Z błyskawicą na tygrysy. Dziennik powstańca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
dzienniki powstańca, rok 1944

Uratowany przed zapomnieniem Dziennik powstańca to unikalne i wyjątkowe pod każdym względem świadectwo dramatycznych dni. Zapiski przenoszą nas do czasów warszawskiego zrywu 1944 roku. Kiedy zaczęła się wojna autor miał piętnaście lat. Szybko wciągnął się w konspirację, by w chwili wybuchu powstania warszawskiego stanąć z „błyskawicą” w ręku w ochronie Komendy Głównej AK. Janusz Rola...

Janusz Rola Szadkowski oprócz sugestywnego opisywania wielu bojowych akcji, przyglądał się też codziennemu życiu Warszawy, które często oznaczało walkę o byt i przetrwanie w tragicznych warunkach zgotowanych przez okupanta. Zapis tych wydarzeń to gorzka relacja obserwatora, który pomimo młodego wieku trzeźwo ocenia szanse powstania oraz potem - jego tragiczne skutki.

Poruszające wspomnienia, które na stałe zapiszą się na kartach historii.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Taurus | 2018-02-09

To pamiętnik z Powstania Warszawskiego i niewoli pisany przez 20-letniego wówczas kaprala podchorążego walczącego w Śródmieściu, w elitarnym Oddziale Osłonowym Wojskowych Zakładów Wydawniczych. Pamiętnik pisany być może nieco zbyt prostym językiem, ale taki urok stylu Autora i pomimo "prostego pióra" z treści pamiętnika wyłania się człowiek o sporych ambicjach. Opisom walk z Niemcami i Ukraińcami towarzyszą opisy powstańczej codzienności włączając konflikty z kadrą oficerską, żandarmerią, szabrownictwo. Czyta się dobrze, choć w mojej ocenie Autor zbyt dużo miejsca poświęcił jedzeniu i kobietom, a poza tym niepotrzebnie podjął się oceny Powstania choć oczywiście nikt mu takiego prawa nie odmawia.
Bardzo ciekawe są wspomnienia Autora z pobytu w niewoli na ternie Niemiec, a następnie ze służby w Armii Amerykańskiej do której zaciągnął się po ucieczce z obozu. Warto przeczytać, bo pamiętniki dobrze uzupełniają obraz Powstania Warszawskiego.

TribalWarrior | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Nie ma chyba bardziej wiarygodnej relacji, niż pamiętnik uczestnika danego zdarzenia. Zwykły świadek jest pozbawiony nacisków pisania pod tezę czy wysługiwania się ideologiom. Jeszcze bardziej naturalny jest tekst, gdy Autor nie pisze go celem wydania, a jedynie dla siebie, bliskich bądź do szuflady. Taki jest właśnie dziennik Janusza Roli-Szadkowskiego, uczestnika powstania warszawskiego, który po tułaczce po niemieckich obozach jenieckich, po ich wyzwoleniu zaciągnął się do armii amerykańskiej...

Pełna treść recenzji dostępna jest tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/janusz-rola-szadkowski-z-blyskawica-na-tygrysy-dziennik-powstanca-recenzja/

Cezex | 2018-04-15

Bez zadęcia w miar e obiektywny pamiętnik o powstaniu. Tylko o powstaniu książki jest tylko pół, a reszta o czasach po jego upadku. Na szczęście ta druga cz e sc te z była ciekawa.

Mokry | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017