja na pewno spowalnia czytanie. Na uwagę zasługują tytuły poszczególnych rozdziałów, które nie tylko są krótkim wstępniakiem ale obrazowo opisują chińską rzeczywistość. Czytanie ułatwia umieszczone na wstępie drzewo genealogiczne rodziny a także oś czasu (rodzina Chang / historia Chin).

Nie dziwi mnie światowy sukces książki. Łakniemy inności, chcemy współczuć. Garniemy się do świadkowania w trakcie rozliczania z przeszłością.
Fanom Chin – polecam. Miłośnikom sagi rodzinnej – mniej.

„Chiny to jednak dziwny kraj”. Może prosta refleksja, ale od razu nasuwa się po lekturze książki „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin” Jung Chang.

Zachęcona rekomendacją oraz zaintrygowana faktem, że ponad miliard ludzi nigdy nie przeczyta tej książki (tak, książka jest ciągle zakazana w Chinach), z wielką nadzieją sięgnęłam po lekturę. Jest to autobiograficzna opowieść...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 337
  • Przeczytane
    1 660
  • Posiadam
    413
  • Ulubione
    95
  • Teraz czytam
    72
  • Chiny
    47
  • Chcę w prezencie
    29
  • Azja
    16
  • 2019
    15
  • 2021
    13

Cytaty

Więcej
Jung Chang Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Zobacz więcej
Jung Chang Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Zobacz więcej
Jung Chang Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także