Wojtek. Żołnierz bez munduru

Wydawnictwo: Święty Wojciech

Poznaj historię Wojtka, żołnierza, który wędrował z armią generała Andersa przez Bliski Wschód, a następnie znalazł się we Włoszech, gdzie walczył o Monte Cassino. Poznaj historię najsławniejszego niedźwiedzia na świecie! Wojtek. Żołnierz bez munduru to nie jest bajka. To prawdziwa historia. Z prawdziwym zakończeniem. To książka o wartościach: uczciwości, odwadze, wolności. To książka o...

Wojtek. Żołnierz bez munduru to nie jest bajka. To prawdziwa historia. Z prawdziwym zakończeniem. To książka o wartościach: uczciwości, odwadze, wolności. To książka o uczuciach: przyjaźni, miłości, smutku i złości. To wreszcie książka o dorastaniu. Treści historyczne mają walor uniwersalny i przełożone są na język dziecka, sprowadzone do sytuacji mu bliskich. Pełne ciepła ilustracje sprawiają, że opowieść nie straszy wojenną grozą.

źródło opisu: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-d...(?)

źródło okładki: instytutksiazki.pl

Jadwiga | 2018-07-10

Jakiż uroczy audiobook!
Wspaniale czytany,porusza serce!
Autorka zachwyciła mnie opowieścią o prawdziwym misiu w wirze wojennych wydarzeń. W odpowiednim czasie zakupię książkę mojej wnuczce.
Porządna dawka historii dla małych i dużych!

AnnaSikorska | 2017-06-14

Eliza Piotrowska regularnie nawiedza nasz dom: jak nie jako pisarka to jako tłumaczka. Do najbardziej rozpoznawalnych jej książek należy seria „Święci uśmiechnięci” oraz „Cioci Jadzi”, a z tłumaczonych Tupcio Chrupcio. Tym razem wraca do nas z opowieścią przybliżającą młodym czytelnikom historię Polski.
Bohaterem książki jest niedźwiedź Wojtek mieszkający w Anglii w Zoo. Nim jednak tam dotarł przebył długą drogę, doświadczył wielu szczęśliwych i smutnych chwil. Jego dzieciństwo zaczęło się w Iranie, gdzie razem z matką mógł wędrować po lesie, gdzie czuł się wolny i bezpieczny. Pewnego dnia zabrakło matki, a Irańskie dzieci zabrały go i oddały polskim żołnierzom, którzy nazwali go „Wojtek”, czyli szczęśliwy wojownik. Bardzo szybko dowiadujemy się, że są to żołnierze generała Andersa, którzy – podobnie jak mały miś – stracili dom. Konieczność zapełnienia pustki z powodu tęsknoty za krajem oraz chęć pomocy samotnemu niedźwiadkowi sprawiły, że wychowali oni niedźwiedzia, z którym...

Monika PASJONAUCI | 2017-09-03

Eliza Piotrowska na kanwie prawdziwej historii pewnego osieroconego niedźwiedzia, który podbił serca polskich żołnierzy, stworzyła opowieść skłaniającą do refleksji nad takimi wartościami jak przyjaźń, miłość, rodzina, wolność czy Ojczyzna.
Piękna historia, we wspaniały sposób wykorzystana została przez Autorkę do opowiadania młodszym czytelnikom o rzeczach tak trudnych. Bo przecież wojna, trudy tułaczki, tęsknota za domem i rodzinami, utrata rodziców etc., to takie tematy, o których nie każdy potrafi mówić. Choć mówić o nich trzeba.
O wojnie także trudno mówić, bez niepotrzebnego zadęcia i patosu. A Kapral Wojtek - Elizy Piotrowskiej to potrafi. I świetnie trafia do serc i wyobraźni.

Najważniejszym jednak dla mnie, jest fakt niebywałej spójności między prostym, czytelnym tekstem a ilustracjami oraz całością przygotowania pod względem graficznym. Ilustracje są właśnie takie jak snuta przez Kaprala Wojtka opowieść - pozornie prosta, przejrzysta a przez to przemawiająca do...

biblioteczka_justyny | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Książki dla dzieci czasem nawet mnie czegoś uczą... 😉 wiedzieliście, że w polskiej armii niedźwiedź był żołnierzem? I to nie pseudonim, a prawdziwy niedźwiedź na czterech łapach... 🐾🐾 Został przygarnięty przez polaków z armii gen.Andersa i gdy żołnierze nie byli w stanie zapewnić mu jedzenia z własnych racji żywieniowych, dostał swoją książeczkę wojskową... i tak został szeregowym Wojtkiem, który walczył nawet pod Monte Cassino... 😊
Wiedzieliście o tym? Przyznam, że mnie ten fakt zaskoczył i myślałam, że to bajka, ale jednak sprawdziłam to w internecie (wujek Google jak zawsze pomocny) i faktycznie takie zdarzenie miało miejsce, a nawet można zobaczyć zdjęcia prawdziwego Wojtka 🐾🐻🐾

dobrerecenzje | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Opowieść Wojtka(niedźwiadka),który urodził się w Iranie to nie bajka, lecz autentyczna historia. Uratowany przez polskich żołnierzy generała Andersa od śmierci i przygarnięty przez nich, został nazwany Wojtkiem.
Kiedyś myślał, że jest człowiekiem lecz okazało się, że jest niedźwiedziem, ale bardzo czuje się Polakiem.
Wraz z żołnierzami generała Andersa przewędrował szlak począwszy od Hamadan w Iranie, poprzez Irak i Palestynę wraz z żołnierzami dotarł do Monte Casino we Włoszech.
Bitwa o Monte Casino rozpoczęła się zimą. Kiedy Wojtek wraz z żołnierzami przypłynął, nastała już wiosna, a ci którzy tutaj walczyli od stycznia byli już bardzo zmęczeni. Żołnierze mówili do siebie „To nie ma sensu. Nigdy nie wygramy z Niemcami”, ale walczyli dalej, bo każdy wierzył, że będzie dobrze.
Gdy przyszedł maj każdy chciał zdjąć mundur, odwiesić go na gwoździu i wrócić do domu.
Mały niedźwiadek oczami dziecka opisuje losy żołnierzy walczących i realia tam panujące. Wojna jest bardzo kapryśna, ale...

AniaMi | 2018-10-19
madrakowska | 2018-09-28