Gnat - Bone - 1 - Dolina, czyli równonoc wiosenna

Bone: Vernal Equinox, or The Valley
9788328119840
komiksy
Paweł Krefta

W pierwszym z trzech tomów główny bohater Chwat Gnat, wygnany z rodzimego Gnatowa, wyrusza wraz ze swoimi kuzynami – cwanym Kantem Gnatem i nieodpowiedzialnym Chichotem Gnatem – w świat zamieszkany przez wiele magicznych i fantastycznych istot oraz nietuzinkowych postaci. Wygląda na to, że los przydzielił mu rolę, która przerasta jego najśmielsze wyobrażenia! Smoki naprawdę istnieją, a napotkana dziewczyna nie jest tylko piękną i bystrą wieśniaczką, którą się z początku wydaje...

Gnat (ang. Bone) to licząca w oryginale pięćdziesiąt pięć zeszytów komiksowa saga fantasy, wydawana w latach 1991–2005. Jej autor, Jeff Smith, czerpał inspirację z wielu źródeł. Dzięki temu powstał ogromny, zachwycający świat, a pełne rozmachu przygody bohaterów zabarwione są ogromną dawką humoru. Komiksy z serii Gnat zdobyły wiele nagród, w tym najważniejsze wyróżnienia w branży: dziesięć Nagród Eisnera i jedenaście Nagród Harveya.

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/bone/1

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/bone/1

Wkp | 2017-06-05
Przeczytana: 10 czerwca 2017

CARTOONOWE ARCYDZIEŁO

Czy komiks cartoonowy może być arcydziełem nie tylko w swoim gatunku? To pytanie w zasadzie retoryczne, bo przez dekady udowodnili nam to najróżniejsi twórcy, w tym między innymi Carl Barks czy Don Rosa (celowo pomijam tu autorów pasków komiksowych, które są jednak oddzielną kategorią), ale jeśli ktoś dotychczas nie był przekonany, „Gnat” z pewnością skłoni go do zmiany zdania. Dlaczego? Bo to absolutnie zachwycająca seria, wykraczająca daleko poza wszelkie ramy i oferująca naprawdę wspaniałą zabawę.

Całość mojej recenzji na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/05/gnat-tom-1-dolina-czyli-rownonoc-wiosenna-jeff-smith/

PolishPopkulturę | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

Skąd tutaj te wszystkie dziewiątki i dziesiątki? Jasne, to sympatyczne przygodowe czytadełko, ale wciąż: to tylko czytadełko - nie ma sensu udawać, że ten komiks jest czymś więcej, niż jest w rzeczywistości. Poza tym, nazywanie klasykiem serii, która powstawała w latach 90' i 00' sprawia, że czuję się bardzo, bardzo stary :P. Ode mnie 6/10 - bo było parę dłużyzn i sporo niepotrzebnie przegadanych stron. Akcja właściwa zaczęła się chyba dopiero pod koniec tej 450-stronicowej cegły, dlatego z chęcią sięgnę po tom drugi - może dalej będzie lepiej. Po lekturze pierwszego albumu jednak mimowolnie porównuję ten tytuł do Ralpha Azhama, który gatunkowo jest bardzo zbliżony - w tym zestawieniu Gnat wypada raczej przeciętnie.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

xan4 | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Omówienie pierwotnie ukazało się na portalu:

Sympatyczne

Usłyszałem kiedyś taką opowieść, że gdy nie wiesz, co powiedzieć o nowo spotkanej dziewczynie, powiedz, że jest sympatyczna. Skoro przy pierwszym spotkaniu nie zachwyciła ani nie zniechęciła, jest sympatyczna i już! Komiks Jeffa Smitha pod tytułem „Gnat” jest sympatyczny. Kiedy go przeczytałem, tak właśnie o nim pomyślałem. Jednak chciałbym zaznaczyć, że komiks jest sympatyczny w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Nie jest sympatyczny jak nowo poznana dziewczyna, o której nie wiemy, co powiedzieć.

Moje wybory na pstrym koniu jeżdżą. Właściwie sam nie wiem, dlaczego wybieram te, a nie inne komiksy do omówienia. Zazwyczaj to impuls chwili albo dobry blurb. No bo przecież jak Wam już kiedyś pisałem, dopiero niedawno wróciłem do czytania komiksów, więc znajomość tego tematu ogólnie u mnie kuleje. I właśnie powodowany impulsem zdecydowałem się na pozycję, którą Wam dziś przybliżam. „Gnat” Jeffa...

Henioo | 2017-11-28
Przeczytana: 14 października 2017

Rewelacyjny komiks.
Jak zwykle, kupiłem córce, i przeczytałem przed nią. Wciągająca, urzekająca, ciekawy scenariusz, fajne rysunki. Dużo odniesień do literatury, do pop kultury. W sumie chyba klasyka w swoim gatunku.
Polecam.

