Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: G+J RBA
8389019639
albumy
radek87pl

Ludzie w obiektywie National Geographic to kolejna publikacja - po bestsellerowym albumie Świat w obiektywie National Geographic - która prezentuje najlepsze fotografie w historii słynnego magazynu w okładce z żółtą ramką. Tym razem ponad 280 zdjęć wybranych z imponującego archiwum Towarzystwa National Geographic układa się w fascynującą opowieść o ludziach, których w ciągu ostatnich stu lat spotkali fotografowie National Geographic i których obraz utrwalili na niezwykłych fotograficznych portretach. Każdy naprawdę dobry portret opowiada jakaś historię. Jego wymowa może być jednak różnorodna: spokojna, prowokująca lub przywołująca wspomnienia. Jednak bez względu na to jaki jest nastrój zdjęcia zawsze przemawia ono bezpośrednio do odbiorcy. Jest wizualną deklaracją, wyrazem poglądów, sugestywną wypowiedzią bez słów przemawiającą do widza. Wydaje się, że łatwo osiągnąć taki efekt, ale wcale tak nie jest. Zdjęcia zgromadzone w albumie Ludzie w obiektywie National Geographic są właśnie takie - sugestywne i fascynujące. Chociaż niekiedy różnią je dekady jest między nimi swego rodzaju pokrewieństwo, na przykład miedzy XIX - wiecznym portretem Indianina wykonanym przez Edwarda Curtisa i słynnym portretem afgańskiej dziewczyny, wykonanym przez Steva Mc Curry w 1984 roku w obozie dla uchodźców. Oba te zdjęcia są fascynujące, ponieważ każde z nich jest jednocześnie obrazem swoich czasów, ukazującym zarazem zmiany w sposobie widzenia świata. Ponad 280 takich sugestywnych obrazów uzupełniono tekstami Leah Bendavid-Val i esejami pięciu współczesnych fotografów National Geographic: S. Abella, S. Franklina, J. Cobb, W. A. Allarda i D. A. Harveya.

źródło opisu: G+J RBA, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie