Zygmunt Moczyński. Podróż do źródeł

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwa Reklamowe
PoTORUNIU

Opracowanie poświęcone jest Zygmuntowi Moczyńskiemu (1871-1940), kompozytorowi Pomorza, muzykowi, organiście, dyrygentowi, animatorowi życia muzycznego w międzywojennym Toruniu i wielkiemu patriocie, współzałożycielowi Batalionu Śmierci działającego w konspiracji tuż po wybuchu wojny w 1939 roku, uwięzionemu przez Gestapo, torturowanemu i rozstrzelanemu w Palmirach. Sylwetka Zygmunta Moczyńskiego przedstawiona jest na historycznym tle miejscowości z którymi kompozytor był związany. Podróż autorki śladami tytułowego bohatera jest jednocześnie kanwą historycznych rozważań o dziejach tych miejscowości, odnalezionych w nich osobliwościach architektury i losach ich mieszkańców na przestrzeni wieków. Drzewo genealogiczne rodziny Moczyńskich zilustrowane jest krótkimi biogramami członków głównej gałęzi rodu. Klamrą zamykającą prezentację są kopie rękopisu spisu kompozycji Zygmunta Moczyńskiego, kilka przykładów skomponowanych przez niego utworów (rękopisy), kopie opublikowanych kompozycji i nagranie (CD) Hymnu Pomorza.

źródło opisu: http://www.pwr.com.pl/zygmunt-moczynski---podroz-d...(?)

źródło okładki: skan by POTORUNIU.blogspot.com

adalbert | 2017-08-26
Przeczytana: 31 lipca 2017

Tak powinien działać historyk-biograf ! Dostrzega się wyraźnie gruntowne i wyjątkowo rzetelne przygotowanie materiału jeszcze przed tworzeniem treści.
Treść rewelacyjna - zarówno pod względem aspektów polskiej historii,jak i drobiazgowego,wręcz pedantycznego opisu krętych kolei życia Naszego Sławnego Kompozytora-Patrioty w krytycznych latach naszej polskiej historii.Uzupełniona wspaniałą oprawą ikonograficzną.Samo wydanie dzieła-wręcz luksusowe.

PoTORUNIU | 2017-07-17
Przeczytana: 01 czerwca 2017