Posępny Mononokean 2

Okładka książki Posępny Mononokean 2 Kiri Wazawa
Okładka książki Posępny Mononokean 2
Kiri Wazawa Wydawnictwo: Waneko Cykl: Posępny Mononokean (tom 2) komiksy
komiksy
Posępny Mononokean (tom 2)
Fukigen na Mononokean
Waneko
2017-05-18
2017-05-18
9788380962026
komedia fantasy okruchy życia siły nadprzyrodzone shounen manga

Okładka książki Seraph of the End - Serafin Dni Ostatnich #6 Takaya Kagami, Yamato Yamamoto
Seraph of the ... Takaya Kagami, Yama...
Okładka książki Bungou Stray Dogs - Bezpańscy Literaci #3 Kafka Asagiri, Sango Harukawa
Bungou Stray D... Kafka Asagiri, Sang...
Okładka książki Doctor Mephistopheles: tom 1 Hideyuki Kikuchi, Kairi Shimotsuki
Doctor Mephist... Hideyuki Kikuchi, K...

Manga skupia się na perypetiach pary bohaterów. Ashiya jest wprowadzany do różnych zagadnień a temat demonów i dziwnych stworzeń przez Abeno, który jest mistrzem w tym fachu. Tak się złożyło, że dwójka uczęszcza do tej samej klasy w liceum, więc chłopaki mają też odrobinę perypetii szkolnych. Z tym, ze tutaj w tle są nadprzyrodzone stworzenia i masa nietuzinkowych osobników.

Schemat trzech pierwszych tomów mangi Posępny Mononokean wprowadza nas w funkcjonowanie egzorcysty i to jak wyglądają typowe sprawy, jakimi zajmuje się Abeno. Mykiem jest tutaj, to, że bohaterowie nie wykonują egzorcyzmów dla ludzi, tylko dla demonów. Para załatwia przeróżne sprawy dla potworów, po to by żyło im się lepiej lub mogły wrócić do swojego wymiaru i żyć tam w spokoju. Jest to bardzo ciekawy pomysł sprawiający, że to, co wydaje się z początku potworami, jest bardzo ludzkie. Dzięki temu świat mangi wydaje się jeszcze bardziej magiczny, a sprawy, z którymi muszą się uporać młodzi bohaterowie, są nietuzinkowe i ciekawe.

Kolejna część komediowych perypetii w mandze do nastolatków (tak +15 moim zdaniem). Uśmiałam się na niej. Dwaj główni bohaterzy idealnie się dopełniają. Pojawiają się nowe postacie, ale powracają i takie z poprzedniego tomu. Moim zdaniem jest to bardzo przyjemna komedia z paranormalnym/fantastycznym wątkiem.

2012

Pierwszy tomik bardzo dobrze wprowadza czytelnika do wykreowanego świata, w którym to demony pojawiają się w świecie ludzi, niekiedy wpływając dość bezpośrednio na ich życie. Autorka na tym tle prezentuje ważnych dla serii bohaterów, którzy jako nieliczni mogą widzieć byty niematerialne. Z jednej strony jest to Ashiya, który niekoniecznie chciał posiadać taką „zdolność” z drugiej tytułowy Posępnym Mononokeanem, zajmujący się wszelkiej maści egzorcyzmami. W przeciwieństwie jednak do kilku innych podobnych pozycji nie pomaga on ludziom, ale samym demonom, które chcą dostać się do „własnego” świata.

Na przestrzeni pierwszych pięciu tomów, na czytelnika czeka masa „przygód”, w których to bohaterowie muszą pomagać kolejnym pojawiającym się demonom. Byty nie materiale są naprawdę różnorodne, zarówno pod względem zachowania, jak i wyglądu, wszystkie jednak mają jakieś wpływ na ludzi w pobliżu. Epizodyczny charakter kolejnych spraw łączony jest tutaj postaciami dwójki bohaterów, których relacje stopniowo ewoluują, a czytelnik ma przy okazji możliwość odkrywania części ich przeszłości (która stanowi sporą tajemnicę, szczególnie w przypadku Abeno Haruitsuki). W pierwszych pięciu tomach czytelnika ma również okazje obserwować rozwój relacji pomiędzy nastolatkami, którzy tylko pozornie za sobą nie przepadają, coraz bardziej jednak są od siebie zależni.

Całą recenzja na:

Moje wrażenia:

Zawsze bałam się historii, które miały w sobie słowo demon, opętanie i egzorcyzm. Omijałam takie pozycje szerokim łukiem, modląc się, by jej potwory nie nawiedzały mnie potem w snach. Ale dzięki mandze „Posępny Mononokean” mój chory strach w końcu zamienił się w lekki uśmiech i teraz, demony nie kojarzą mi się już ze złymi duchami, a z futrzastymi stworzeniami ala pokemon.

