Z podróży do świata retro

Okładka książki Z podróży do świata retro praca zbiorowa
Okładka książki Z podróży do świata retro
praca zbiorowa Wydawnictwo: Ridero IT Publishing reportaż
reportaż
Ridero IT Publishing
2017-03-01
2017-03-01
satyra kryminał retro kuchnia moda

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Z podróży do świata retro to pozycja, która przenosi czytelnika w wiek XIX. Czas, w którym „damowanie” było czymś naturalnym, na pozór bardzo przyjemnym. Jednak autorka bardzo szybko wyprowadza z błędu potencjalną fankę (tudzież fana) bycia damą, gdyż bycie nią było nie lada wyczynem. Gorsety uniemożliwiające oddychanie, ciężkie suknie, nienaganny wygląd, opieka nad dziećmi i domem… to tylko część wymogów idealnej dziewiętnastowiecznej damy.

Świat retro to nie tylko damy, bale i towarzyskie spotkania. To również odmienna moda, kuchnia i obyczaje. W Z podróży do świata retro znajdziecie masę przepisów, które niejednokrotnie Was zaskoczą, ale także skuszą, by z nich skorzystać.
Przyjrzycie się ewolucji kobiecych strojów i przemian obyczajowych. Początkach dążenia do równouprawnienia.
Poznanie ówczesne plotki i smaczki, które współcześnie bawią, choć wówczas, były całkiem poważnie traktowane.

Skarlet w Z podróży do świata retro przybliża czytelnikowi postać królowej Marii. Kobiety ponadprzeciętnej pod wieloma względami, którą kochały miliony. Kobiety, która nie bała się mówić o tym, co myśli i robić tego, co uważa za słuszne i stosowne… co wprowadzało ją czasem w świat skandali…

Z podróży do świata retro zapoznacie się z ówczesnymi prawami kryminalnymi. Głośnymi jak na tamte czasy… I nie do końca jasnymi, choć to musicie ocenić sami.

Wiek XIX. i XX. – zwłaszcza początek, to zapoczątkowanie mody na papierosy, które pierwotnie uważane były nieomalże za lek. To początek osławionego ponczu, czy marmelady :) . Początek XX. wieku to również niezrozumiała przeze mnie, moda na „ludzkie zoo”. Traktowanie ciemnoskórych ludzi jak zwierzęta, atrakcję turystyczno-botaniczną… Co współcześnie brzmi absurdalnie, a jednak miało miejsce w historii ludzkości…

Z podróży do świata retro opatrzone jest wieloma stosownymi do tematyki rozdziału ilustracjami. Znajdziecie w książce całą masę cytatów. I tutaj zaznaczyć muszę, że brakło mi słów samej Skarlet. Tak jak w przewodniku po Bułgarii, który miałam okazję przeczytać, uwiódł mnie jej niemal bajkowy styl pisania, co sprawiło że tamta podróż była niesamowitym doznaniem, tak tutaj mi tego zwyczajnie brakło. Podróż po świecie retro, owszem jest ciekawa. W wielu miejscach bawi, w innych wprowadza nieco konsternacji, jednak zabrakło właśnie tej autorskiej nuty.

Podsumowując: Wiek XIX i XX oczami Skarlet to przyjemna podróż wstecz, dzięki której poznacie tajniki dbania o urodę, tajemnice bycia „damą idealną”. Zanurzycie się w pysznie brzmiących przepisach, by po chwili sięgnąć po kryminalną nutkę zaskoczenia, które do końca będzie Wam towarzyszyło… ale to jeszcze nie koniec… toć to dopiero pierwsza część tej podróży… :)

Skarlet znam z innych podróży. Wspólnie z mężem, napisała cykl książek o Bułgarii, odkrywając w każdej z nich zupełnie inny zakątek, zachęcając do wojaży po kraju pełnym sprzeczności, ale mocno zakorzenionym w swojej tradycji i kulturze przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Pamiętam, jak w jednej z rozmów napomknęłam, że z wielką przyjemnością przeczytałabym wreszcie książkę o kobietach, dla kobiet. Jak widać, dla Skarlet nie ma rzeczy niemożliwych.

