Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów

Okładka książki Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów
Edward Brooke-Hitching Wydawnictwo: Rebis Seria: Atlasy Brooke-Hitchinga historia
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Atlasy Brooke-Hitchinga
Tytuł oryginału:
The Phantom Atlas: The Greatest Myths, Lies and Blunders on Maps
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2017-09-12
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-12
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380621855
Tłumacz:
Janusz Szczepański
Tagi:
Janusz Szczepański album sztuka historia sztuki
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Geografia fantastyczna



841 1 312

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
157 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1090
216

Na półkach:

bardziejlubieksiazki.pl

Sam pomysł, by zebrać w jednym tomie mapy, które są z błędami albo w całości fałszywe wydaje się bardzo interesujący. Jeszcze bardziej interesujące jest jednak to, co kryje się pod nimi. Autor traktuje mapy jak otwarte księgi – mówią mu nie tylko o geografii, ale przede wszystkim o ludziach, którzy je tworzyli i czasach w których powstawały. Mapy są dla niego połączeniem sztuki, nauki i historii – czymś, co można podziwiać, z czego można się uczyć, co można badać. Nigdy nie patrzyłam na mapy pod tym kątem, a nawet jeśli, to zupełnie nieświadomie. Natomiast Brooke-Hitching stworzył w Atlasie świetną bazę danych, ale co ważniejsze, połączył ze sobą informacje, pokazał przyczyny i skutki, wyjaśnił zachodzące procesy. Nie opisał jedynie map – opisał działanie świata i ludzi, a mapy potraktował jako konsekwencję tych działań. Przez to Atlas jest fascynującą lekturą. To obraz świata nie taki jaki jest, ale jakim go sobie wyobrażano. To z jednej strony bardzo rzetelny, a z drugiej zachwycający wgląd w głowy ówczesnych ludzi – co myśleli, jaki był stan ich wiedzy, jak sobie tłumaczyli przeróżna zjawiska

Całość materiału autor podzielił na regiony geograficzne albo konkretne miejsca. Do każdego takiego miejsca, jest przypisana mapa/mapy, nad którymi autor się pochyla, opisuje nam pokrótce świat, w którym powstały, opowiada o twórcach map. Warto zwrócić uwagę na to, że nie znajdziecie tu kartograficznych szczegółów – to bardziej historyczne opracowanie. To nie analiza map, a opowieści o nich i przede wszystkim o tym, co pokazują i dlaczego to pokazują.

Nie będę Wam zdradzała, jakie regiony autor umieścił w Atlasie i jakie mapy znajdziecie w środku – odkrywajcie sami kiedyś wyobrażany świat. Ale mogę Wam napisać, że Atlas lądów niebyłych to lektura, od której ciężko się oderwać. Poza tym, że jest przepięknie wydana, a ilustracje starych map robią ogromne wrażenie i człowiek chciałby się na nie patrzeć godzinami, to treść jest po prostu fascynująca. Każdy rozdział to podróż w czasie, podczas której odkrywamy świat. Dzisiaj to trudne to ogarnięcia – choć zdarzają się jeszcze miejsca niezbadane, są to raczej pojedyncze plamy, a wczoraj, do porannej kawy, oglądałam w internecie panoramę Marsa. Czy możemy sobie wyobrazić życie w świecie, w którym nie mamy pojęcia, co jest za przysłowiowym rogiem, a relacje o dalekich krainach sześciorękich ludzi, ludzi bez głów, z czterema oczami albo z dziobami są dla nas nie tyle nawet prawdopodobne, co prawdziwe? Jest to trudne, ale tym bardziej trzeba w ten świat się zanurzyć. To wielka przygoda, pełna konkretnej wiedzy i przygód! To historia w najlepszym możliwym wydaniu!

bardziejlubieksiazki.pl

Sam pomysł, by zebrać w jednym tomie mapy, które są z błędami albo w całości fałszywe wydaje się bardzo interesujący. Jeszcze bardziej interesujące jest jednak to, co kryje się pod nimi. Autor traktuje mapy jak otwarte księgi – mówią mu nie tylko o geografii, ale przede wszystkim o ludziach, którzy je tworzyli i czasach w których powstawały. Mapy są...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 028
  • Przeczytane
    252
  • Posiadam
    169
  • Chcę w prezencie
    25
  • Teraz czytam
    23
  • Historia
    21
  • 2018
    12
  • Ulubione
    12
  • Do kupienia
    10
  • 2019
    9

Cytaty

Więcej
Edward Brooke-Hitching Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów Zobacz więcej
Edward Brooke-Hitching Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów Zobacz więcej
Edward Brooke-Hitching Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne