Życie za życie

Okładka książki Życie za życie Katarzyna Janus
Okładka książki Życie za życie
Katarzyna Janus Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2017-05-01
2017-05-01
miłość o życiu romans powieść obyczajowa dla kobiet

Ciekawa historia, jednak momentami zbyt przesadzona i wymyślona. Nie do końca spodobał mi się mi język i styl autorki.

Historia przejmująca o głównej bohaterce Mai Bogackiej,kobieta rzuca swoją dotychczasową pracę,odcina się od przyjaciół,zostawia za sobą toksyczny związek z Filipem.
Opuszcza swe rodzinne miasto Poznań,chce rozpocząć nowe życie.
Udaje się ona do Rabki,zatrudnia się jako recepcjonistka w hotelu.
To moje pierwsze spotkanie z pisarką i nie ostatnie.
Styl pisarki bardzo dobry,napisana cudownie powieść,fabuła znakomita,a akcja zaintrygowała,zainteresowała mnie,nie mogłam się oderwać od lektury tak pochłonęłam ją.
Oczarowała mnie,wciąga niesamowicie.
To była piękna i życiowa książka.
Czyta się dobrze,zachwyca,porusza za serce ta książka.

Opuszcza swe rodzinne miasto Poznań,chce rozpocząć nowe życie.
Udaje się ona do Rabki,zatrudnia się jako recepcjonistka w hotelu.
To moje pierwsze spotkanie z pisarką i nie ostatnie.
Styl pisarki bardzo...

"I jak to w życiu bywa, im bardziej człowiek czegoś się boi, to coś w gruncie rzeczy nie okazuje się takie straszne. Najgorsze są sytuacje, które nas zaskakują, one zazwyczaj przysparzają nam najwięcej cierpienia."

Maja Bogacka to kobieta sukcesu. W pracy wiedzie jej się dobrze czego niestety nie można powiedzieć o związku. Na jaw wychodzą oszustwa jej partnera Filipa, które paradoksalnie podyktowane są obawą o utratę ukochanej. Czara goryczy przelewa się, Maja kończy związek, rzuca pracę i wyjeżdża z miasta. Jako, że nie ma rodziny skutecznie pali za sobą mosty i na drugim końcu kraju, poniżej swoich zawodowych umiejętności zatrudnia się jako recepcjonistka w pensjonacie w Rabce.
W tym czasie Filip szaleje z rozpaczy i tęsknoty za ukochaną. Jest bliski obłędu, a ponieważ brakuje mu wsparcia u bliskich pogrąża się w alkoholu i obsesji, jaką jest odnalezienie Majki.

"A ona nie doceniała tego, jak wiele dla niej robił. Nigdy nie rozumiała, że była dla niego wszystkim. Aż w końcu okazała się taka sama jak jego matka. Nadmiernie ambitna i małostkowa."

W rodzinnym pensjonacie "U Maciejowej" poznaje Huberta, wdowca z Chicago, który przyjechał pomóc bratu. On, jak i Majka, oboje po przejściach zaczynają z czasem inaczej na siebie patrzeć.

"Uwierzyła, że jednak może być szczęśliwa. Zrozumiała, że nie ma sensu rozpamiętywać poprzedniego związku i zamykać się na nowe uczucie. Tak, po prostu była szczęśliwa. Zakochała się. I była to miłość dojrzała."

Historia w powieści "Życie za życie" pisana jest z perspektywy trojga głównych bohaterów: Majki, Huberta i Filipa. Dzięki temu zabiegowi możemy patrzeć na wydarzenia ich oczami, poznać opowieść pod różnymi kątami. Czy każde z nich widzi ją tak samo? Czy dla każdego z nich wszystko jest czarno-białe?

Z pięknej Rabki i niezwykle urokliwego Żegutkowa autorka przeniesie nas do kraju wysokich drapaczy chmur, Stanów Zjednoczonych. Tam właśnie poznamy Sarah, siostrę zmarłej żony Huberta. Jaką rolę odegra ona w życiu zakochanych?

Maja, Hubert, Filip, ale i postaci drugoplanowe jak Sarah czy Matt okazują się nie do końca tacy jakim ich widzimy. Ich decyzje i wybory determinują życie innych. Przyznam, że chwilami miałam ochotę nimi potrząsnąć. Tajemniczości tej historii dodaje pojawiająca się młoda kobieta w stroju taterniczki. Czy jej pojawianie się zwiastuje dobre czy złe nowiny?