Muszę przyznać, że bardzo polubiłam postać Ashiya, ale jeszcze bardziej jego przyjaciela Abeno – Mistrza Mononokeanu, który jest nie tylko przystojny, ale i także pełen tajemnic. Razem z Ashiyą tworzą naprawdę zgrany, zabawny duet, który nie boi się żyć na krawędzi dwóch sprzecznych ze sobą światów.

Szczerze?

To kto by w ogóle pomyślał, że świat demonów może okazać się dla strachliwiego czytelnika aż tak inspirujący i pocieszny. A jednak… Aura Mononokeanu ma w sobie tą moc, która rozbudza nas siłą swojej pozytywnej energii.

Bohaterowie:

➡ Abeno

To nie tylko ponury i zamknięty w sobie licealista, ale i także wielki Mistrz Mononokeanu. Ma moc egzorcyzmowania demonów i wysyłania ich do bram Zaświatów. Dostaje za to dobrą wypłatę, satysfakcję zawodową i możliwość podróży między światami.

Mimo to, praca egzorcyzmy nie należy do zajęć zbyt łatwych i przyjemnych. Pochłania ona bardzo dużo energii i nerwów. Dlatego też, Abeno postanawia jak najszybciej zatrudnić sobie pomocnika, który ulży mu trochę w obowiązkach.

➡ Ashiya

To główny bohater tej mangi. Jest młody, wrażliwy i nieziemsko roztargniony. Kłopoty, to jego drugie imię. Dlatego też, często prześladuje go nie tylko sam pech, ale i uparte demony. Włochacz był jednym z nich, który najpierw doprawdził jego życie do ruiny, by następnie stać się jego najlepszym przyjacielem.

W wolnym czasie, Ashiya pracuje u Abeno jako pomocnik do spraw egzorcystycznych. Z całą pewnością, nie jest to praca łatwa i bezpieczna, ale dług za Włochacza sam z siebie się nie spłaci. Szkoda tylko, że pensja jest słaba, pracodawca złośliwy, a demony coraz bardziej wymagające.

➡ Kora i Shizuka

To nieco szalone i zabawne demony, które prowadzą w Zaświatach swoją własną aptekę z lekarstwami. Są piękne, urocze i przypominają z wyglądu ludzkie kobiety.

Kora to szefowa aptekarskiego interesu i jednocześnie farmaceutyczna fetyszka. Uważaj więc na swoje paluszki, bo nim się obejrzysz, stracisz je bezpowrotnie.

Shizuka, to przeurocza pomocnica Kory, która jest jednocześnie siostrą pracodawcy Abeno. Jest pomocą i uprzejma, choć l bałaganiara z niej niepowtarzalna.

➡ Zenko

To pracowita i urocza licealistka, która opiekuje się świątynią swojego ojca. Kiedyś, pragnie odziedziczyć po nim ten fach, ale ojciec kategorycznie się temu sprzeciwia.

W świątyni pojawia się Ashiya, który próbuje przekonać Zenko do istnienia demonów. Prosi ją także o pomoc w odnalezieniu maski śmiechu. Trop dziewczyny prowadzi do jej ojca, który od kilku dni, nie potrafi przestać się szaleńczo śmiać.

Demony:

➡ Włochacz

Uroczy, włochaty demon, który z wyglądu przypomina nieszokodliwą, słodką maskotkę, ale kiedy jest zły, to nie ma zmiłuj. Potrafi przyczepić się do ofiary i żerować na jej energii przez wiele, długich dni. Jego skołowane nerwy można ukoić tylko w jeden sposób, wspólną zabawą piłką plażową.

➡ Pan Skrzyp

To demon, który jest połączeniem wielkiego krzakach z malutukimi ptasimi nóżkami. Wygląda bardzo przerażająco i niebezpiecznie. Jego wyegzorcyzowanie nie należy do spraw łatwych i przyjemnych. Pan skrzyp zbyt mocno zakorzenił się w świecie żywych, zmniejszając swoją szansę na podróż do Zaświatów.

➡ Kapibara

To wielki, groźny demon, który ma postać niedźwiedzia. Jest bardzo agresywny i zły, a zwłaszcza wtedy, gdy ktoś kradnie jego sklepowe produkty. I kiedy złapie takiego złodzieja, to pragnie wyłącznie jego krwi i bólu. Chyba, że… masz odpowiednią sumę jenów, by móc wykupić u niego swoją wolność. Jeśli nie, to biada tobie. Ten demon, zrobi z ciebie szaszłyki i sprzeda w okazyjnej cenie.

