Infection Prevention in Surgical Settings

Wydawnictwo: W.B. Saunders Company
zdrowie, medycyna

Infection Prevention in Surgical Settings is a handbook that provides easy access to guidelines for infection control in various surgical settings. It specifically addresses the needs of nurses practicing in perioperative, PACU, ambulatory surgery, endoscopy, or other surgical settings who need access to current guidelines to meet OSHA and JCAHO requirements.Infection Prevention contains procedure guidelines for preparation of the patient, surgical equipment, personnel, and surgical practices. E