Ostatnie dni Stalina

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Last Days of Stalin
historia
Ag2S

W sobotni wieczór 28 lutego 1953 r. Stalin podejmował swój wewnętrzny krąg na Kremlu, a potem na daczy w podmoskiewskim Kuncewie. Beria, Bułganin, Chruszczow i Malenkow opuścili go dopiero nad ranem. Stalin był pijany i w wyśmienitym humorze. Następnego dnia ochronę zaniepokoiła cisza panująca w prywatnych pokojach Stalina, jednak nikomu nie wolno było tam wejść bez wezwania. Gdy w końcu o dziesiątej wieczorem otworzono drzwi pod pretekstem przekazania Stalinowi urzędowej poczty, znaleziono go nieprzytomnego na podłodze.
Wydarzenia, które poprzedziły śmierć Józefa Stalina, wciąż są przedmiotem niezliczonych dociekań, podobnie jak zdarzenia, które nastąpiły bezpośrednio po niej i ukształtowały historię świata na kolejnych kilkadziesiąt lat. Książka "Ostatnie dni Stalina" przedstawia je wszystkie szczegółowo, począwszy od XIX Zjazdu WKP(b) i przygotowań Stalina do kolejnych czystek, aż do aresztowania Ławrientija Berii, pokazując, jak wielka szansa na przemiany została wówczas zaprzepaszczona.
Śmierć Stalina tworzyła nową sytuację zarówno w polityce wewnętrznej Związku Sowieckiego, jak i na arenie międzynarodowej. Jednak świat, który mógł wreszcie odetchnąć z ulgą, natychmiast powrócił do zimnej wojny.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

eR_ | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Na temat Rosji Stalina, terroru jego władzy oraz próbie analizowania jego dojścia do władzy napisano już wszystko. Zadziwiająco mało takich dzieł powstało w samej Rosji, bowiem Słońce Narodu do dzisiaj uważany jest za wzór przywódcy i obrońcy uciśnionych. Na temat jego ostatnich dni także wiemy nie mało, a różne teorie sprawiły, że w sumie nie wiemy jak przebiegały ostatnie dni życia przywódcy ZSRR.

"Ostatnie dni Stalina"-ta publikacja próbuje odpowiedzieć nam na kilka pytań. 28 lutego Stalin jak zwykle spotkał się z najbliższymi członkami swojego biura. Po czym udał się do swoich włości. Kolejnego dnia, po przedłużającej się ciszy, najodważniejszy z ochroniarzy znalazł starca na podłodze w stanie wskazującym na co najmniej wylew krwi do mózgu. Ze strachu przed konsekwencjami Stalin umierał kilka dni. W sumie sam się do tego przyczynił stosując terror którego ofiarą sam się stał.

Autor na kolejnych stronach książki kreśli nam obraz watażków którzy próbują przejąć władzę,...

anetapzn | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Stalina, twórcę jednego z najokrutniejszych systemów totalitarnych na świecie, nikomu nie trzeba przedstawiać. Bez wątpienia był on jednym z największych zbrodniarzy w historii świata.
To także on w 1940 r. skazał na śmierć 22 tys. Polaków.
Jego śmierć 5 marca 1953 r. w Kuncewie k. Moskwy, ocaliła od zagłady kolejne miliony.
Rubinstein na kartach swojej książki porusza wiele tematów. Każdy z nich jest mocno związany z ostatnimi dniami Stalina.
Coraz groźniejsze, nieludzkie rozkazy, przygotowania do kolejnych czystek. Autor twierdzi, iż śmierć Stalina ocaliła od zagłady dodatkowo kilka milionów Żydów, którzy żyli w ZSRR. Jego zdaniem lada moment miał być realizowany plan czystek antysemickich. Śmierć twórcy ZSRR zniweczyła ten plan.
Opowieść bogato udokumentowana) o planach wyrugowania Żydów z ZSRR jest niezwykle cenna, ponieważ przez większość historyków jest ona całkowicie pomijana. Jeżeli już ktoś o niej wspomina, to tylko informacyjnie. Rubinstein uczynił z tego zagadnienia...

knigoholiczka | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Czasami lubię sięgać po takie książki, ale często robię to z obawami. Jakimi? Zastanawiam się na przykład czy dam radę ją przeczytać, czy ilość szczegółów (które chciałam poznać) mnie nie przytłoczy.
Co do "Ostatnich dni Stalina"- nie sądziłam, że aż tak mnie to zainteresuje. Mimo, że lubię historię - jak wyżej wspomniałam- często mam obawy, że dana książka nie spełni moich oczekiwań.
Na szczęście okazało się inaczej. Trafiłam na książkę, która opisuje, co działo się Rosji po śmierci Stalina (oraz kilka dni przed nią). Pierwszy rozdział poświęcony został okolicznościom zgonu oraz wydarzeń na chwilę przed nią. Dowiadujemy się, że dyktator od jakiegoś czasu chorował, co jednak było utrzymywane w tajemnicy. Odszedł w otoczeniu rodziny i pracowników.
Opisano przygotowania do pogrzebu, to, jak zareagował lud i co tu dużo mówić- świat.
Pokazano też wpływ tych wydarzeń na politykę oraz współpracowników.
To bardzo dobrze, rzetelnie przygotowana pozycja, warto się z nią zapoznać. Do Was...

Pawello | 2017-08-26

Tytuł mocno wieloznaczny i jeśli ktoś spodziewał się nie wiadomo jakich analiz i nowych faktów, może się niemile zdziwić. Książka jest przeciętna, dla wchodzących w temat, ok; dla posiadających podstawowe informacje o epoce, Stalinie i decydentach sowieckich, nic nowego nie wnosi.

Portafortunas | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017