In God we trust. Religia w sferze publicznej USA

Cykl: Societas (tom 85)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Stany Zjednoczone Ameryki to państwo o zróżnicowanym wielokulturowym obliczu, hołdujące zasadom pluralizmu religijnego i rozdziału państwa od Kościoła. Tymczasem amerykańska sfera publiczna przepojona jest motywami religijnymi, a odniesienia do Boga widnieją nawet na amerykańskich banknotach. Hasło In God we Trust (W Bogu pokładamy ufność) stało się narodowym mottem Stanów Zjednoczonych. […] Aby zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy, a także rolę, jaką w amerykańskiej sferze publicznej odgrywają zarówno Kościoły, jak i tak zwana „religia obywatelska”, której manifestacją jest przytoczona w tytule fraza, niezbędne jest przeanalizowanie historii rozwoju instytucji religijnych na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych oraz prześledzenie udziału różnych grup religijnych w przemianach społecznych, politycznych i kulturowych zachodzących w społeczeństwie amerykańskim na przestrzeni wieków. Dlatego w niniejszej publikacji zaprezentowano obszerną analizę historyczną.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=32018

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=32018