Zapraszam na całą recenzję na:

Wczoraj, miałam przyjemność zapoznać się z najnowszą książką Skarlet. Autorka porwała mnie w podróż do świata retro. Razem z nią przeniosłam się do lat 60-tych XIX wieku, gdzie wirtualnie na kartkach książki odkryłam świat mody i kuchni. Poznałam jak być damą oraz ówczesne historie z dreszczykiem. Jednym słowem bardzo miło spędziłam wieczór.

Przygodę w świecie retro rozpoczęłam od poznania tajników "jak być damą". Nie wiem, jak Wy, ale ja, gdy byłam, dzieckiem zawsze marzyłam, aby zostać damą. Ubierać się w te piękne suknie, bywać na balach i salonach. Teraz już nie jestem taka tego pewna. Od damy wiele się wymagało:

"Jej obowiązkiem było dbanie o wygląd, bycie: wsparciem i osłodą życia męża, dobrą Matką i perfekcyjną panią domu. Nie mniej ważne było ciągłe kształcenie i nabywanie talentów – przez pracę".

Jak więc widzicie sami, dama na nudę nie narzekała :) Przy okazji dowiecie się jak dbać o cerę, przetłuszczone włosy, jak unikać słońca, a nawet jak "dodać sobie okrągłości", czyli jak przytyć. Poznacie również kilka rad dotyczących mody.
Następnie przeniesieni zostaniecie do kuchni. Również i w tej książce poznacie kilka ciekawych przepisów, między innymi na zupę cebulową, czy też na śledzie smażone.
Aż w końcu traficie na rozdział kryminalny, taki z dreszczykiem. Autorka opowie Wam bardzo ciekawie o dwóch morderstwach. Wspomnieć jeszcze muszę o tym co "w prasie piszczy", czyli kronice z roku 1895, zawierającej ciekawe nowinki, takie jak na przykład "Podatek na kawalerów".
Kochani jednym słowem zachęcam Was do sięgnięcia po e-booka, czy książkę. Naprawdę warto. Spędziłam bardzo przyjemny wieczór z cudowną lekturą w ręku. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Damą co prawda już chyba, nie chcę być, ale podczas czytania uśmiech nie schodził mi z twarzy. Niekiedy nawet śmiałam się w głos. Autorka przenosi nas wirtualnie w czasy retro, które dokładnie nam odzwierciedliła i przedstawiła. Czytając na pewno nie będziecie się nudzić. Każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie. Z niecierpliwością będę czekała na drugą część. Tymczasem zachęcam Was do przeczytania. Byłabym zapomniała – książka ukaże się po 26 września, czyli już niedługo. Jak przeczytacie, może podzielicie się ze mną swoimi wrażeniami.

Przygodę w świecie retro...

Przedstawiam wam najnowsze dzieło Skarlet i Albert pt. " Z podróży do świata retro ". W książce znajdziemy piękne cytaty , myśli o świecie retro , modzie , przepisy na pyszne potrawy , a także sposoby dla dam na urodzę .
Książka zaprowadza nas w niezwykłą podróż , która tak zaciekawia czytelnika że aż żal ją kończyć i odkładać .Czytając ją mamy okazje przenieść się do świata retro a także do lat 60-siątych XIX wieku .Bardzo miło spędziłam czas poznając historie z dreszczykiem oraz jak być damą. Chyba każda mała dziewczynka chce zostać damą lub księżniczką lecz wiadomo opowieści są opowieściami . Lecz damy wcale tak łatwo nie mają wiele muszą " wycierpieć " by być " doskonałą " i pięknie się prezentować , liczne stroje ,fryzury , makijaże które później albo niszczą cere i ciało albo niszczą włosy . Ale czego się nie robi dla bycia piękną?
W książce również możemy poznać kilka ciekawych przepisów , które na pewno wykorzystam a zwłaszcza przepis na zupę cebulową .Autorka bardzo ciekawie opowiada nam o dwóch morderstwach jakie wydarzyły się w tamtym czasie . Wiecie że w kronice " w prasie piszczy " z roku 1895 publikowane były bardzo ciekawe nowiny a także artykuły takie jak np. " Podatek na kawalerów" ?
Ja się zakochałam się w tej książce tak jak zresztą w każdej autorstwa Skarlet .
Skarlet i Albert potrafi przenieść nam w swoje podróże tak jak nikt inny , potrafi sprawić że czytelnik czuje się tak jak by zwiedzał z nią , odkrywał świat , Z cała pewnością mogę wam polecić książki ( nietypowe przewodniki ) o podróżach Skarlet , Jak wiecie patronuje jeden z nich pt. " Magiczne góry " polecam z całego serca premiera już niedługo ! Bądźcie na baczności .

