Królowa Ciemności

Cykl: Czarne Kamienie (tom 3)
Wydawnictwo: Initium
Queen of the Darkness

Po złożeniu ofiary Ciemności Jaenelle Angelline panuje jako Królowa Ebon Askavi, strażniczka Królestwa Cieni. Aby ochronić swój lud i ziemię przed skażonymi Krwawymi musi stoczyć bitwę, wyzwolić straszliwą moc Czarownicy i na zawsze zniszczyć wszystkich swoich wrogów.Jednak do walki nie może stanąć sama. Do królestwa przybywa oswobodzony z szaleństwa Daemon, przeznaczony jej Małżonek. Jego bezgraniczna miłość cementuje Ciemny Dwór i umacnia rządy Jaenelle, jednak nawet ich wspólna siła może być niewystarczająca, by powstrzymać nadciągające zło.Tylko największa ofiara ze strony Jaenelle może ocalić tych, których kocha i królestwo, które przysięgła strzec.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Przyznam, że miałam kilkuletnią przerwe pomiędzy częścią drugą cyklu "Czarne kamienie" ("Dziedziczka cieni") a "Królową ciemności". Być może to było powodem, że z początku miałam trudności z odnalezieniem się w świecie Krwawych, szczególnie z początku, wszystko wydawało mi się jakieś takie, zbyt sielankowe. "Miłą" odmianą była tutaj krótka wizyta rodziny Jeanelle, którzy przyjechali poznać Panią Czarnego Dworu. Akcja może nie powalała do pewnego momentu, choć podobały mi się momenty opisujące "podchody" Jeanelle i Deamona do siebie. Nic dziwnego, że cały dwór Jeanelle obserwował parę przez cały czas. Sama Jeanelle zmieniła się na korzyść, wydoroślała, stała się piękną kobietą i Czarownicą. O ile w poprzednich tomach mogliśmy przeczytać to i owo o Czarownicy, tutaj wreszcie poznamy, kim Ona jest w rzeczywistości ("żyjące marzenie, a marzycieli było wielu..."). Pojawiła się także jedna z moich ulubionych bohaterek- Surreal. To kobieta z charakterem, nie wstydzą a się tego, czym...

patusia_dorota | 2014-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Bezpośrednie stracie było coraz bliżej. Jaenelle wiedziała, że musi uratować rasę Krwawych. Jednak nie miała pojęcia jak tego dokonać. Walka wyniszczająca wszystkich była nieunikniona? A może da się w jakiś sposób jej zapobiec. Może wszystko można odwrócić. Jaenelle ma trzy drogi, jednak jedna z nich może być dla niej tą ostatnią. Jaką podejmie decyzję?

"Królowa ciemności" to trzeci tom cyklu Anne Bishop, znanej i cenionej pisarki fantasy. Kreacja świata Krwawych, jaki zafundowała czytelnikom w Czarnych Kamieniach, uderzała swą brutalnością, mocą i nie pozwala na obojętne przewracanie kartek. Tak silne emocje wywołuje.

Szczególnie postaci budzą wiele pytań, nie są to papierowe, nijakie charaktery, a dwuznaczne, często okrutne i bezwzględne postaci, które nie boją się naciąć zasady, by osiągnąć cel. Fakt, że od razu możemy poznać, kto należy do jakiego obozu, ale postaci pozytywne nie są jedynie dobre, a zmienne, przez co potrafią zaskoczyć swoimi wyborami. Autorka tworząc ich...

Wybredna Maruda | 2014-12-01
Przeczytana: 2014 rok

Są serie, które się kocha i wraca do nich, mimo że niewiele z nich rozumiemy. Dla mnie taką serią jest Trylogia Czarnych Kamieni Anne Bishop, którą uwielbiam, ale zawsze przed rozpoczęciem czytania mam pewne obawy. Czy wystarczająco dobrze pamiętam, co działo się w poprzednim tomie? Czy znam hierarchię Krwawych? Czy wiem, gdzie leżało Terreille, a gdzie Kaeleer? Czy znowu nie pomieszam imion bohaterów? Do świata stworzonego przez autorkę ani rusz bez uprzedniego odpowiedniego przygotowania. A ja właśnie zanurzałam się w tom trzeci tej historii, Królową Ciemności.