"Życie za życie" jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Katarzyny Janus i pomimo, że sceptycznie podchodziłam do tej powieści to przyznam, że nie ostatnim. Od początku przeżywałam losy bohaterów, razem z nimi wzruszałam się a chwilami ich zachowanie niezwykle mnie denerwowało.
Autorka pokazuje jak ważne są więzi międzyludzkie. Jak ważna w związku, poza miłością, jest szczerość i wrażliwość na drugiego człowieka. Jak powinniśmy być uważni i przewidujący konsekwencje własnych czynów.

Zachwyciły mnie losy bohaterów do tego stopnia, że zamykając książkę pomyślałam, że bardzo chciałabym poznać ich dalsze losy. Nie sądziłam, że to powiem ale mam nadzieję, że autorka pokusi się o dalsze losy bohaterów.

Książkę „Życie za życie” przeczytałam dzięki Joli Bartoś, która zorganizowała wraz z Katarzyną Janus Book Tour dla czytelniczek. Było to zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Katarzyny. I już teraz mogę Wam powiedzieć, że pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie :) Zamierzam poznać resztę twórczości autorki, a „Życie za życie” trafi wkrótce do mojej domowej biblioteczki.

Ciekawi Was na pewno, o czym jest książka? O życiu, jego problemach, smutkach, kłopotach, ale też o miłości, przyjaźni, życiowych wyborach. Maja Bogucka, główna bohaterka powieści rzuca dotychczasową pracę, odcina się od przyjaciół, zostawia za sobą toksyczny związek z Filipem i opuszcza Poznań, aby rozpocząć nowe życie. Udaje się do Rabki, gdzie zatrudnia się jako recepcjonistka w hotelu. Ma nadzieję, że jej kłopoty się skończyły i Filip jej tutaj nie odnajdzie? Czy tak będzie? Czy Filip odpuści? Czy będzie próbował ją odzyskać? W życiu Mai pojawia się również Hubert, jeden z braci bliźniaków. Jest znanym amerykańskim architektem, młodym wdowcem, który przyjechał do Polski, aby pomóc bratu w rodzinnym interesie – w prowadzeniu hotelu. Zakupuje również własny dom, taki dom z duszą. Czy Maja i Hubert zakochają się w sobie? Czy mają szansę na wspólną przyszłość? Kim jest Sarah, która stanie na ich drodze? Przeczytajcie koniecznie sami. Nie chcę zdradzać za dużo fabuły. Tę książkę należy po prostu przeczytać samemu.

Dodam jeszcze, że książka wciągnęła mnie od pierwszej strony, zaciekawiła swą treścią, dostarczyła wielu emocji. Styl pisania Autorki jest bardzo przyjemny i ciekawy w odbiorze. Do tego wszystkiego piękna okładka i tytuł, który ma wiele odzwierciedleń, podczas czytania. Wspaniale wykreowani bohaterowie, ukazani jako ludzie, którzy mają zarówno wady, jak i zalety. Filip to taka postać, która nie do końca przypadła mi do gustu, różne uczucia we mnie wzbudzał, niekoniecznie pozytywne. Za to szczerze polubiłam Maję i Huberta, całym sercem byłam przy nich.
Jeśli jeszcze nie czytaliście tej książki, to zachęcam i polecam Wam, abyście się z nią zapoznali. Naprawdę warto.

"Życie za życie" Katarzyny Janus to pełna emocji opowieść o trojgu młodych ludzi : Mai , Hubercie i Filipie , oraz w tle bardzo smutna historia młodego małżeństwa sprzed wielu lat. Bohaterowie książki wyzwalają w czytelniku przeróżne uczucia takie jak smutek, żal , wściekłość ,nadzieja oraz radość . Historia która opowiada nam autorka jest taka prawdziwa a określenie "życie za życie' ma bardzo wiele znaczeń . Bardzo jestem ciekawa dalszych losów bohaterów i liczę po cichutku że pani Kasia jednak napiszę drugą część tej wspaniałej historii . Bardzo polecam wszystkim lekturę tej książki 🤩

Książkę przeczytałam w ramach book-tour organizowanego przez Jolantę Bartoś.

To pierwsza książka Katarzyny Janus którą przeczytałam, ale na pewno nie ostatnia, w czytniku czeka już najnowsza powieść autorki.

Książka pełna emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji, kiedy wydaje nam się, że wszystko się ułożyło i Maja będzie wreszcie wieść spokojne, szczęśliwe życie nagle sytuacja zmienia się o 180 stopni. Lektura od której naprawdę trudno się oderwać, w dodatku sugerując się tytułem prawie do ostatniej strony obawiałam się o życie Mai. Narracja prowadzona z punktu widzenia trojga głównych bohaterów, czyli Mai, Filipa - byłego narzeczonego od którego Maja uciekła, ale on nie daje za wygraną próbując ją za wszelką cenę odszukać i Huberta, przeżywającego żałobę wdowca który nie planował nowego związku, ale życie pisze swoje scenariusze... Miłość między Mają i Hubertem, na którą żadne z nich nie było gotowe, ale czy można oprzeć się uczuciu? Zazdrosny Filip, próbujący za wszelką cenę odzyskać Maję, Sarah - zdolna do wszystkiego, wściekle zazdrosna o nowe uczucie szwagierka Huberta, wiele jeszcze innych barwnych postaci mających wpływ na życie bohaterów, romans, kryminał i nawet wątek magiczny - naprawdę trudno się oderwać od lektury, jeśli zaciekawiły Cię losy Mai, Filipa i Huberta polecam lekturę, na pewno się nie zawiedziesz.

