Make Something Up: Stories You Can't Unread
czarny humor, opowiadania
satyra
Wkp

Zbiór przesiąkniętych czarnym humorem, niepoprawnych politycznie, satyrycznych opowiadań Chucka Palahniuka. Dowiesz się z nich, kto zabił Scooby Doo, jak Źydówka uratowała Boże Narodzenie i dlaczego Mrównik nie poleciał na księżyc. I będziesz żałować, że nie możesz o tych historiach zapomnieć.

źródło opisu: Niebieska Studnia, 2017

źródło okładki: www.empik.com

Wkp | 2017-05-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

HISTORIE, KTÓRYCH NIE MOŻECIE NIE PRZECZYTAĆ

Oto zbiór opowiadań o strachu. Chuck Palahniuk wprawdzie pisał o nim przez całą swoją literacką karierę, rozliczał się z nim, mierzył, nigdy jednak nie robił tego w taki sposób i z taką intensywnością, jak teraz. „Marzył w duchu, aby stawić czoło horrorowi na tyle wielkiemu, że zaszczepiłoby go to przeciw wszelkim innym strachom” – takie jest pragnienie bohatera jednego z opowiadań. Nie bać się o pracę. O bliskich. O życie. Zdrowie. Codzienność. O nic. Czy ktokolwiek z nas nie utożsamia się z tym? Palahniuk boi się tak, jak my, rozumie strach – i stara się nieść nam pocieszenie; a przynajmniej zrozumienie. I, trzeba mu to oddać, robi to w rewelacyjny sposób.

To zaledwie 23 opowiadania, jednak to, co za ich sprawą wsącza autor w nasze życia i umysły poraża, porusza i skłania do myślenia. Jak zwykle u Palahniuka teksty nie są delikatne, choć Ci, którzy znają jego twórczość nie będą już zszokowani. Bohater „Księcia Ropucha”, historii...

Wkp | 2015-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

ZMYŚL COŚ – HISTORIE, KTÓRYCH NIE MOŻESZ NIE PRZECZYTAĆ

Od lat Palahniuk rozsiewa tu i tam krótsze formy swojego autorstwa, a to podczas odczytów, a to wydając e-booki, to znów publikując w pismach czy antologiach, bądź za darmo przez Internet. Wcześniej, „Opętanymi”, pokazał oryginalną formę dla zebrania opowiadań, teraz zaś oferuje swoim czytelnikom jak najbardziej klasyczny zbiór. I chociaż nie łączy go tym razem w żadną większą całość posiadającą wątek przewodni, zabawa jest przednia. I refleksyjna.

„Make…” otwiera tekst, „Knock Knock” (Puk Puk), znany z łam „Playboya” – niezła, choć niestety nie do końca spełniona, przesycona czarnym humorem opowieść o synu speca od dowcipów, który musi zmierzyć się z wyniszczającą ojca chorobą. Jest tu wprawdzie i satyra i emocje, i wzruszeń nie brak także, nie mniej całość nie porywa ani tym bardziej nie zaskakuje.

Nie powala także całkiem niezła „Eleanor”. Tekst traktuje o Randym, który nie znosi Oregonu, bo nie znosi drzew. Kupuje więc...

Marcin Knyszyński | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Recenzja zamieszczona pierwotnie na

Można też ją przeczytać na

Terapia szokowa

Wydawnictwo Niebieska Studnia wydało ostatnio zbiór opowiadań Chucka Palahniuka zatytułowany „Zmyśl coś”. Przyjrzyjmy się krótkim formom autora „Kołysanki”. Czy i tu daje się poznać jako bezkompromisowy kontestator całkowicie zmerkantylizowanego, współczesnego stylu życia oraz wywołujący kontrowersje mizantrop?

Zdecydowanie tak. Opowiadania Palahniuka to małe literackie eksplozje, każde z nich to szturchaniec wymierzony czytelnikowi. Autor szturcha stylem, który w każdym opowiadaniu jest inny, charakterystyczny dla bohatera lub tematu przewodniego. W „Puk Puk” narratorem jest odpychający, niepotrafiący myśleć abstrakcyjnie amator chamskich dowcipów; w „Eleonorze” mamy nieco niezrozumiały chwyt polegający na zamianie niektórych słów na inne, podobnie brzmiące ale niemające nic wspólnego ze słowem właściwym; w „Tych sprawach” płyniemy...

Wroński | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Trochę odcinanie kuponów i straszna nuda. Proponuję autorowi zaopatrzyć się w atrament, bo pióro zaczyna się niemiłosiernie wypisywać. Chyba też na dobre przestały mnie bawić te wszystkie spermowo-fekaliowo-wymiotne historie Palahniuka. Do odkrywania licealistom, może jeszcze studentom, ale niekoniecznie mężczyznom dobijającym trzydziestki. Z Bukowskiego i Palahniuka, tak jak z "Harrego Pottera" raczej się z wiekiem wyrasta. Bez żalu

Joyofcomunism | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Opowiadania ze zbioru zdecydowanie różnią się od siebie poziomem. Czytając książkę miałem wrażenie że jest to zbiór niewykorzystanych pomysłów na "pełnowymiarowe" książki (bądź też pokaźne ich fragmenty). Opowiadania takie jak Feniks czy Skłonności (zdecydowanie najciekawsze z całego zbioru) mogły by po rozbudowaniu spokojnie służyć za pełnoprawne powieści. W związku z krótką formą zabrakło charakterystycznego dla autora komentarza społecznego. Nie zmienia to jednak faktu, że książkę czytało się bardzo dobrze.

kotowkat | 2017-09-10

Bardzo lubię Palahniuka, ale ta pozycja mi nie podeszła. Gdzieś zabrakło mi tego czegoś, co mają poprzednie książki. Momentami świetna, momentami beznadziejna.

helensan | 2017-12-04
Przeczytana: 30 listopada 2017

Jedna ze słabszych pozycji w dorobku Palahniuk'a, niektóre opowiadania trzymają poziom,ale stanowcza większość męczy i można je sobie odpuścić.

keyser_soze | 2017-09-14

Palahniuk się nie p..doli. Taak, to dobre określenie. Opowiadania ociekające wszystkimi płynami, jakie wydziela z siebie człowiek zarówno w życiu jak i po śmierci. Są opowieści świetne, są i słabsze, jak w każdym zbiorze, dlatego 7/10, ale wiem jedno: wyobraźnia tego człowieka jest tak samo chora jak niesamowita. Uwielbiam go. Bajkowa alegoryczność, skrajny pesymizm, dystans do samego siebie, swojego życia i orientacji seksualnej. Humor tak czarny jak wnętrze jego dupy, w której tkwi wszelaka poprawność. Mistrz.
Aha: nie jestem specjalistą, ale za przekład Agacie Napiórskiej też należą się brawa.

jaron | 2018-01-17
kulfazuft | 2018-01-12