Blogerka na blogu Zaczytana

"Przez całe życie podróżuję. W realnym świecie, nie raz i nie dwa, przymykałam oczy, żeby zobaczyć jak dawno temu wyglądało miejsce, w którym się znalazłam".

Skarlet znana z opowieści o Bałkanach, tym razem przedstawia nam całkiem coś innego. Zabiera nas w podróż do świata retro. Ukazuje nam jak to było damą być. Przyznam szczerze, że wcale im nie zazdroszczę.

"Kiedy poznałam tajemnice przywdziewania stroju przez damy, moje współczucie pogłębiło się dwukrotnie. Ramiączka, uwierające fałdy koszuli, sznurowania utrudniające oddech i gorset, którego rogi są z tyłu i "nabierają formy figury czasem, lecz przez sznurowanie wpijają się w ciało, jak narzędzie z tortury" - upewniły mnie, że bycie stu procentową damą jest niezwykle trudne".

Co to za przyjemność nosić ciasne gorsety przez które nie można normalnie oddychać? Albo zasłaniać zgrabne nogi długimi sukniami? Cóż, dobrze, że postęp cywilizacji wciąż posuwa się naprzód. Jednak bez dwóch zdań mogę stwierdzić, że bycie damą było niezwykle trudnym zadaniem i niejednokrotnie zmuszało do wielu wyrzeczeń.

W świecie retro wszystko było inne - moda, kuchnia, obyczaje - jednak jedno pozostało niezmienne - wnętrze ludzi. Tak samo wszystko odczuwamy i tak samo jesteśmy ciekawi świata.

Autorka przedstawia nam ciekawe ploteczki z przeszłości. Czy słyszeliście kiedyś o podatku nałożonym na kawalerów? Możecie to sobie wyobrazić?

"W stanie Texas ma być nałożony podatek na kawalerów powyżej lat trzydziestu. Będą oni płacili po 15 dolarów rocznie; kawaler, który wykaże piśmienne zapewnienie, pod słowem honoru kobiety uczciwej, iż jej ofiarowywał swe nazwisko, będzie uwolniony od podatku".

Oprócz tego możemy zapoznać się z kuchnią retro, dzięki zamieszczonym przepisom m.in.na zupę cebulową, grochową, śledzie smażone, zrazy z flonder itp. Kto wie, może akurat z któregoś z nich skorzystacie?

Nie zabraknie też dreszczyku emocji, w postaci opisanych kryminalnych historii opartych na faktach.

Z podróży do świata retro to niezwykle ciekawa pozycja, gdyż Skarlet w interesujący sposób opisuje swoje inspirujące podróże. Od jej książek nie sposób się oderwać. Potrafi nam przybliżyć ciekawy świat, który chciałoby się zobaczyć na własne oczy. Pozycja ta jest wzbogacona licznymi fotografiami.

Mam również przyjemność patronować medialnie tej oto książce.

"Kiedy...

"Z podróży do świata retro" przenosi czytelnika nie tyle w przestrzeni, co w czasie. Skarlet zorganizowała książkową wyprawę do XIX wieku i jak na podróżniczkę przystało przybliża różne kwestie, które składają się na szerszy obraz odwiedzanego miejsca. Mamy więc modę, urodę, kulinaria i... kryminalne historie.

Książka okraszona jest oryginalnymi ilustracjami i przedrukami z bibliografii źródłowej, co wzmacnia odbiór klimatu opisywanej epoki.

Powyższa opinia jest fragmentem mojej recenzji.
Całość do przeczytania tutaj:
Zapraszam :-)

Książka okraszona jest oryginalnymi ilustracjami i przedrukami...

• X2016
  • Być kobietą, być kobietą: moda / uroda