Podstawy fizjoterapii. Wybrane metody fizjoterapii. Część 3

Wydawnictwo: Kasper
fizjoterapia
zdrowie, medycyna

Z treściami podręcznika zapoznałem się z zainteresowaniem, rosnącym wraz z jego czytaniem. Pod skromnym tytułem Podstawy Fizjoterapii kryją się treści znacznie przekraczające ramy podstaw, obejmujące opis wybranych, ale w szerokim zakresie metod postępowania fizjoterapeutycznego. Przedstawiono tu zarówno metody powszechnie znane i uznane, jak również mniej znane lub wręcz dyskusyjne, kontrowersyjne. Podręcznik ma charakter wielotematyczny i wieloaspektowy, jednak dominują tu dwa zagadnienia-problematyka rehabilitacji neurologicznej oraz terapii manualnej. Podręcznik nie może służyć nauce praktycznego stosowania specjalistycznych metod terapeutycznych, co podkreślają autorzy opracowania. Niezwykle pomocny jest natomiast w uzyskaniu wiedzy o uzasadnieniu oraz ideologii tych metod i wskazań do klinicznego ich wykorzystania. Sądzę, że układ ten tłumaczy stwierdzenie prof. Nowotnego, że: nie pacjent jest dla metody, lecz terapia musi być podporządkowana potrzebom chorego. Uważam, że podręcznik nie tylko wzbogaci asortyment wiedzy studentów fizjoterapii, ale użyteczny będzie dla specjalizujących się zarówno w fizjoterapii, jak i rehabilitacji medycznej. Specjalista nie musi oczywiście umieć posługiwać się wszystkimi znanymi technikami terapeutycznymi, ale powinien znać uzasadnienie ich działania, wskazania do ich zastosowania. Pozyskanie takiej wiedzy zapewnia lektura podręcznika. Konsultant Krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej Prof. dr hab. med. Jerzy E. Kiwerski Rok wydania: 2005,

Kasia001 | 2016-06-28
książek: 2045