Zawód: Korepetytor. Kompendium wiedzy

Okładka książki Zawód: Korepetytor. Kompendium wiedzy Joanna Arłukowicz, Magdalena Procyszyn-Florczyk, Renata Wasilewska
Okładka książki Zawód: Korepetytor. Kompendium wiedzy
Joanna ArłukowiczMagdalena Procyszyn-Florczyk Wydawnictwo: E-korepetycje.net poradniki
poradniki
E-korepetycje.net
2017-05-22
2017-05-22

Jestem zawodowym korepetytorem od dziewięciu lat i czytając tą książkę, szczególnie jej początkowe rozdziały, miałem niejednokrotnie wrażenie jakbym czytał swoje własne słowa. Pamiętam ile miałem obaw i obiekcji gdy decydowałem się założyć własną działalność, rozważałem wszystkie "za" i "przeciw", prosiłem o porady i wskazówki osoby, które prowadziły taki rodzaj biznesu, księgowych, wiele godzin studiowałem wszystkie aspekty prawne związane z prowadzeniem takiej działalności. Gdybym wówczas przeczytał książkę podobną do tej, miałbym odpowiedź na każde nurtujące mnie pytanie. Temat w niej poruszony jest omówiony z każdej możliwej strony. Mnóstwo rad, instrukcji, stron z pomocami naukowymi, wskazówek jak rozmawiać z uczniami, rodzicami, jak rozplanować czas, załatwić wszelkie formalności itp., a wszytko napisane przejrzystym, zrozumiałym językiem i wsparte obrazkami, zdjęciami i zrzutami ekranowymi, dzięki którym mamy jeszcze większą przejrzystość i łatwość w zrozumieniu. Większość z tych rzeczy, o których mowa w książce, po kilkuletniej pracy w zawodzie korepetytora, już wiedziałem ale nie mogę powiedzieć, że nie skorzystałem z niektórych uwag i nie wprowadziłem ich do codziennej rutyny. Wiadomo, że nie zawsze teoria sprawdza się w praktyce i także w tej książce jest według mnie kilka uwag, które nie sprawdziłyby się zbytnio w pracy korepetytora ale jest ich naprawdę niedużo a poza tym jeżeli nie sprawdziłby się u mnie to nie znaczy, że u innych byłoby tak samo. Podsumowując, mogę z czystym sumieniem polecić tą książkę, szczególnie tym, którzy myślą o pracy w tym zawodzie albo wahają się czy się w tym sprawdzą, na pewno znajdą w niej praktycznie wszystko, co pozwoli im podjąć decyzję i stać się dobrym korepetytorem.

Pierwsza pozycja na rynku opisująca funkcjonowanie zawodu korepetytora. Poruszone zostały wszystkie możliwe aspekty związane z tą pracą - organizacja zajęć, ustalanie ceny czy miejsca odbywania lekcji, nowe technologie przydatne w takiej pracy oraz aspekty prawne, takie jak sposoby rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Książka ta przyda się zarówno osobom stawiającym pierwsze kroki w tej branży jak i tym, którzy chcieliby rozwinąć swoją już istniejącą działalność.
Jedyny minus tej książki to małe - czasem przez to wręcz nieczytelne - ilustracje.

Książka chociaż gabarytowo niewielka - nieco ponad 180 stron, zwiera właściwie wszystko, co początkujący jak i zaawansowany korepetytor wiedzieć powinien. Na uwagę zasługuje fakt, że większość przedstawionych informacji bazuje na ankietach przeprowadzonych zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów zrzeszonych wokół serwisu e-korepetycje.net. Stąd mamy rzetelne i aktualne dane, co tak naprawdę się liczy, na co zwracać uwagę i z czego się korzysta "w branży". Nie brakuje też zagadnień prawnych jakie mogą dotyczyć korepetytora.

