Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach

Okładka książki Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach
Artur Szrejter Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica historia
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania:
2017-05-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-22
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365310828
Tagi:
wikingowie wczesne średniowiecze Skandynawia
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
713
694

Na półkach:

„Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa sławę, jednak do dopiero początek jego niezwykłych przygód…”.

Artur Szrejter po raz kolejny stwarza nam unikalną możliwość odbycia fascynującej podróży w odległe, wczesnośredniowieczne, czasy naszych przodków, gdzie prawdziwe historie mieszają się ze światem magii, bogów, potworów czy niewytłumaczalnych zjawisk. Jego ogromna pasja i zainteresowanie ową tematyką (podparta bogatą i wielopłaszczyznową wiedzą) udziela się czytelnikowi, co, naturalnie, bardzo pozytywnie wpływając na odbiór lektury. Polecam przy okazji wcześniejsze publikacje tego autora: „Wielka wyprawa księcia Racibora”, „Pod pogańskim sztandarem”, „Herosi mitów germańskich”.

Okres w którym Wikingowie tak spektakularnie wkroczyli na arenę dziejów, jak widać po niezliczonej ilości, wszelkiej maści, publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznej beletrystyce, przedsięwzięciach medialnych czy artystycznych nawiązaniach, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Bogata skandynawska kultura, tradycja, obrzędowość, a nade wszystko lata kupiecko –łupieżczych wypraw i wojen, oraz niewątpliwy wpływ jaki wywarli na ówczesną historię Europy i Świata zapewniły im w dziejach miejsce szczególne.

Tym razem źródłem zainteresowania i inspiracji Artura Szrejtera stała się legendarna postać duńskiego wodza i władcy Ragnara Lodbroka (oraz członków jego rodziny), którego wyczyny na trwałe wpisały się w historie, zarówno samej Skandynawii jak i Francji czy Brytanii. Tego samego, który z tak wielkim powodzeniem, już od kilku dobrych, sezonów, gości na naszych telewizyjnych ekranach. Mam oczywiście na myśli zrealizowany z rozmachem serial Michaela Hirsta „Wikingowie” ze znakomitą rolą Travisa Fimmela.

W charakterystycznym dla siebie stylu, dopasowanym do współczesnego odbiorcy, autor książki przybliża nam dwie zbeletryzowane opowieści o tym sławnym wojowniku: pochodzące z przełomu XII i XII wieku dzieło „Czyny Duńczyków”, pióra Saxona Grammaticusa oraz islandzką „Sagę o Ragnarze Lodbroku” (również XIII wiek).

Przedstawia nam losy Ragara oraz jego najbliższych (szczególnie interesująco ukazane postacie jego synów: Björna Żelaznobokiego, Iwara Bez Kości oraz żon Lathgerthy i Aslaug.) w sposób niesłychanie ciekawy, zrozumiały i przejrzysty, starając się jednocześnie zachować średniowieczny charakter przekazu, co jest bez wątpienia jedną z wielkich zalet tej książki. Popularyzuje sposób w jaki ludy północy opisują i opiewają czyny swoich bohaterów, co już samo w sobie stanowi ciekawy czynnik poznawczy, dotyczących wydarzeń tego okresu (niekiedy bardzo słabo, jeśli już, udokumentowanych w źródłach) oraz ludzi, który w tym burzliwym okresie dziejów tworzyli prawdziwą historię.

Nie zabraknie przy tym odniesień dotyczących mitologii, jej zasięgu oraz towarzyszących jej przeobrażeń, dokonywanych na płaszczyźnie kulturowej, politycznej, obyczajowej, religijnej, symbolicznej, ze szczególnym uwzględnianiem wizerunku mitycznego bohatera i jego miejsca w rozpatrywanej czasowo przestrzeni.

Ragnar Lodbroka był z całą pewnością postacią nietuzinkową i te dwa najważniejsze przekazy, dotyczące jego osoby (mimo pewnych dzielących je różnic) pomogą nam spojrzeć na jego życie i dokonania z trochę innej perspektywy. Publikacja wzbogacona jest mapą, obrazującą wyprawy i podboje tego dzielnego skandynawskiego wodza oraz jego synów, wsparte, dodatkowo, klimatycznymi czarno –białymi ilustracjami.

Jak zwykle na uwagę zasługuję literacki styl, odznaczający się, oprócz dużej staranności, umiejętnością łączenia, we właściwych proporcjach, typowo ukierunkowanej historycznej wiedzy z literacką opowieścią, która nie nuży czytelnika, lecz potrafi pobudzić w nim wyobraźnie i chęć poznania czegoś nowego.To wielka umiejętność z którą nie wszyscy autorzy (mimo, zapewne, dobrych chęci) książek popularnonaukowych sobie radzą.
„Legenda wikingów” Artura Szrejtera to znakomita pozycja dla wszystkich pasjonatów historii dawnej oraz tych wszystkich, którzy pragną poznać dzieje Ragnara Lodbroka oraz epokę, która nadal w wielu aspektach okryta jest mgłą tajemnicy.

„Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa sławę, jednak do dopiero początek jego niezwykłych przygód…”.

Artur Szrejter po raz kolejny stwarza nam unikalną możliwość odbycia fascynującej podróży w odległe, wczesnośredniowieczne, czasy naszych przodków, gdzie prawdziwe historie mieszają się ze światem magii, bogów,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    149
  • Przeczytane
    70
  • Posiadam
    29
  • Historia
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • Teraz czytam
    3
  • Wikingowie
    3
  • Przeczytane 2019
    3
  • Literatura polska
    2
  • 2017
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne