Twój drugi mózg

Wydawnictwo: Feeria
The Mind-Gut Connection
popularnonaukowa
Deliverancess

Wybitna książka lekarza, uczonego i światowego eksperta, który od ponad 40 lat wnikliwie bada zależności łączące mózg i jelita. Czy wiesz, że twoje jelita prowadzą nieustanną rozmowę z mózgiem? Co więcej, ta rozmowa ma ogromne znaczenie dla twojego zdrowia i nastroju, a nawet wpływa na podejmowanie przez ciebie decyzji! Coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, że rola układu pokarmowego nie...

a nawet wpływa na podejmowanie przez ciebie decyzji!

Coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, że rola układu pokarmowego nie ogranicza się do trawienia. Dr Emeran Mayer wykazuje, że nasz układ pokarmowy to największy pod względem powierzchni narząd zmysłu z milionami receptorów i zakończeń nerwowych. Jednocześnie przewód pokarmowy to środowisko życia trylionów mikroorganizmów, których aktywność wykracza o wiele dalej poza strawienie tłustego obiadu.
Z przewodu pokarmowego wciąż płynie do naszego mózgu gigantyczny strumień różnorodnych sygnałów. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, nastrój, stan psychiczny, a nawet zachowanie.

Fascynujemy się penetracją najdalszych zakątków kosmosu i przepastnych głębi oceanów, ale do niedawna kompletnie ignorowaliśmy złożony wszechświat w swoim własnym organizmie - świat drobnoustrojów jelitowych. Wciąż pozostaje wiele do odkrycia na temat oddziaływania tego systemu na nasze zdrowie, jednak nauka wyraźnie dostrzega już, że oś mózg-jelita-mikrobiom ściśle splata stan zdrowia mózgu z tym, co jemy, jak uprawiamy i przetwarzamy żywność, jakie zażywamy leki, w jaki sposób pojawiamy się na tym świecie oraz w jakie interakcje wchodzimy przez całe życie z mikroorganizmami z otaczającego środowiska. Skoro zaczynamy w pełni rozumieć tę cudowną złożoność uniwersalnych współzależności, których jako ludzie stanowimy tylko malutki ułamek, jestem przekonany, że będziemy postrzegać świat, siebie i swoje zdrowie zupełnie nowymi oczami.

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/twoj-drugi-mozg

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/twoj-drugi-mozg

Shafiqua | 2017-08-20
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Książka popularnonaukowa, którą czytało się niczym dobry thriller! Choć autor czasami "powtarzał się" (głównie w pierwszej części książki), to nie można było nudzić się podczas lektury. Myślę, że takie ponowne objaśnianie niektórych zależności trzewnych pozwalało je dobrze utrwalić.

Dużym atutem Mayera jest lekkie pióro. Lekarz tłumaczył zależności mózgowo-jelitowe przystępnym dla laika językiem. Wspominał też historie swoich pacjentów czy ciekawe eksperymenty naukowe (zarówno psychologiczne jak i stricte naukowe, których obszarem zainteresowania był mózg czy układ pokarmowy). Sporadycznie pojawiały się rysunki, dzięki którym zrozumienie materii wykładanej było jeszcze prostsze.

Na początku brakowało mi "gotowych rozwiązań", poleceń "zjedz to i tamto, a poczujesz się lepiej". Autor jednak w dalszej części dobrze wyjaśnił dlaczego takie reklamowe, komercjalne podejście do pacjenta nie jest właściwe i dlaczego na mikrobiotę człowieka powinno patrzeć się w sposób...

Figunia33 | 2018-09-27
Przeczytana: 29 lipca 2018

Wybitna książka! Jedna z najważniejszych, jakie przeczytałam w tym temacie. Rewelacyjnie napisana, wciągająca i odkrywcza. Naprawdę dużo mi dała. Szczególnie interesujące dla mnie było omówienie wpływu mikrobioty na psychikę.

Aldona | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Bardzo wiele ciekawych, przydatnych informacji oraz porad. Treść z całą pewnością zwraca naszą uwagę na to jak działa nasz organizm i myślę, że jeżeli jesteśmy zainteresowani naszym zdrowiem, powinniśmy przeczytać tego typu książkę.

agasala | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Są takie książki, po przeczytaniu których jedynym rozwiązaniem wydaje mi się przeprowadzka do jakiejś eko-komuny i jedzenie tylko tego, co sama wyhoduję... I choć to byłoby pewnie najzdrowsze rozwiązanie, to autor tej właśnie książki nie pozwala stracić głowy ;) Przede wszystkim tłumaczy - jasno i obszernie, o co chodzi z tą całą mikrobiotą. Przedstawia wyniki badań i nie ukrywa, ile jeszcze w tej materii jest do odkrycia. I na każdym kroku zachęca do myślenia.

Albertyna | 2017-12-19

Napisana w sumie technicznym językiem, ale czyta się lekko, bardzo rzeczowa i dająca do myślenia. Warto pomyśleć co się do żołądka pcha. Mamy nową erę w historii istnienia człowieka, ewolucja nas nie przygotowała na istnienie koncernów reklamowych oraz na śmieciowe jedzenie.

Magda | 2017-06-28
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Dr Emeran Mayer bardzo jednoznacznie udowadnia, że istnieje silna i bardzo ważna zależność między mózgiem a jelitami. Zależność, która wpływa na nasz nastrój, decyzje i stan zdrowia. Jest to kolejna książka, która mówi o tym, że na długo przed zdiagnozowaniem poważnych chorób, ich pierwsze oznaki można rozpoznać w mikrobiomie. Pomimo tego, iż obecnie trwają bardzo zaawansowane badania nad tym zagadnieniem, wciąż jest wiele pytań i za mało odpowiedzi.

Recenzja: http://mamao.pl/twoj-drugi-mozg-emeran-mayer/

ladkar | 2018-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Książka dla zainteresowanych tematem całkiem ciekawa, jednak moim skromnym zdnaiem zbyt wiele w niej powtórzeń, przywoływania tych samych opisów itp. Temat całkiem ciekawy. Ogólnie warto było

Wojtek | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Książka o dopiero odkrywanym powiązaniu między "mikrobiomem" mieszkających w nas bakterii a zdrowiem i samopoczuciem. Całościowe podejście do zdrowia. Odkrywcze. Warto przeczytać.

Mimi25 | 2019-05-08
Na półkach: 2019, Przeczytane