Pełna recenzja książki na stronie:

Potrzebna, ciekawie napisana i przejrzyście skomponowana publikacja. Może tylko za mało miejsca jest poświęconego aspektom prawnym wykonywania tego "zawodu". Przydałoby się uwzględnić np. sposób funkcjonowania tzw. centrów korepetytorskich, w których zatrudnia się korepetytorów z różnych przedmiotów - zarówno sytuację pojedynczego korepetytora, jak i osoby zarządzającej całą firmą. Takich centrów powstaje coraz więcej, głównie w dużych miastach. Poza tym zastanawiam się nad kwestią taką jak odpowiedzialność cywilna korepetytora - w końcu na czas zajęć dziecko pozostaje pod jego opieką. Czy warto kupić ubezpieczenie OC lub w jakiś inny sposób się zabezpieczyć, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, zwłaszcza jeśli się nie jest jednocześnie nauczycielem pracującym w szkole? Wiąże się z tym jeszcze jeden problem - skoro nie ma czegoś takiego jak związek zawodowy korepetytorów, to czy istnieje możliwość jakiejkolwiek regulacji rynku i walki o prawa pracownicze? Jak widać, publikacja ta wywołała we mnie wiele pytań :) Kolejne to to związane stricte z warsztatem pracy korepetytora - czym powinien się on różnić, a w czym być podobny względem warsztatu pracy etatowego nauczyciela, który zwykle obcuje z większymi grupami uczniów? Mam na myśli przygotowanie metodyczno-psychologiczne we własnym zakresie. Oczywiście, musieliby się na temat wypowiedzieć doświadczeni korepetytorzy z różnych przedmiotów, także z tych, które nie są typowo szkolne. Może warto by więc pomyśleć o kolejnych publikacjach tego typu, przeznaczonych dla korepetytorów z poszczególnych dziedzin? Czekam na przewodnik dla korepetytorów-polonistów :)

Witam! Krótko, zwięźle i na temat. Ta zbiorowa praca zasługuje na 10/10, co też uczyniłem klikając na stronie. Jako korepetytor z własną działalnością gospodarczą uważam, że korepetycje stają się na tyle powszednie, że brakuje ludzi, którzy by mogli wykonywać taki zawód. Ta pozycja daje wiele wskazówek jak w takim zawodzie się odnaleźć, począwszy od pozyskania pierwszych klientów, układania grafiku czy reklamy w Internecie etc. Cieszy mnie wydanie tego tytułu, gdyż podkreśla powagę, trudność, ale też ciężar tego zawodu. Udzielam korepetycji od ponad 6 lat, więc zapoznałem się tylko z kilkoma działami, w szczególności tymi związanymi z prowadzeniem działalności. Z wielką chęcią zapoznam się z pozostałymi, ale koniecznie w wersji, w której pachnie papierem, a nie monitorem komputera. Dla wielu korepetytorów, którzy działają na rynku od lat, przychodzi taki moment, w którym chcą by ich działalność stała się „prawdziwą” pracą. Takim momentem jest właśnie założenie działalności gospodarczej. Omawiane tu kompendium wiedzy, pomoże Wam podjąć odpowiednie kroki by założyć firmę korepetytorską podpowiadając przy tym jakie kroki należy podjąć by uczciwie rozliczać się z zarobionych „pieniążków” z Urzędem Skarbowym. Pozycja ta jest, więc obowiązkowa dla wszystkich korepetytorów, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w branży korepetycyjnej. Pozdrawiam serdecznie.

Bardzo merytoryczny poradnik. Polecam osobom, które planują zająć się dodatkowo udzielaniem korepetycji.

Moc! Plusuję! 10 gwiazd za 120 stron, tam - samo mięso! Must-have dla korepetytorow!

Bardzo przydatny ebook, szczególnie dla takich jak ja, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w tym biznesie.

Książka jest naprawdę konkretna i szeroko omawia wszystko, co korepetytor wiedzieć powinien. Jak za taką cenę (0 zł ;),poradnik wart uwagi.

• A - folder
  • Posiadam w biblioteczce