Niedokończone opowieści

Tłumaczenie: Radosław Kot
Wydawnictwo: Amber
Unifinished Tales

Niedokończone przez autora Władcy Pierścieni opowieści, zebrane i opracowane przez Christophera Tolkiena. Kilkanaście historii o świecie Númenoru i Śródziemia Pierwszej Drugiej i Trzeciej Ery - czasów gdy rozgrywają się wydarzenia opisane we Władcy Pierścieni, Silmarillionie i Dzieciach Húrina. Opowieści o Tuorze, historia Galadreli i Keleborna, poszukiwania Pierścienia - te i inne...

Kilkanaście historii o świecie Númenoru i Śródziemia Pierwszej Drugiej i Trzeciej Ery - czasów gdy rozgrywają się wydarzenia opisane we Władcy Pierścieni, Silmarillionie i Dzieciach Húrina. Opowieści o Tuorze, historia Galadreli i Keleborna, poszukiwania Pierścienia - te i inne "niedokończone opowieści" dają odpowiedź na pytania zadawane przez wszystkich zafascynowanych siłą i rozmachem wyobraźni Mistrza Śródziemia.

źródło opisu: wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

anetapzn | 2019-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2019

To książka dla wielbicieli Tolkiena, jego twórczości. Tp bardzo ciekawy zbiór historii rozgrywających się od Dawnych Dni Śródziemia po zakończenie Wojny o Pierścień, stanowiących kontynuację Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu. Książka skupia się na Śródziemiu, zawiera barwną opowieść Gandalfa o tym, jak doszło do tego, że wysłał krasnoludów na słynną kolację w Bag End, opis pojawienia się boga morza Ulma przed Tuorem u wybrzeży Beleriandu oraz dokładny opis wojskowej organizacji Jeźdźców Rohanu, a także relację z podróży Czarnych Jeźdźców w poszukiwaniu Pierścienia.
Jest to na równi wspaniała, co i bardzo trudna lektura. Nie da się jej czytać na raz, łapczywie brnąc przez kolejne fragmenty. Niedokończone opowieści to lektura do niespiesznego poznawania, smakowania kunsztu Tolkiena.
To pozycja trudna, absorbująca, wymagająca uwagi. Oprócz normalnej treści sporo w niej
przypisów, wstawek Christophera i wielu innych dodatków, które z jednej strony wzbogacają treść, a z...

Renegi Grene | 2019-06-10
Na półkach: Przeczytane, Tolkien

Tolkien - cóż ja mogę napisać? Może kogoś zdziwi, że jest na świecie gromada ludzi, którzy czytają chaotyczne zapiski zebrane do kupy przez syna autora. Mnie nie dziwi. Te zapiski to takie fotografie z innego świata. Może urywkowe, zdawkowe, ale stamtąd. Ze świata, za którym się tęskni nieustannie, gdy się już go odwiedziło. O takim świecie chcę czytać, o takiej miłości, o takiej przyjaźni i odwadze. Nie pociąga mnie nic z współczesnej fantastyki, nie polubiłam "Gry o tron" ani "Harry'ego Pottera", a tu czuję się jak w domu. Zazwyczaj książki zjadam, tę dawkowałam sobie jak czekoladę, którą ktoś przywiózł z zagranicy - no przecież nie można jej zjeść od razu! To byłoby nieludzkie.
Jak w przypadku większości tego rodzaju publikacji pozostaje spory niedosyt. Te historie, które najbardziej mnie zaciekawiły, nie zostały dostatecznie rozwinięte. Ale i sam Tolkien pisał, że zawsze dostaje tysiące takich listów od czytelników i że ciągle są jacyś niezadowoleni z braku tego i...

Mecha_Kulturacja | 2019-05-29

Klasyczne wdanie tego fascynującego zbioru opowieści w pięknej twardej oprawie kontynuuje opowieści znane z Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarilionu, a także zawiera alternatywną wersję Dzieci Hurina. To zbiór narracji z Dawnych Dni Śródziemia aż do wydarzeń z wojny o pierścień, zapewniający fanom wiele nowych, intrygujących i nieznanych dotąd informacji o postaciach i wydarzeniach, które wspomniane zostały na kartach jego najbardziej znanych dzieł.

