Kształt gruszki

Wydawnictwo: Feeria
giovanna

Iga jest w rozsypce. Właśnie straciła pracę, a narzeczony ulotnił się wraz z zawartością jej konta. Zostały po nim tylko długi do spłacenia i ogromny żal i lęk przed przyszłością. Dlatego odsunęła się od bliskich i w samotności stara się dojść do siebie. Ktoś się jednak o nią martwi. Gdy pewnego dnia wraca do domu, pod drzwiami swego mieszkania spotyka dawnego przyjaciela (i nie tylko), który, zmartwiony brakiem wieści od niej, postanowił osobiście sprawdzić, co u niej słychać. Wieczór kończy się dla nich zupełnie inaczej, niż oboje planowali... Rano ich drogi się rozchodzą. Nie spotkają się przez kolejne kilka lat. Paweł nie wie – i ma nigdy się nie dowiedzieć! – że po ostatniej wspólnej nocy połączyło ich zdecydowanie więcej niż tylko wspomnienie. Po latach spotkają się ponownie, ale czy dzieląca ich tajemnica nie będzie zbyt wielka, by ich znajomość mogła przetrwać?

"O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbuj zdefiniować kształt gruszki."
Andrzej Sapkowski

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/

Nieraz bardzo trudno jest odróżnić przyjaźń od miłości. Szczególnie wtedy, gdy druga osobę zna się od dziecka i jest przy tobie zawsze wtedy gdy jej potrzebujesz.
Właśnie taki problem ma Iga, która zna Pawła od przedszkola, zawsze są razem, koledzy widzą w nich parę, ale ona mimo że zostają kochankami, nie czuje tych "motyli"w brzuchu. Wiąże się więc z Wojtkiem a gdy ten po jakimś czasie ją zostawia zrywa kontakt ze wszystkimi znajomymi, po prostu ze wstydu. I wtedy znowu zjawia się w jej życiu Paweł. I chociaż na krótko, to pozostawia po sobie pamiątkę na całe życie.
Początkowo denerwowała mnie Iga swoją postawą, niezdecydowaniem , podejściem do życia i decyzjami które podejmowała. A potem zaczęłam się zastanawiać, jak ja postąpiłabym na jej miejscu....i nie znalazłam odpowiedzi.
Autorka ma talent do tworzenia ciekawych postaci. Można je lubić albo wręcz przeciwnie, można im współczuć albo potępiać. W każdym razie ich postępowanie wywołuje różne emocje.
To dobra i wciągająca...

Gosia | 2018-02-10
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2018

Moje trzecie i bardzo udane spotkanie z twórczością pani Magdy.
Ida, Julia i Paweł to przyjaciele od lat przedszkolnych. Paweł od zawsze podkochuje się w Idze, lecz ona traktuje go jako przyjaciela. Kiedy jej chłopak zostawia ją i dodatkowo okrada ze wszystkich oszczędności Iga załamuje się. Szczęśliwie dostaje wymarzoną pracę tylko że w Gdańsku i wyprowadza się. Wydaje się, że jej życie zaczyna się układać, lecz nic mylnego.
Wciągnęła mnie ta historia i chętnie przeczytam następne książki, które się pojawią tej autorki. Polecam!

Ania C | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

"O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest
słodka i ma kształt. Spróbuj zdefiniować kształt gruszki.
Andrzej Sapkowski" (str.5)

"Ksztalt gruszki" to ciekawa, ujmujaca ksiazka, aczkolwiek, nie rozplywam sie nad nia w zachwycie.
Z jednej strony spodobala mi sie fabula powiesci. Jest nietuzinkowa, przez co wciagajaca. Postacie Igi, Pawla i Tosi przypadly mi do gustu. Calosc, w mojej ocenie, wypadla naprawde niezle.
Z drugiej zas strony, poczatek ksiazki nie wzbudzil mojego entuzjazmu, czulam wrecz, ze lektura bedzie rozczarowujaca. Z kazda kolejna strona moj entuzjazm wzrastal, choc przyznam szczerze, ksiazka mnie nie zachwycila. Nie podobaly mi sie dialogi, a zachowanie bohaterow czasami bylo irracjonalne, dezorientujace.
Mimo kilku niedociagniec, uwazam, ze warto zapoznac sie z ta ksiazka. Mysle, ze fanom gatunku przypadnie do gustu.
Chetnie siegne po pozostale lektury autorki.

Paulina | 2017-07-24
Przeczytana: 15 lipca 2017

„Kształt gruszki” to druga książka autorki, która trafiła w moje ręce. Pierwsze spotkanie z piórem Pani Magdy, wspominam bardzo miło i nie mogłam doczekać się, co tym razem przygotowała dla swojego czytelnika. Nie miałam, żadnych specjalnych oczekiwań wobec tego tytułu. Byłam nastawiona tylko na pełen relaks przy wciągającej lekturze, takie jedno małe, i jakże proste kryterium, które musiało zostać spełnione. Sami widzicie, że zbyt wiele, jak na książkoholika nie wymagałam. Jak myślicie, jestem usatysfakcjonowana po przeczytaniu tej pozycji?

Życie Igi jest w rozsypce. Wszystkie plany i marzenia legły w gruzach. Wycofała się z dotychczasowego życia, lecz nie sądziła, że ktoś może się o nią martwić…
Pewnego dnia, pod drzwiami swojego mieszkania spotyka swojego dawnego przyjaciela. Zaniepokojony jej nagłym, dziwnym zniknięciem, postanowił sam sprawdzić, skąd taka nagła zmiana…
Ten wieczór kończy się inaczej, niż mogliby sobie to wyobrazić. Prosta rozmowa przynosi nieoczekiwany obrót...

