Pani Śmierci

Tłumaczenie: Lucyna Targosz
Cykl: Kroniki Nicci (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Death's Mistress
9788380621992
Miecz Prawdy, fantasy

Początek „Kroniki Nicci”, nowego cyklu Terry’ego Goodkinda, opowiadającego o jednej z jego ulubionych postaci z zakończonego już „Miecza Prawdy”. Niegdyś przyboczna złego imperatora Jaganga, znana jako „Pani Śmierci” i „Królowa Niewolnica”, złowroga Nicci porwała Richarda Rahla, żeby go przekonać, iż Imperialny Ład opowiada się za większym dobrem. Lecz to Richard odmienił Nicci i od tej pory...

Niegdyś przyboczna złego imperatora Jaganga, znana jako „Pani Śmierci”
i „Królowa Niewolnica”, złowroga Nicci porwała Richarda Rahla, żeby go przekonać, iż Imperialny Ład opowiada się za większym dobrem. Lecz to Richard odmienił Nicci i od tej pory służyła jemu i Kahlan, stając się jedną z najbliższych im osób – i jedną z najgroźniejszych dla ich przeciwników obrończyń.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Fantasy-Bestiarium | 2017-09-18

„Pani Śmierci” jest pierwszym tomem z cyklu „Kroniki Nicci” autorstwa Terry'ego Goodkinda. Wcześniejsza seria o przygodach Richarda przypadła mi do gustu, dlatego postanowiłem sięgnąć po kolejną pozycję spod pióra Goodkinda. Niniejsza historia osadzona jest w świecie „Miecza Prawdy”, lecz główną bohaterką jest Nicci oraz prorok imieniem Nathan. Po raz kolejny przeniesiemy się do pełnego niebezpieczeństw, mrocznego świata, gdzie wszystko jest możliwe.

Nicci, Pani Śmierci była ongiś przyboczną okrutnego imperatora Jaganga, jednak po burzliwych wydarzeniach zdecydowała się przejść na stronę Richarda Rahla i Kahlan. Kobieta jako ich emisariuszka zdecydowała się wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż u boku dobrotliwego proroka Nathana. Wieszcz stracił swój dar i zrobi wszystko, aby go odzyskać. Do wyruszenia na tę niebezpieczną wyprawę nakłoniła ich pewna wiedźma, która odkryła przed nimi tajemne wersety z księgi życia. Czy uda im się dotrzeć do kresu podróży i osiągnąć swe cele,...

Tibora | 2017-09-01
Na półkach: Domowa Biblioteczka
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Niestety, z przykrością muszę napisać (jako fanka autora) książka jedynie dobra.

Goodkind nadal używa swoich popisowych zagrywek, ale nie przykłada się, niestety pomiędzy nimi, do budowania realności świata otaczającego.

Pozycja tylko dla największych fanów lub osób nie mających zbyt wygórowanych oczekiwań.

UWAGA PONIŻEJ MOŻLIWE SPOILERY!

Za pierwszym razem gdy bohaterowie kogoś spotykają a później wszystkie te osoby giną... Ok, jestem w stanie to "łyknąć". Ale kilkukrotnie taka zagrywka w jednej książce? Co niby ma zostać za nimi jak przechodzą - tylko zgliszcza? Słabe to i nie logiczne.

Fajny motyw z kwestią co się stanie gdy przechylimy szalę w złą stronę, a co gdy w dobrą - ale uważam, że rozważania i konsekwencje tych działań za mało wpływają na bohaterów.

Nathan - wraz z darem prorokowania zniknęła większa część jego uroku. W wcześniejszych książkach był inteligentny, przewidujący, uważny. Teraz nagle jest naiwny, chłopięcy, nierozważny (nie...

Łukasz | 2017-10-01
Na półkach: 2017
Przeczytana: 30 września 2017

Nie sądziłem, że będzie mi dane zapoznać się z kolejną książką osadzoną w tym świecie. Wszystko powinno się skończyć po Spowiedniczce. Dostaliśmy jednak kolejne książki. Słabsze. Kończąc Serce Wojny byłem świadom tego, że historia Richarda i Kahlan się kończy. I nie myliłem się, lecz Terry nie zrezygnował ze świata, jak i dwójki ważnych bohaterów. Mowa tu o Nicci i Nathanie. Właśnie ta dwójka odgrywa kluczową rolę w Pani Śmierci. Nie wiedziałem czego się spodziewać. Niczego nie oczekiwałem, by się nie zawieść. I nie zawiodłem się.
Nieustanna i ciągła przygoda. Tak można określić tą pozycję. Można by też pokusić się o słowo monotonna.
Kocham cykl Miecz Prawdy. Niczego lepszego jak dotąd nie było mi dane przeczytać, ale staram się być obiektywy. Terry powinien znać umiar. Powinien moim zdaniem zakończyć definitywnie tą przygodę. Mamy jednak, i będziemy mieli kolejne książki. Przyczytam je ale ze świadomością, że to nie jest to samo. Że mam odczynienia z imitacją tego, co kiedyś...

