Filozofia. Słownik encyklopedyczny

RTW
1997-01-01
1997-01-01
838682252X
Marcin Iwanicki, Marek Kowalczyk, Stanisław Judycki, Anna Stanisławska, Rafał Wierzchosławski, Jacek Wojtysiak, Agnieszka Żychska
Collins filozofia etyka

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Collins - Słownik encyklopedyczny - filozofia Paul Foulkes, Godfrey Vesey
Collins - Słow... Paul Foulkes, Godfr...
Okładka książki Contemporary British Philosophy: Fourth Series Gertude Elizabeth Margaret Anscombe, Michael Dummett, Peter Thomas Geach, Peter F. Strawson, Richard Swinburne, Godfrey Vesey, Bernard Williams
Contemporary B... Gertude Elizabeth M...

Kupiłem z polecenia i szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o kilku istotnych faktach:
- ten słownik pisany był z myślą o angielskim czytelniku (którego duch i zainteresowania jednak nieco różnią się od polskiego)
- utrzymany jest w duchu filozofii analitycznej (której nie jestem sympatykiem, wolę filozofię klasyczną)
- choć autorzy przyznali się do powyższego na wstępie, zapewniali o dołożeniu wszelkich starań, aby pozostać obiektywnymi - bujda na resorach
- kilka haseł dodała pani M. Środa, której bliżej do ideologa niż do filozofa, a samym definicjom haseł które dodała daleko od obiektywności; z resztą sam wybór tych haseł też nieprzypadkowy

Mocną stroną tego słownika są przybliżone sylwetki filozofów, a słabą kierowanie się duchem analitycznym i materialistycznym w doborze filozofów i haseł. Przy tak ograniczonej ilości haseł, słownik ten kompletnie nie trafił w moje zapotrzebowania.

Dla niewtajemniczonych:
filozofowie analityczni w filozofii kontynentalnej widzą mętne mędrkowanie i niejasny bełkot;
filozofowie klasyczni (kontynentalni) w filozofii analitycznej widzą zabawę słowami i puste mędrkowanie pozbawione Ducha.

- choć autorzy przyznali się do powyższego na wstępie,...

• Propedeutyka filozofii
  • Filozofia
  • Małgosia biblioteka papierowa
  • Półka I/I
  • Encyklopedie, słowniki, inne, do korzystania na bieżąco
  • 2) Filozofia

Dodaj cytat z książki Filozofia. Słownik encyklopedyczny