„ – Nie wiem jak ty, ale ja nie przywykłam do sypiania z wilkiem.
- Dlaczego Szary Kieł ci przeszkadza? – spytał Daemon. [..]
- Pierdzi – warknęła, a potem machnęła lekceważąco ręką. – Tak jak wy wszyscy.”
(Królowa Ciemności, Anne Bishop, Initium, str. 123)

Ciąg dalszy

mandżuria | 2010-12-14

Ciężko mi zabrać się za recenzję trylogii „Czarnych Kamieni” autorstwa Anne Bishop, ponieważ mam niezwykle mieszane uczucia co do tej pozycji. Najłatwiej byłoby mi powiedzieć, że to książki stereotypowe i nie wnoszące do świata fantastyki nic nowego, więc szkoda tracić na nie czas… Ale jak w takim razie wyjaśnić fakt, że kiedy już zaczęło się czytać i przełknęło kilka rażąco głupich wątków, bez ograniczeń miało się ochotę przerzucać stronę za stroną, aż do końca danej części, nie przejmując się porą ani ewentualnymi obowiązkami. I choć sporo w tym czytaniu było tzw. „guilty pleasure” (wstydliwa przyjemność? Tak chyba należałoby to przetłumaczyć), to jednak w roli całkiem sprawnego czytadła „Czarne Kamienie” radzą sobie dobrze. Jestem świadoma tego, jak wielu książka ma wielbicieli (wielbicielek?), więc już spieszę z wyjaśnieniem, czemu historia Jaenelle nie rzuciła mnie na kolana… (a mogła…)

Zacznę jednak od plusów. Przede wszystkim Anne Bishop stworzyła naprawdę ciekawy świat,...

książek: 1909
foolosophy | 2010-05-04
Przeczytana: 04 maja 2010

Czytanie przedostatniej części dawało zarazem poczucie wielkiej ekscytacji i bólu. Bólu rozstania. Ból przepełniał moje serce na wskroś, gdy tylko pomyślałam o fakcie kończenia się trylogii. Czytając to na przemian z mieszanymi uczuciami, tak mocno targającymi mą osobą, stwierdzam z czystym sercem, że ta trylogia na zawsze zostanie w mojej pamięci. Zostanie zapisana jako najlepsza trylogia, historia, która pochłonęła moje serce doszczętnie.
W tym tomie mamy co raz to więcej śmiesznych, ironicznych komentarzy, które są taką miłą powłoką tego, co dzieje się w Królestwie. W domu czasami zastanawiali się czemu tak głośno się śmieje, ale naprawdę miejscami nie można opanować się ze śmiechu. Bishop ma tak wspaniałą formę narracji, tak wspaniałe opisy, które rzadko spotyka się w powieściach, aż miło patrzeć. Jej dokładne opisy przeżyć wewnętrznych dawały jasny i przejrzysty obraz uczuć postaci, a przede wszystkim emocji targających nimi. Bez nutki kłamstwa powiem, że nawet (za...

shira84 | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Jeszcze mam łzy w oczach i nie umię dojść do siebie po emocjach jakich dostaryczła mi ta książka. Jestem zaskoczona, jestem zdruzgotana, jestem poruszona.
Ta część jest absolutnie genialna.
Nie napiszę, że powieść było mi łatwo czytać bo jest to raczej wymagająca lektura i nie mogłabym jej czytać w "przerwie od życia" potrzebowałam ciszy i skupienia, ale nie żałuję ani minuty którą spędziłam w Kaeleer.
Jestem wdzięczna, za tą podróż.
Dla ludzi z wrażliwą duszą - Gorąco polecam

Chyba najlepsza część Czarnych Kamieni. Nie mogłam się od niej oderwać, czytałam non stop.
I niestety przeczytałam...
Książka jest niesamowicie wciągająca, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, przepełniona emocjami.
Były momenty, pod koniec książki, że miałam łzy w oczach.
Muszę stwierdzić, że pani Bishop ma talent do tworzenia spójnej fabuły, świetnie ukazuje stworzony przez siebie świat i kreśli bardzo wyrazistych bohaterów.
Są kolejne tomy serii, ale trzy pierwsze tworzą trylogię i całość. Oczywiście sięgnę po kolejne tomy.
Gdy zaczynałam czytać pierwszy tom, bardzo się nad nim męczyłam. Wciągnęłam się dopiero za trzecim podejściem.
I bardzo się cieszę, że nie zrezygnowałam, bo to książki świetne.
Pani Bishop ma lekkie pióro, bardzo dobrze się czyta jej książki, są wciągające i zachwycające.
Polecam.

