Ukraina w opinii elit Krakowa końca XIX - pierwszej połowy XX wieku

Cykl: Societas (tom 15)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Polacy mieli szczególne powody, by "odkrywać" Ukrainę. Mimo wielowiekowego sąsiedztwa, na przełomie XIX i XX wieku Ukraińcy nadal pozostawali narodem najmniej znanym i lubianym. Ten na ogół negatywny obraz Ukraińca wypływał z faktu, iż nowoczesna ukraińska tożsamość narodowa kształtowała się w ostatnich dwóch wiekach w bezpośredniej opozycji do polskości. Merytoryczne, pozbawione emocji dyskusje o stanie stosunków polsko ukraińskich możliwe były jedynie poza obszarem konfliktu. Kraków okazał się być miejscem w zdecydowanie większym stopniu wolnym od uprzedzeń narodowościowych, które kumulował i podtrzymywał ówczesny Lwów. Właśnie w Krakowie spotkały się drogi trzech wybitnych intelektualistów tego czasu: Mariana Zdziechowskiego, Bohdana Łepkiego, i Wilhelma Feldmana, których, niezależnie od opcji politycznych i narodowych, połączył wspólny cel - porozumienie polsko-ukraińskie.

"W poszczególnych rozdziałach autorka skupia się na kwestiach nazewnictwa Ukraina-Ukrainiec, przyczynach konfliku polsko-ukraińskiego w historii oraz przygląda się kwestii popularyzacji kultury ukraińskiej w Krakowie przełomu XIX i XX wieku, głównie na przykładzie powstających pism Zdziechowskiego, Łepkiego i Feldmana wydawanych drukiem w Krakowie."

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=018768

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=018768