Książkę przeczytałam w ramach book-tour organizowanego przez Jolantę Bartoś.

Pani Katarzyna napisała historię, która potrafi zaciekawić. Pokazała, że każde wydarzenie może dać nowe pokłady wiary w lepsze jutro. Z początku jest strach, złość, rozczarowanie niesprawiedliwością losu. Dlaczego wszystkie nieszczęścia spadają na mnie? Znakomitym przykładem jest Maja, która wyrwała się z toksycznego związku z Filipem. Postawiła wszystko na jedną kartę i zmieniła swoje życie wyjeżdżając z rodzinnego miasta. Czytając wspomnienia Mai i Filipa byłam przerażona. Każde z nich opowiadało ze swojej perspektywy jak wyglądał ich związek. I miałam wrażenie, że czytam o dwóch różnych związkach, ale to jest łatwe do wytłumaczenia. Każdy z nas jest inaczej wychowany, inaczej odbiera bodźce z otaczającego świata, nie zawsze potrafi jasno powiedzieć o swoich oczekiwaniach w stosunku do drugiego człowieka, do tego dodajmy wzór relacji międzyludzkich wyniesionych z domu. Brzmi znajomo? Powinno. Maja i Filip to młodzi ludzie skrzywdzeni w dzieciństwie przez dorosłych, nie otrzymali miłości i prawidłowych wzorców. Maja wychowała się w domu dziecka, a Filip w rodzinie, w której czuł się niepotrzebny.
Przyznaję się, że przez moment miałam wrażenie, że Filip oszalał. Jego zachowanie odbiegało bardzo od przyjętych norm.
Pełna opinia na Czytam dla przyjemności.

"Życie za życie" to historia Mai Bogackiej pełna miłości, przyjaźni i wzruszeń. Książka poruszyła mnie od pierwszych stron a gdy zbliżałam się ku końcowi nie wiedziałam czy Mai w końcu się w życiu ułoży ale jednak tak się stało. Cudowna powieść napisana ręką kobiety pisarki. Pani Kasiu miała Pani wspaniały pomysł na książkę. Chciałabym aby była kolejna część gdzie poznamy losy Mattiego, Filipa i Ewy. Polecam gorąco przeczytać 😊

Ostatni rok to dla mnie czas na poznawanie nowych artystów i w większości przypadków już wiem, że nie jest to jednorazowe spotkanie i na pewno sięgnę po inne pozycje tego czy innego artysty. Zapisując się na book tour książki Katarzyny Janus zapisałam się w ciemno, nie sprawdzałam co to za książka, nie czytałam opinii, po prostu czysta karta…

Historia Mai Bogackiej zaczyna się bardzo spokojnie, dziewczyna wyjeżdża z Poznania by rozpocząć „Nowe” życie. Odcina się całkowicie od swojej przeszłości, od znajomych, byłego narzeczonego i wyrusza do Rabki. Ale czy Filip Welman obecnie już eks narzeczony pozwoli jej tak spokojnie odejść ze swojego życia? Co się stało wydarzyło pomiędzy nimi, że Maja ucieka na drugi koniec Polski? Czy Filip zrozumie, że czasem nie tędy droga i odnajdzie spokój tam gdzie się go nie spodziewał?

Hubert Ruszkowski przyjeżdża do Polski z Chicago w odwiedziny do brata. Ten młody wdowiec przeżył już w swoim życiu ciężkie chwile, czy Maja jest tą, która pozwoli mu zaleczyć rany po zmarłej żonie? Czy może i ta historia nie będzie miała szczęśliwego zakończenia? Jaką rolę odegra Sarah i czy na pewno jest tym za kogo ma ją Hubert? W książce zamieszczony jest również wątek magiczny w postaci ducha kobiety, ale jaką rolę odegra ona w życiu bohaterów nie zdradzę :)

Tak jak pisałam po książkę sięgnęłam w ciemno, nie czytając nawet opisu i chyba dobrze zrobiłam, bo nie lubię opisów, które za dużo zdradzają nie pozostawiając nutki niepewności, a opis do tej pozycji jest bardziej spoilerem niż opisem.
Co do samej powieści, początek spokojny, rozwijający się w lekkim tempie, by później akcja przyspieszyła i nabrała rozpędu. Styl pisania autorki bardzo przyjemny i ciekawy, książka osadzona w realiach a wydarzenia opisane w taki sposób, że masz pewność, że mogły się wydarzyć w normalnym życiu. Główni bohaterowie dobrze wykreowani pokazani jako ludzie, którzy mają nie tylko zalety ale też słabości, którzy mogą upaść ale probują walczyć ze swymi słabościami.

