6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia

Historia człowieka o kilku obliczach, który stał się „niewygodnym Polakiem”. Pułkownik Aleksander Reszczyński był komendantem tzw. granatowej policji będącej na służbie niemieckiej władzy okupacyjnej. Podejmując kolaborację z Niemcami, równocześnie współpracował z Armią Krajową, dostarczając jej szeregu bezcennych informacji. W 1943 roku ginie w zamachu. Dochodzenie prowadzą równolegle...

Historia człowieka o kilku obliczach, który stał się „niewygodnym Polakiem”.

Pułkownik Aleksander Reszczyński był komendantem tzw. granatowej policji będącej na służbie niemieckiej władzy okupacyjnej. Podejmując kolaborację z Niemcami, równocześnie współpracował z Armią Krajową, dostarczając jej szeregu bezcennych informacji. W 1943 roku ginie w zamachu. Dochodzenie prowadzą równolegle policja niemiecka i podziemie niepodległościowe. Podejrzenie szybko pada na polskich komunistów.

Po wielu latach wnuk pułkownika Reszczyńskiego rozpoczyna własne dziennikarskie śledztwo, bo sprawa sprzed lat wcale nie jest tak oczywista.

Niewygodny Polak to wnikliwy reportaż historyczny z czasów II wojny światowej i walki podziemia o wolną Polskę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Albercik | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

"Niewygodny Polak" to rzecz Aleksandrze Reszczyńskim, komendancie granatowej policji w Warszawie w czasie okupacji. Reszczyński zamordowany został we własnym domu przez komunistów za kolaborację i zdradę. Czy komuniści wiedzieli, że współpracował z kontrwywiadem AK? To nie ważne - ideologicznie też był po drugiej stronie barykady!

Książka skreślona jest dość sprawnie. Rozdziały są krótkie, choć czasami niektóre wydają się być zbędne, byleby wpleść w tekst imię, nazwisko czy pseudonim osób, wokół których "kręci się akcja". Dla mnie to oczywisty minus tej pozycji. Druga poważna uwaga z mojej strony, to to, że autor bardzo płynnie przechodzi ze stylu dziennikarskiego śledztwa do powieści, przez co zastanawiałem się co jest prawdą a co fikcją. Zresztą sam autor "strzela sobie w kolano" przyznając się, że treść książki w części utrzymana jest w formie LUŹNO opartej na faktach powieści sensacyjnej, że fakty historyczne przeplatają się z fikcją!

Kto choć trochę interesuje się historią,...

Pawello | 2017-07-22

Leniwie się sączyła, wielowątkowo, parę razy zbaczając na politykę (niepotrzebnie). Poza tym ładny styl, krótkie rozdziałki i podróż do przeszłości. Specjalnie niczego nowego się nie dowiedziałem ale i tak polecam :)

KatLi | 2017-09-08
Przeczytana: 07 września 2017