eR_ | 2017-10-10
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 10 października 2017

Richard i Kahlan, to bohaterowie świetnego cyklu fantasy, jakim jest "Miecz prawdy". Powstało kilkanaście tomów, a autor sprawił sporą niespodziankę swoim fanom tworząc tak bogate uniwersum, pełne magii, potworów, ciekawych postaci i porywających historii. Bazując więc na tej opowieści autor stworzył zupełnie nowy cykl, bohaterką robiąc osobę, któa bardzo namieszała w życiu Richarda, ale nie tylko.

"Kroniki Nicci. Tom 1. Pani Śmierci" to podróż w głąb magicznego świata, w której możemy poznać byłą przyboczną Jaganga, który słynął jako zły imperator. Pani Śmierci, bo tak była nazywana Nicci postanawia jednak zmienić front działania i wybiera Richarda Rahla. Od tej pory postanawia służyć mu i Kahlan. Pełniąc funkcję emisariuszki musi udać się w podróż wraz z Nathanem, który jest prorokiem, ale utracił swój dar. Ciągle jednak pragnie go odzyskać. Czy uda mu się to dzięki księdze życia podarowanej podróżnikom przez wiedźmę? Jedno jest pewne, księga ta wplącze ich w magiczny pojedynek...

Soczi | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Po ostatnich ciężkich doświadczeniach z twórczością Goodkinda, mam tu na myśli jego serię gdzie Richard zmagał się z imperatorem Sulachanem, nie sądziłem, że jeszcze wrócę do świata Richarda i Kahlen. Lecz sentyment nie pozwolił mi przejść obojętnie obok najnowszej książki Goodkind. Jest to książka osadzona w świecie Miecza Prawdy, lecz głównymi bohaterami nie są wyżej wspomniani Richard i Kahlen, lecz czarodziejka Nicci i prorok Nathan.
Muszę przyznać, że jest to książka niewiele lepsza niż ostatnie dzieła Goodkinda, a do poziomu serii Miecz Prawdy sporo brakuje. Mamy tutaj opis podróży głównych bohaterów i jak to w podróży zdarzają się pewne przygody. Jednak te przygody nie przyprawiają o dreszczyk emocji, ot jest jakaś przeszkoda i zostaje ona pokonana. Jednak jest nadzieja, że będzie lepiej, książka kończy się małym cliffhangerem, także może następna część będzie lepsza.

RRH | 2017-09-25

Chciałabym powiedzieć, że to wciągająca historia o nowych przygodach znanych mi bohaterów, ale... nie mogę.
Gdzieś po drodze autor zagubił ducha, jakim przesiąknięta była saga "Miecz Prawdy" (przynajmniej starsze tomy). Po "Pani Śmierci" oczekiwałam, że poznam lepiej Nicci - postać, której w poprzednich książkach autor zbudował tak bogate tło. Dostałam natomiast spłyconą, powierzchownie potraktowaną bohaterkę i regularne przypomnienia, że jest ona TĄ Panią Śmierci - potężną czarodziejką o mrocznej przeszłości. Ciężko mi było tu znaleźć odzwierciedlenie tych zapewnień. O pozostałych schematycznych bohaterach nie wspomnę.
Cała fabuła opiera się na tym, że Nicci i Nathan otrzymują pewną misję i podróżują z miejsca na miejsce, gdzie natykają się na różne trudności, które pokonują, i idą dalej. Żadna z tych "przygód" nie wywołała we mnie emocji. Nie czułam napięcia i oczekiwania, co będzie dalej.
Wiele do życzenia pozostawia język. Po części może to być kwestia tłumaczenia, ale...

Firgus | 2017-08-22
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Nie mogę niestety powiedzieć, że książkę przeczytałem z zapartym tchem, tak jak się to zdarzało przy przygodach Richarda. Odnoszę wrażenie, że podczas pisania poprzednich tomów autorowi bardziej się chciało. Tutaj sytuacja wygląda tak, że główna bohaterka przychodzi, załatwia co ma załatwiać i idzie dalej. Te wątki nie są w jakiś szczególny sposób rozwinięte. A może autor sam już jest przesycony?

Martin | 2017-09-04

Przeczytalem Pania smierci. Ta ksiazke ma przeslanie takie: ze tam gdzie sie udamy tam trzeba pomagac. Sama Nicci jest dobrze pokazana jako obronczyni pokrzywdzonych i niewinnych. Bannon natomiast odkupuje swoje poprzednie zycie.

Ines | 2017-10-09
Na półkach: Posiadam