Zakończenie mi się podobało, choć mam wrażenie, że gdyby był jeszcze jeden rozdział można by je bardziej dopracować, wykończyć, zadbać o wykończenie akcji, bo tak to jest napisane jak to młodzież często odrabia lekcje „na kolanie”.
Niemniej całościowo jestem bardzo zadowolona, powieść przypadła mi do gustu i pewnie jeszcze sięgnę po inne pozycje autorki.

Historia Mai Bogackiej zaczyna...

Życie potrafi płatać figle. Robi z nami, naszymi planami, to co chce. Raz pisze scenariusz jakiego nie powstydziłby się najlepszy reżyser, innym razem to mrożąca krew w żyłach historia, o jakiej nawet nie chcemy śnić...

Maja Bogacka jest dobrze wykształconą młodą kobietą. Pracuje w jednej z poznańskich firm i do tej chwili, jedynym jej zmartwieniem był brak bliskich osób. Jest sierotą. Pewnego dnia odkrywa serię kłamstw, jakich dopuścił się jej ukochany Filip. Czarę goryczy przelewa przemoc mężczyzny wobec swojej partnerki. Maja postanawia zniknąć, zacząć życie od nowa. Znajduje nową pracę i wyjeżdża aż na drugi koniec Polski...
Hubert jest znanym amerykańskim architektem. Jest Polakiem, młodym wdowcem, bratem bliźniakiem. Do swojego rodzinnego kraju przyjechał by pomóc bratu w rozwinięciu biznesu turystycznego. Zaprojektował hotel, marzy o własnym, starym domu z duszą. Jest również obiektem dziwnego, zaborczego uczucia, które prowadzi do niejednej tragedii...
Maja i Hubert wbrew swoim planom, wbrew rozsądkowi, zakochują się w sobie. Na ich drodze staje jednak wiele przeszkód. Przeżywają wzloty i upadki. Na drodze ich szczęścia staje Sarah - szwagierka Huberta, przystojny pastor Mat - koło ratunkowe dla Mai, Filip - który początkowo jest zdesperowany odzyskać Maję, a później...

Pierwszy raz miałam okazję spotkać się z twórczością Katarzyny Janus. I wiecie co? Jestem zachwycona. Od razu powiem, że nie jest to spowodowane "oddechem" od kryminałów. Ta książka jest po prostu rewelacyjna!
Mówi się o niej "literatura kobieca" czy też "obyczajowa". Taka jest, to prawda. Co w niej jednak wyjątkowego? W ostatnim czasie wszystkie książki "dla kobiet" są pisane na tzw. jedno kopyto. Są nudne, nierealne, czytelnikowi trudno utożsamiać się z bohaterami. Takie jest moje zdanie.
W opowieści Katarzyny Janus nie znajdziecie nudy i znużenia, nie ma tam oklepanych scenariuszy, przewidywalnych akcji, nierealnych zdarzeń. To co powyżej Wam streściłam, nie jest nawet połową książki!
"Życie za życie" to akcja trzymająca w napięciu i niepozwalająca czytelnikowi na nudę. Jest euforia i smutek, sytuacje komiczne. Są łzy szczęścia i łzy rozpaczy. Jest strach i niepewność, ale też nadzieja i wdzięczność. Czytając tą książkę, możemy doświadczyć każdej znanej człowiekowi emocji...

Książka mówi o miłości oczywiście, a może raczej o miłościach? Zakochać się w każdym wieku to nie wstyd. Marzyć, walczyć o życie swoje i przyszłość najbliższych, to wielka zaleta. Umiejętność proszenia o pomoc i przyjmowania jej, również nie jest niczym złym. Wybaczać... Kochać... Wierzyć... Ufać... Cierpieć...
Czytając, spotkamy się z wydarzeniami radosnymi, dającymi nadzieję w ludzi, ale spotkamy też śmierć i smutek, żal, niezrozumienie...

Takiego zakończenia, takiego przebiegu całej historii i dosyć dynamicznej akcji - nie spodziewałam się!
Polecam Wam gorąco!
www.zaczytanaemigrantka.eu

Dodaj cytat z książki Życie za życie