Teorie zmiany na przykładzie włoskiej polityki wschodniej

Cykl: Societas (tom 82)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Iwona Krzyżanowska-Skowronek, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Autorka wielu artykułów z zakresu teorii stosunków międzynarodowych, w tym kilku prac obejmujących aksjologiczne problemy teorii stosunków międzynarodowych. Zajmuje się ponadto teoretycznymi problemami bezpieczeństwa międzynarodowego, teoretycznym ujęciem zagadnienia wojny i pokoju oraz procesami globalizacyjnymi.

Poszukiwanie sposobów na możliwie pełne i wiarygodne ujęcie naszych wyobrażeń na temat otaczającej nas rzeczywistości będzie zawsze zadaniem zbyt złożonym, by zamknąć je w jakimkolwiek schemacie badawczym. Niemniej jednak bez podejmowania prób analizy bardziej abstrakcyjnej niż obserwacja zwykłego toku wydarzeń niewiele potrafilibyśmy zrozumieć z otaczającego nas świata.
Wybór określonej koncepcji teoretycznej w bardzo dużym stopniu determinuje sposób odczytania i rozumienia przeszłości, teraźniejszości czy naszych wyobrażeń na przyszłość. Na te same pytania dostajemy różne odpowiedzi, nasza uwaga koncentruje się na innych zagadnieniach, świadomie pomijamy to wszystko, co według założeń danej koncepcji dla opisu rzeczywistości jest mniej istotne. Analiza polityki włoskiej według najważniejszych szkół teoretycznych miała przede wszystkim pokazać ich możliwości eksplanacyjne, ale też ograniczenia. Dobrze, gdyby przekonała, że warto korzystać, o ile to możliwe, z różnych modeli teoretycznych. Jeden schemat relacyjny nigdy nie pomieści złożoności i różnorodności zjawisk społeczno-politycznych.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=27162

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=27162