Ruchome piaski

Czarna Owca
2017-08-02
2017-08-02
Wojciech Łygaś
kryminał literatura skandynawska literatura szwedzka poszukiwanie prawdy skandynawski kryminał zabójstwo

Dawno temu obejrzałam serial, który powstał na podstawie tej książki. Standardowo, gdy najpierw widzę ekranizację, a potem biorę w ręce książkę, to niestety to czytanie już nie sprawia takiej frajdy. Brak zaskoczenia, brak możliwości wyobrażenia sobie postaci, bo już widziałam je w serialu.
Sama historia ciekawa i ksiazka jest mocno wciągająca.
Niemniej jednak polecam, ale najpierw książka potem film. :)

Sama historia ciekawa i ksiazka jest mocno wciągająca.
Niemniej jednak polecam,...

[...]
śmierć dzieli od życia tylko jedno uderzenie serca.
[...]
Najbardziej brakuje mi szczęścia, mieszanki wszystkiego, mieszanki wszystkich negatywnych uczuć, szczypty zdumienia i dużej dawki radości. Szczęście to mieszanka doskonała, ale nikt nie zna na nią przepisu.
[...]
Nigdy nie uniknę pytań, a ludzi nie będą interesować moje odpowiedzi, bo już zdecydowali, kim w ich oczach jestem.

Książka uznana za najlepszą powieść kryminalną w Szwecji 2016 roku. Nakręcono serial na podstawie książki, pod tym samym tytułem. Właśnie dlatego po nią sięgnęłam. Niestandardowa, bardzo psychologiczna oprawa. Nie polubiłam, żadnego z bohaterów... może był to celowy zabieg autorki. Doskonały thriller sądowy. Na pewno zapamiętam go na dłużej 😉
POLECAM !

p.s.
Film obejrzany, dla mnie książka lepsza.

[...]
śmierć dzieli od życia tylko jedno uderzenie serca.
[...]

Maja naprawdę zastrzeliła Amandę przypadkowo, a Sebastiana w obronie własnej. Nie wiedziała również o śmierci Claesa. Ostatecznie zostaje uwolniona od wszystkich zarzutów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jaka to była dobra książka!
Dobrze się "dogadywałam" z jej autorką:, bo ilekroć podczas czytania myślałam sobie "Oooo, ten temat można byłoby rozwinąć. Ciekawe, jakby się potoczyła ta relacja", autorka natychmiast odpowiadała na moje pytanie. Nie było takiej strony, w którą fabuła mogłaby pójść, a nie poszła. I co ważne - nikt tu nie może powiedzieć, że nie ma krwi na rękach, że robił wszystko, bo pomóc głównej bohaterce.
Miło też było czytać o pewnych sprawach (feminizm, uprzedzenia rosowe) z nieco innej perspektywy, bez "politycznej poprawności", ale i bez zakładania z góry, że pewne rzeczy są złe tylko dlatego, że są sprzeczne z naszą tradycją.
Poloniki: pojawia się wzmianka o polskiej ekipie remontowej :)

Jaka to była dobra książka!

Naprawdę niezła, dużo psychologii i potraktowana z innej perspektywy.

Naprawdę niezła, dużo psychologii i potraktowana z innej perspektywy.

Jestem zdziwiona. Bestseller I naprawdę mi się podobał. Mimo takich drobiazgów, że w jednym zdaniu facet ma włosy związane w węzeł,a w drugim " tłuste i rozpuszczone ":). Polecam.

Polecam,bo bardzo wciąga.
Maja jest oskarżona o zastrzelenie w szkole dwóch osób.Jak do tego doszło?Zrobiła to z premedytacją czy przypadkowo?
Opowiada sytuacje z celi i obrazuje swoje związki.Do czego może doprowadzić miłość? Jak tworzyć związek z osobą,która jest wpatrzona w ojca,który go źle traktuje.Co siedzi w jego psychice?
Czy Maja wygra sprawę,czy ją oskarżą o współudział?Co tak na prawdę się wydarzyło wtedy w szkole?

Polecam,bo bardzo wciąga.
Czy Maja wygra sprawę,czy ją oskarżą o...

Książka wywołująca wiele emocji. Podczas czytania wprawiała w skrępowanie, momentami powodowała duszności.
Wątek prawny bardzo dobrze poprowadzony, a zarazem książka zawiera świetnie napisane historie z punktu widzenia bohatera.

Z jednej strony ciekawa, nieszablonowa, z drugiej... Dziwna. Nie przekonuje mnie.

Po pierwszych 40 stronach miałam ochotę odłożyć ją i nigdy do niej nie wracać... zbyt wolo rozwijająca się akcja, zbyt dużo opisów.. ale z czasem zaczęła się rozkręcać. Bardzo dobrze budowane napięcie, w połowie już nie mogłam doczekać się rozwiązania.
Książka nieszablonowa, naprawdę warta uwagi. Polecam.

Książka nieszablonowa, naprawdę warta uwagi. Polecam.

• Kryminały

Malin Persson Giolito Ruchome piaski Zobacz więcej