Ja wiem, że cała ta seria nie jest wybitna, zwłaszcza jeśli idzie o styl, ale jednak ma w sobie to coś, co sprawia, że co jakiś czas chętnie do niej mimo wszystko wracam. I nie wiem co to jest, nie pytajcie mnie - może konstrukcja tego świata Krwawych? Gdyby autorka bardziej popracowała nad wieloma kwestiami, prawdopodobnie byłoby to arcydzieło fantasy, a tak? A tak, dla mnie cholera nie wiedzieć czemu, i tak jest to urokliwa seria. A zaznaczam, że do ckliwych to ja nie należę. ;)

Iluzjonistka | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

"Królowa Ciemności" to całkiem przyjemne zwieńczenie jednej z najdziwniejszych trylogii, jakie kiedykolwiek czytałam. Dziwnej głównie dlatego, że świat stworzony przez autorkę niby został przedstawiony, a tak naprawdę, pomimo tego, że to ostania część trylogii, nie wiem o nim prawie nic. Właściwie to myślę, że sama Anne Bishop pogubiła się w tej historii, bo brak konsekwencji w zachowaniach bohaterów był wręcz rażący, chociażby Jaenelle - miała wielką moc, była Czarownicą, a jej dwór w najistotniejszym momencie nie potrafił jej zaufać tylko myślał, że została zmanipulowana. I to przez kogo? Lepiej nie będę wspominać. Irytowały mnie też nieustanne powtórzenia: "żywy mit, marzenie, które się ziściło", "o matko noc!" czy "niech ciemność zlituje się nad nami!". Rozumiem użycie ich raz czy dwa na przestrzeni kilku stron, ale tutaj pojawiały się one częściej niż imiona bohaterów. Właściwie to w całej książce, a nawet trylogii, więcej było momentów, w których miałam ochotę się śmiać, niż...

Żaneta | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Na półce, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Trzecia część trylogii jest pełna wzruszeń, emocji, ale także bólu fizycznego i tego psychicznego. Czytałam ją z zapartym tchem, czasami zapominałam wręcz o oddychaniu czy innych czynnościach fizjologicznych, o których człowiek powinien pamiętać.
Królowa Ciemności jakby w pierwszej części (tak ją sobie podzieliłam) jest historią dotyczącą flirtu pomiędzy kochankami, rytuału zabiegania o względy ukochanej osoby. Jest to historia opowiadająca o lękach bohaterów związanych z ich uczuciami, obawą przed odrzuceniem. Jest to również opowieść o pierwszych pocałunkach i strachu przez inicjacją seksualną zarówno ze strony mężczyzny, jak i kobiety. Trochę to taki poradnik dla młodych ludzi, wchodzących w świat dojrzałości seksualnej, ale nie ze względu na opisy scen erotycznych, nie! Ze względu na to wszystko, co wypisałam wcześniej. Mam wrażenie, że wielu chłopców i wiele dziewcząt mogłoby się z tego wiele nauczyć o tym, jak traktować tę drugą stronę, jak należy ją adorować i starać się...

Nowe tłumaczenie Trylogii Czarnych Kamieni

Od połowy października w księgarniach można znaleźć nowe, poprawione wydanie Trylogii Czarnych Kamieni. To prawdziwa gratka dla fanów twórczości Anny Bishop – dwa pierwsze tomy zostały przetłumaczone na nowo.

Patronaty tygodnia

Przyszłości co prawda nie można przewidzieć, ale na pewne wydarzenia możemy się przygotować. Podpowiadamy, jakich premier książkowych pod naszym patronatem możecie spodziewać się w tym tygodniu. Zapowiadamy wydarzenia i ekranizacje, którym patronujemy. Polecamy!