Przemek Skoczyński | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Komiks, Dla dzieci
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Klasyk absolutny, a wersja kolorowa po prostu wbija w fotel. O fabule nawiązującej do Tolkiena już nie będę pisał, bo o tym przeczytacie w każdej recenzji.

Doskonały komiks fantasy - inspirowany uznawanymi dziełami (np. twórczością Tolkiena), mający dużo humoru i ducha przygody. Nawiązania do kultowych dzieł są zaletą, nie oznaką braku oryginalności. Dzięki nim otrzymujemy historię zbudowaną na sprawdzonych i nadal zachwycających motywach, w której kilka rzeczy wydaje się znajomych.

Niektórzy mogą skarżyć się na nieśpieszne tempo odkrywania głównej tajemnicy. Przez dłuższy czas Jeff Smith jedynie zwraca nam uwagę, że wielu informacji jeszcze nie zdradził, a zarazem prowadzi nas przez kolejne aspekty życia w Dolinie. Oczywiście zagrożenie nadal jest realne i parę razy się ujawnia, ale nie brakuje scen przedstawiających wykonywanie zwyczajnych obowiązków. Jednak czyta się o tym z przyjemnością, niesamowity świat zachwyca, a przerysowani bohaterowie są niezwykle sympatyczni. Jednym zdaniem - komiks dla czytelnika w każdym wieku.

Więcej znajdziecie w mojej recenzji: https://gexe.pl/komiksy/art/6356,gnat-dolina-czyli-rownonoc-wiosenna

Irimias | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Daleko mi do miłośnika fantasy, ale potrafię rozpoznać wybitny komiks, kiedy go widzę. A właśnie z wybitnym komiksem mamy tu do czynienia. Jeff Smith wykreował świat, w którym koegzystują ze sobą ludzie, smoki, potwory oraz... cartoonowe ludziki. Żeby było śmieszniej - jeden z nich zaczytuje się w Moby Dicku. I jest to wszystko przekonujące, zajmujące i zabawne. Oprócz samej postmodernistycznej gry z konwencją jest tu kawałek wciągającej fabuły. Jeśli chcielibyśmy uznać to za zwykłe czytadło (w moim przekonaniu zwyczajnie nie da się takiego uproszczenia wykonać), to musielibyśmy się zgodzić, że jest to czytadło najwyższych lotów. Wybitność tego dzieła leży w "operowaniu językiem komiksu" - świat wykreowany przez Smitha nie ma absolutnie racji bytu poza kadrami. Nie da się pokazać tych gagów, wykreować magii tego świata w żaden inny sposób. Trudno sobie wyobrazić taki byt jak Chwat Gnat w filmie fabularnym albo na łamach powieści. Dodajmy do tego plejadę przeróżnych charakterów, do...

krasnylud | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, Pożyczone
Przeczytana: 01 listopada 2017

To jest komiks dla dzieci. Jest ładnie, zgrabnie narysowany (czego czasem mi brakuje w tych dla dorosłych), GB daje się lubić, Zadra tak samo, jest tutaj dużo wyobraźni, nowego świata, w którym można się zagłębić.
Tylko... cholera to już było. Ogólny rys fabularny mnie niczym nie zaskakuje i to jest dość straszne. Może (na pewno!) nie jestem targetem tego komiksu i to dlatego. Ale nie zachwycił.
Ach, i stanowczo wkurzają mnie kuzyni Chwata Gnata (i ich imiona, brr), bo są głupi i irytujący od początku do końca.

Nie warto owijać bawełnę, dlatego napiszę wprost: „Gnat”, komiks Jeffa Smitha, jest arcydziełem narracji graficznej. Seria łącznie zgarnęła około dwudziestu nagród Eisnera i Harveya. Oryginalnie całość liczy sobie pięćdziesiąt pięć zeszytów, które ukazywały się w latach 1991-2005 staraniem wydawnictw Cartoon Books oraz Image Comics. Na polską premierę musieliśmy trochę poczekać. Warto było!

(...) W pierwszym tomie, który nosi podtytuł „Dolina, czyli równonoc wiosenna”, czytelnik poznaje trójkę głównych bohaterów: Chwata Gnata, Chichota Gnata oraz Kanta Gnata, którzy są kuzynami. Egzotyczne trio pochodzi z Gnatowa, ale zostali wygnani z rodzinnego miasta w wyniku podstępnych machinacji ostatniego z wymienionych i teraz tułają się po pustyni. Po ataku szarańczy drogi kuzynów się rozchodzą. Akcja skupia się na Chwacie, który trafia do doliny zamieszkałej przez gadające zwierzęta, smoka, upiorne szczurostwory oraz ludzi.

Właściwa opowieść rozpoczyna się w momencie, w którym bohater...

Joyofcomunism | 2017-09-05
Przeczytana: 2017 rok

Na pierwszy rzut oka komiks wygląda bajekowato (głównie ze względu na bohaterów). Po zagłębieniu się w lekturę widać że jest to jednak kawał solidnego fantasy z ciekawym światem. Czekam na tom drugi z niecierpliwością bo końcówka mocno zaostrza apetyt.