Milena | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Iga jest młodą dziewczyną, której świat się zawalił. Straciła prace, narzeczonego i została bez grosza przy duszy. Niespodziewanie do jej życia powraca stary przyjaciel, Paweł jednak i on początkowo nie zaprowadza w spokoju w jej życiu. Jednak po każdym dołku trzeba kiedyś wyjść w górę.

Polubiłam Igę, bo to kobieta z charakterem, która pomimo przeciwności losu nie poddała się, walczy i pchnie się wyżej. Jest tak samo uparta jak ja, więc czasami mogłaby trochę odpuścić.

„Kształt gruszki” to lekka książka na ciepły wieczór. Idealna do czytania w wakacje, kiedy człowiek chce się po prostu zrelaksować. Nie jest literaturą wymagającą jak również nie trzeba mieć do niej jakiś wygórowanych oczekiwań, bo to nie ten typ literatury. Bohaterowie są normalnymi ludźmi co mi bardzo przypadło do gustu. Są naturalni i wyraziści. Spodobał mi się styl autorki, dzięki któremu płynnie mi się czytało i ciężko było się oderwać od książki. Jest to moja pierwsza książka spod pióra tej pani, ale coś...

Natalia Machalica | 2017-07-16

"Jeśli uważasz, że miłością jest to wszystko, co wymieniłaś, to szukasz romansu. Miłość to nie zawsze motyle w brzuchu i fajerwerki, ale bezinteresowna pomoc, zdolność do poświęceń, całkowita akceptacja i pragnienie szczęścia ukochanej osoby"

Przyjaciele są nam potrzebni w życiu jak powietrze. To własnie dzięki nim każdy szary dzień potrafi znów nabrać kolorów, to oni podnoszą nas na duchu i pomagają stanąć na nogi gdy źle się dzieję. Są oni częścią naszego życia i zawsze możemy na nich liczyć.
Iga i Paweł przyjaźnią się ze sobą od lat. Gdy w życiu dziewczyny wszystko zaczyna się sypać- od utraty pracy po stratę jak jej się wydawało miłości swojego życia oraz środków na utrzymanie postanawia ona odciąć się od tego co było, dojść do siebie. Paweł nie chce jej jednak na to pozwolić, postawia niespodziewanie odwiedzić Igę i sprawdzić co dzieję się u przyjaciółki. Jedna nieoczekiwana wizyta, jedna wspólna noc sprawia, że życie Igi zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni po raz...

ejotek | 2017-08-05
Przeczytana: czerwiec 2017

Lektura jest przepełniona i przesycona zwyczajnymi ludźmi i totalnie prozaicznymi problemami - utrata bliskiej osoby, samotne rodzicielstwo, zerwanie kontaktów z bliskimi, ale jest też mowa o utracie pracy, kradzieży, nadużyciu alkoholu czy poważnej sytuacji zdrowotnej. Kołosowska pokazała jak ważna w naszej codzienności jest przyjaźń i miłość, która nie zawsze jawi nam się jako oczywiste uczucie. Ale jest też tajemnica, która wisi nad rodziną Igi - czy zdąży wyjaśnić się we właściwym czasie? Czy nie lepiej było od razu powiedzieć prawdę? Jak potoczy się życie Igi? Czy będzie miała jeszcze szansę na odzyskanie spokoju i szczęścia?

Bardzo ciekawym zabiegiem, który intryguje i zaskakuje czytelnika, są fragmenty tekstu pisane kursywą. To niezwykłe świadectwo dotyczące przeżyć jednej z bohaterek, które wywoływało u mnie ciarki na plecach...

Książkę czytało mi się znakomicie - prosty a jednocześnie plastyczny i doskonały w odbiorze język, dużo konkretnych dialogów, sporo wydarzeń...

Magda | 2017-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2017

Niezwykle przyjemna i jednocześnie bardzo wciągająca lektura na letnie wieczory. Autorka skutecznie zadbała o to, aby czytelnik nie odrywał wzroku od opowiadanej historii. Popychany ciekawością, łakomie pochłaniał kolejne strony.

Recenzja: http://mamao.pl/ksztalt-gruszki-magdalena-kolosowska/

Magdalena | 2017-07-25

"Kształt gruszki" Magdaleny Kołosowskiej, to najnowsza książka autorki, która ukazała się tego lata w Wydawnictwo Feeria. Dla mnie to ponowne spotkanie z autorką, pierwsze miało miejsce przy pozycji "Trawa bardziej zielona".

Sięgając kolejny raz po pozycję autora, którego już znamy zwykle mamy już pewne oczekiwania i możemy domyślać się czego się spodziewać. Czasem jednak te oczekiwania są słuszne lecz nie zawsze. Mnie "Kształt gruszki" zaskoczył niezwykle pozytywnie. Nie sądziłam, że aż tak wciągnie mnie ta historia.

Iga to kobieta, której życie ostatnimi czasy okazało się pasmem niepowodzeń i kłopotów. Jest na tyle ambitna i samodzielna, że nie chce współczucia ani litości bliskich ani znajomych, dlatego też postanawia w samotności stawić czoła problemom. Czy to dobry sposób? Czy spotkanie z kolega po latach odmieni sposób jej myślenia? A może to właśnie to spotkanie odmieni całkowicie jej życie?

"Miłość to nie zawsze motyle w brzuchu i fajerwerki, ale bezinteresowna pomoc,...

CzytAśka | 2017-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 lipca 2017

Z owoców to ja wolę czereśnie, ale z książek to te o gruszkach! 🍐🍐🍐🍐🍐
Historia Igi i Pawła mnie urzekła. Wciągnęła i nie pozwoliła się oderwać ani na chwilę!
Magda! Chcę jeszcze!

więcej na www.czytaska.blogspot.com Zapraszam!