Daleka droga do wody

Wydawnictwo: Media Rodzina
A Long Walk to Water: Based on a True Story
sudan, literatura faktu
tomek2514

Nya codziennie chodzi do jeziorka, by przynieść wodę dla rodziny. Salva musi opuścić pogrążoną w chaosie wojny wioskę. Jest „zagubionym chłopcem”, uchodźcą, który musi przemierzyć pieszo kontynent afrykański w poszukiwaniu rodziny i bezpiecznego miejsca. Dwoje młodych ludzi i dwie historie. Jeden kraj – Sudan. Niezwykła książka dla młodzieży idzie śladem dwóch opowieści: tej z 2008 roku i...

Dwoje młodych ludzi i dwie historie. Jeden kraj – Sudan.
Niezwykła książka dla młodzieży idzie śladem dwóch opowieści: tej z 2008 roku i wcześniejszej z roku 1985. Łączy je jedno, pełne nadziei przesłanie – że nawet w trudnych warunkach można dzięki nadziei odnaleźć własną przyszłość.

źródło opisu: Media Rodzina, 2017

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1457/Daleka-droga-do-wody

PozaRozkładem | 2017-11-12

Ważna książka ze względu na poruszane tematy, niby odległe geograficznie, ale wkraczające w życie "zasobnej Północy" w taki a nie inny sposób.

Dwie przeplatające się historie z Południowego Sudanu: jedna z połowy lat 80-tych i druga z 2008 roku dotyczą tego samego problemu: konfliktów politycznych i zbrojnych, kłopotu z zaopatrzeniem w wodę i tego wszystkiego, co jest skutkiem braku podstawowych warunków do życia. Książka próbuje poszukać źródła kryzysów uchodźczych, dać do myślenia tym, którzy w zasobnych krajach (choćby w wodę, bez której nie ma życia) nie mogą zrozumieć konieczności niesienia pomocy.

Opowieść odsłaniająca realia życia (walki o życie) w Południowym Sudanie, na terenie którego od 1983 roku toczył się jeden z najkrwawszych i najdłuższych konfliktów w Afryce.

Szkoda, że w tej opowieści zabrakło konsekwentnego skupienia nad tym jak odpowiedzieć o ważnych sprawach. Koncepcja dwugłosu, w pewnym momencie zaczyna przechodzić w dość powierzchowną narrację, skrótowo...

Biblioteka Szkolna | 2017-06-13

Historie oparte na faktach. Młodzi ludzie, którzy z dnia na dzień walczą o przeżycie. Lubisz książki, które odwzorowują rzeczywistość osób z innych miast/kontynentów? Ta lektura jest idealna dla ciebie!
Smutna, lecz rzeczywista. Walka o przetrwanie. Tutaj każda kropla wody się liczyła. Książka opowiada historię dwójki ludzi, którzy jest ze sobą w pewnym sensie powiązani. Nya jest dziewczynką, która w dużej mierze poświęca się dla rodziny. Codziennie chodzi do jeziorka, nabiera wodę i zanosi w rodzinne strony. Chce dla swoich bliskich jak najlepiej, mimo dotychczasowych warunków. Z kolei Salva jest uchodźcą. Wiemy, że takie osoby są w dzisiejszych czasach prześladowane, nie mają łatwego życia. Podobnie jest z Salvą. Jego wioska jest dręczona wojną. Ciągłe bitwy, nieustający chaos, mnóstwo krwi i ciał zmarłych... Chłopiec poszukuje rodzinnych stron i bezpiecznego miejsca, które bardzo by mu się przydało. Co najgorsze, idzie sam. Przemierza samotnie swój kontynent, bez żadnej...

Cantata | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Linda Sue Park to ceniona w Stanach Zjednoczonych autorka książek dla dzieci i młodzieży.Jej dzieła mają charakter dydaktyczny, są silnie naładowane emocjami i doskonale udokumentowane. Prawdą jest, że im szybciej młodzi ludzie zaczną poznawać prawdziwe oblicze świata, w którym przyszło im żyć, tym lepiej będą się potrafili w nim odnaleźć w przyszłości. "Daleka droga do wody" to książka, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dla młodych żyjących w czasach dobrobytu, w państwach gdzie panuje spokój i porządek, historie opisywane przez autorkę będą wymysłem, przerażającym science fiction. Jest dla nich rzeczą niewyobrażalną uciekać z własnego kraju, pływać w rzece pełnej krokodyli czy iść pół dnia do źródełka z wodą. Książka to poszerza horyzonty, pokazuje rejony świata, gdzie postęp cywilizacyjny jeszcze nie dotarł.Pozwala nam docenić to co mamy i cieszyć się, że żyjemy w kraju gdzie woda płynie z kranów a sąsiedzi przychodzą do nas na kawę a nie na szaber.

Pełna recenzja na blogu...

Iwi | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 lipca 2017

Książka, którą warto przeczytać. Historia, która powinna znaleźć się w kanonie lektur gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a nawet rzekłabym w kanonie lektur obowiązkowych każdego Europejczyka. Autorka pokazuje prawdziwą historię, opowiadając o losach młodego Sudańczyka, wskazuje prawdę o uchodźcach, błędy naszego myślenia... Wiadomo są uchodźcy i uchodźcy - jednak należy pamiętać, że nie wszyscy chcą budować swój dobrobyt, czy prowadzić wojnę religijną, są tacy, którzy po prostu uciekają przed złem i przemocą.
Książka kształtująca lub utwierdzająca w poglądach, wskazująca, że powinniśmy pomagać lub chociaż nie przeszkadzać.
Warto mieć nadzieję, warto cokolwiek zrobić nie tylko dla siebie!
Książka, którą moja córka wygrała w konkursie literackim - wspaniała nagroda!

Jerzy Ziobrowski | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Poruszająca, kiedy cały świat jest przeciw Tobie, postaraj się rozwiązać pierwszy problem, przejść pierwsze metry, przeżyć pierwszy dzień, tylko jeden a później następny, i tak aż do celu.

LiterackaKavka | 2018-09-18
Makabi | 2018-08-07