➡ Maska śmiechu Pana Mitsuchigurego

Istnieją 3 maski Pana Mitsuchigurego – maska śmiechu, płaczu i gniewu. To dzięki nim, demon może okazywać swoje uczucia. Niestety, kiedy Pan Mitsuchigury został wysłany do Zaświatów, jedną niechcąco zgubił. I teraz, maska śmiechu przyczepiła się do jakiegoś przypadkowego człowieka, zmuszając go do wiecznego śmiechu. Odzyskanie jej, nie jest proste. Nie można jej tak po prostu zerwać siłą. Tylko pojawienie się przed nią twarzy pełen łez, uwalnia z jej okrutnych sideł.

Styl:

Kreska Pani Wazawy jest naprawdę nieziemsko fantastyczna i jedyna w swoim rodzaju. Ma w sobie nietuzinkowe piękno i moc kreatywnej Japonii, która nie tylko zauracza nas magią pradawnych wierzeń i zwyczajów, ale i aurą swojej niebanalnej tajemnicy.

Ponadto, postacie do tej magii zostały narysowane i wykreowane w sposób naprawdę bardzo emocjonalny i głęboki. Kreska jest schludna, symetryczna, lekka i co najważniejsze, wypełniona po brzegi ogromną dawką pozytywnej energii.

A jeśli chodzi o Abeno… To nie potrafię oderwać od niego wzroku. Moim zdaniem, ten przystojny uparciuch jest jedną z najlepiej wykreowanych i przepięknie narysowanych postaci w świecie japońskich mang.

Szata graficzna:

Muszę przyznać, że jestem zauroczona kreatywnością i plastycznością okładek z serii „Posępny Mononokean”. Są naprawdę fenomenalnie i zapierające dech w piersiach.

Są miękkie, lśniące i otulo miłą w dotyku obwolutą ze skrzydełkami. Strony są śnieżnobiałe, druk czarno-biały, a środek pełen demonów, które zabiorą cię do świata pełnego niezwykłych przygód.

Podsumowanie:

„Posępny Mononokean” to niesamowicie wciągająca i trzymająca w napięciu historia, która pochłonęła mnie nie tylko magią swojej fantastycznej przygody, ale i kreatywną kreską, wartką fabułą i oraz nietuzinkowymi bohaterami, którzy rozpalili moją wyobraźnię do granic wszelkich możliwości.

Moje wrażenia:

Drugi tom niesamowitej historii mistrza i nieporadnego ucznia mononokeanu. Gdzie tym razem zaprowadzi przygoda naszych bohaterów? Zapraszam do wspólnej wyprawy w świat niezwykłej mangi Kiri Wazawy i przedstawiam drugi tom Posępnego Mononokeana.

Ashiya –został uczniem posępnego mistrza Abeno, by spłacić zaciągnięty dług. Teraz dostał swoje prywatne zadanie, ma odzyskać “maskę śmiechu”. Jednak już na samym początku pojawia się pewien istotny kłopot – maska znalazła sobie nowego właściciela. Problem okazuje się tym większy, że maska wybrała sobie na nowego pana opiekuna świątyni, który dodatkowo okazuje się nieco nerwowym człowiekiem. Szczególnie jeśli chodzi o jego córkę, uroczą dziewczynę, która szybko się okaże również potrzebować pomocy ucznia mononokeanu.

W tym tomie przyjdzie nam także poznać lepiej świat demonów, który jest się miejscem niezwykle barwnym i interesującym. Mistrz i uczeń w celach zakupów udadzą się do świata podziemi, gdzie spotkają jego niesamowitych mieszkańców. Poznamy właścicielkę apteki, która ma fetysz ludzkich organów, panią Kora i zakochaną w niej asystentkę Shizuku u których mistrz zaopatruje się w niezbędne leki i specyfiki. Nie trudno się domyślić, że przy okazji tej wyprawy główny bohater wpakuje się w tarapaty. Do tego jego ścieżki skrzyżują się z już wcześniej poznanym demonem. Jakim? Przekonajcie się sami w tym pełnym przygód tomie.

Z każdą stroną poznajemy coraz lepiej naszych bohaterów, a także odkrywamy tajniki ich pracy i życia. Przekonujemy się, że mitologia japońska nie jest tak oczywista jak się nam wydaje. Świat wykreowany przez Kiri Wazawę okazuje się równie piękny, co niebezpieczny, a aby w nim przetrwać Ashiya musi respektować rządzące nim zasady.

Polecam z całego serca tę barwną historię i świat. Sama zaś czekając na następny tom podziwiam ślicznie zaprojektowane okładki, jak i staranną kreskę, która stanowi kolejny atut Posępnego Mononokeana.

Na półkach: , , , , , , ,

Drugi tom tak samo świetny i wciągający jak pierwszy. Mnóstwo śmiechu, wycieczka i jak zawsze Ashiya ma mnóstwo pomysłów i przygód. Od razu zajmuje się 3 tomem! <3
Gorąco polecam ! ! !

Gorąco polecam ! ! !