Dzięki temu czytanie Niedokończonych Opowieści Śródziemia i Numenoru czyni nas jeszcze bardziej ciekawymi tego niesamowitego świata i tego, co leżało poza nim. Historie te dopełniają całości wizji Tolkiena, który ją zapoczątkował w Sillmarilionie i kontynuował w trylogii Władca Pierścieni. Gratka dla fanów i nie tylko.

Pośredniczka | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

"Niedokończone opowieści"J.R.R. Tolkiena polecam osobom uwielbiającym literackie podróże w odległe światy pełne magii i niezwykłych przygód. Największą przyjemność w lekturze tej książki odnajdą jednak osoby, które znają twórczość autora i właśnie dla nich będzie to prawdziwa gratka.

Więcej na:

Mallorey | 2019-05-19
Przeczytana: 19 maja 2019

Znacie to uczucie, gdy mimo iż nie raz zapoznaliście z treścią jednej z waszych ulubionych książek, nadal odczuwacie niedosyt? Mam tak za każdym razem, gdy sięgam po twórczość Tolkiena i zapewniam was, że moje wydanie "Władcy Pierścieni" zostało już przeczytane tyle razy, że dziwię się w ogóle, że nadal jest w jednym kawałku. Nie potraficie sobie nawet wyobrazić, jak wielka była moja radość, gdy dowiedziałam się, że ta książka miała ukazać się w Polsce, która w dodatku pogłębiła się przynajmniej trzykrotnie, gdy wreszcie znalazła się w moich rękach.

J.R.R. Tolkien, to autor, do którego pałam nie małą sympatią, a to dlatego, że wydał wiele książek, do których mogłabym wracać i wracać - mówię tu rzecz jasna o "Władcy Pierścieni" i "Hobbicie", które to bodajże znacząco przyczyniły się do rozwoju jego kariery. Jak jednak wiemy, nic nie trwa wiecznie, a życie ludzkie ma gwarancję przez określony okres czasu. Tak samo było i w tym wypadku i ku rozpaczy fanów, umarł w 1973 roku...

darkanbook | 2019-05-16

„Niedokończone opowieści”, Tolkien od zawsze tworzył fantastykę, która potrafiła mnie porwać, sprawić, że się z chęcią w nie zagłębiałem, chcąc żyć tym światem, poznać go w każdym calu, całą historię, jaką przed nami skrywa. Tym jest właśnie Śródziemie, kraina, która ocieka fantastyką, magią, postaciami, które chce się poznawać. „Niedokończone opowieści” to zbiór krótkich opowieści z dobrze nam znanym światem wykreowanym przez Tolkiena. Jego syn, to osoba, która się przyczyniła do tego, że możemy to czytać, zebrał wszystko w całość, uporządkował, jak tylko mógł, a przed każdą umieścił swojego małego rodzaju notkę. Która nam mówi, co w niej możemy znaleźć, o czym opowiada czy nawet kiedy powstała. Taki rodzaj przedstawienia wszystkiego mile mnie zaskoczył. Były tutaj historię już ze znanymi nam postaciami, chociażby Gandalfem czy też opowieści zupełnie inne, które swoją akcją zaskarbiły sobie miejsce w moim czytelniczym sercu. Zawsze ogromnie mile mi się coś takiego czyta, a...

Snieznooka | 2019-05-11

J.R.R Tolkiena znają dziś wszyscy, wspólnie z Aragornem, Frodem, Samem, Gandalfem i innymi bohaterami wyruszaliśmy w wyprawy, których celem była walka o zapewnienie Śródziemiu spokoju i pozbycie się pierścienia Saurona. Złapałam też w dłonie „Hobbita” i wspólnie z Bilbo Bagginsem zaczytywałam się w historię Thorina Dębowej Tarczy, kibicując, aby historia skończyła się dobrze, z wiadomym skutkiem. No i oczywiście był Smaug, Ci z Was, którzy czytają mnie od jakiegoś czasu wiedzą, że kocham smoki i cieszę się na każde spotkanie z nimi, czy to w literaturze, czy w kinematografii. Przyszedł czas na książkę „Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru”, która ukazała się dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka, a ja miałam możliwość jej przeczytania i zrecenzowania specjalnie dla Was.

