Syberia 1581-1697

Wydawnictwo: Bellona
kolonializm, historia Rosji
historia
privilegio

Wszyscy znają dzieje podboju Ameryki Północnej: walk z Indianami, ekspansji i kolonizacji Dzikiego Zachodu. Były to czasy wielkich przygód, o których powstało wiele książek i filmów. Ale nie mniej dramatyczny podbój dokonał się na wschód od europejskich granic. Mowa tu o zdobywaniu przez Rosję w wiekach XVI i XVII Syberii. Syberię zamieszkiwały liczne tubylcze plemiona, od XIII...

Syberię zamieszkiwały liczne tubylcze plemiona, od XIII wieku władzę nad nimi sprawowali Tatarzy, potomkowie mongolskich najeźdźców, zorganizowani w chanaty, rozciągnięte na rozległych terytoriach – od Uralu po Ocean Spokojny. Na tajemniczych terenach o zapierającej dech przyrodzie.

Na te nieprzebyte i niezbadane obszary na początku XVI wieku zwrócił uwagę car Rosji, Iwan IV zwany Groźnym, i wprawił w ruch maszynerię ekspansji. Dokonała się ona za sprawą dwóch sił: Stroganowów – jednej z najbogatszych rodzin kupieckich Rosji, oraz skorych do wszelkiej przygody i wojaczki Kozaków zbiegłych z Ukrainy. Połączenie tych dwóch sił: zaangażowania finansowego kupców i waleczności Kozaków, przyniosło oczekiwany przez Rosjan efekt – w niecałe 150 lat Syberia została zdobyta i otwarta na wyprawy badawczo-odkrywcze oraz kolonizację.

Decydującym momentem pierwszej fazy ekspansji, trwającej do penetracji Kamczatki w 1697 roku, była bitwa na Przylądku Czuwaszskim rozegrana w październiku 1582 roku, zakończona zwycięstwem Rosjan nad siłami tatarskimi Chanatu Syberyjskiego. Ataman Jermak Timofiejewicz, dowodzący Kozakami w tej bitwie, zapisał się na kartach dziejów jako zdobywca Syberii.

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: www.bellona.pl

Misza | 2017-07-15

Autor wydający dotychczas w serii Historyczne Bitwy pozycje dotyczące wczesnego średniowiecza dokonał zaskakującego "skoku w bok" pisząc książkę poświęconą trwającemu 100 lat podbojowi Syberii. Powstał w ten sposób jeden z lepszych HB-eków jakie czytałem. Decydujący na to wpływ miał fakt że ten kompletnie dla mnie egzotyczny temat okazał się być niesamowicie wciągający. Jeśli ktoś uważa dzieje podboju obu Ameryk za pasjonujące, za takową uzna też historię podboju ziem za Uralem. Zamiast Corteza i Pizarra otrzymujemy postaci o bardziej swojsko brzmiących nazwiskach jak Pojarkow czy Czernichowski lecz poza tym działania w dżunglach Amazonii i w puszczach nad Leną wyglądają bliźniaczo podobnie. Tak jak biali zdobywcy w Amerykach tak i Kozacy oraz moskiewscy traperzy na Syberii gnani żądzą złota, skór sobolowych oraz ciekawością świata zapuszczają się na ziemie będące na mapach białymi plamami, dokonując zarówno cennych odkryć jak i aktów okrucieństwa na ludach tubylczych.Szczególnie...

awesta | 2018-02-25
Przeczytana: 04 marca 2018