„Człowiek bowiem, który ucieka przed własnym strachem, zwykle odwlecze jedynie najgorsze i nic nadto”.

Tytuł książki mówi wszystko, mamy tutaj zbiór opowieści przede wszystkim Pierwszej, Drugiej i Trzeciej...

Spursmaniak | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2019

„Niedokończone opowieści” to zbiór tekstów J.R.R. Tolkiena, a zredagowanych przez jego syna Christophera, podzielonych na cztery części i ułożonych chronologicznie. Przenoszą one nas do czasów Pierwszej, Drugiej i Trzeciej Ery Śródziemia. Znajdziemy tutaj rozwinięcie wielu wątków z najsłynniejszych dzieł Tolkiena. Melkor i Ungolianta spoglądający ze szczytu Hyarmentiru na pastwiska Yavanny, Beren skradający się w wilczej postaci ku tronowi Morgotha, blask silmarila, który zapłonął nagle w mroku lasu Neldoreth i wiele innych ciekawych wątków tutaj znajdziemy. Wszystko to uzupełnione komentarzami Christophera Tolkiena, który stara się wyjaśnić pochodzenie tekstów czy to, czemu ta sama historia posiada kilka różnych wersji.
🏞
Mimo, że sporo treści w "Niedokończonych opowieściach" to tylko szkice, ich charakter jest naprawdę unikatowy. To pozycja przeznaczona nie tylko dla fanów autora, którzy zbierają wiedzę o Śródziemiu, ale też dla wszystkich fanów literatury fantasy.
🏞
To co mi...

Krainaksiążek | 2019-04-30

Tolkien to nazwisko które każdy z nas chociaż raz słyszał, wlaśnie dzięki temu pisarzowi mamy tak słynne książki i ich ekranizacje jak „Władcy pierścienia” oraz „Hobbit”, które swoją wizją i pomysłem sprawiły, że pokochały ich miliony odbiorców. Także sam świat Śródziemia, to miejsca bogate w historię, legendy i powieści, które nie zawsze mogło się umieścić w danej książce, sprawiając w ten sposób, że do rąk własnych dostajemy zbiór krótkich opowiadań. Zebranych już przez samego syna Tolkiena, opisanych krótkim komentarzem do każdej powieści, byśmy i my sami łatwiej się odnaleźli w tym, co jest tam napisane, do czego się to odnosi. „Niedokończone opowieści” zaskakują swoim rozmiarem, tym jak wielka jest zawartość tej książki i jak wiele z niej można wynieść. Porusza wiele ciekawych wątków, nawet sam Gandalf i jego śmieszne historie się potrafią tutaj znaleźć. Coś przemiłego, a zarazem odkrywczego dane jest nam przeczytać, gdy w swoje ręce można dostać tego grubaska. Przeze mnie...

cordiale | 2019-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Jakoś tak się złożyło, że lektura dzieł Tolkiena kojarzy mi się z okresem późnej jesieni i zimy. To wtedy najlepiej czyta mi się o przygodach chociażby Froda. Nie wiem jak to wytłumaczyć. Może ma to związek z tym, że w takim okresie roku po raz pierwszy odkrywałem Śródziemie i doświadczałem magii tego świata? Jednak nowe wydanie "Niedokończonych Opowieści" od Wydawnictwa Zysk ukazało się na progu wiosny więc postanowiłem trochę zmienić swoje przyzwyczajenia i sięgnąć po historie Tolkiena nie czekając aż spadnie pierwszy śnieg.

"Niedokończone Opowieści Śródziemia i Numenoru" to przede wszystkim zbiór tekstów, które z różnych względów nie weszły w skład "Silmarillionu". Stanowią one doskonały suplement wspomnianego zbioru oraz wyjaśniają i rzucają nowe światło na pewne nieścisłości pojawiające się w "Silmarllionie". Christopher Tolkien (syn autora "Władcy Pierścieni) wykonał mozolną i...