Kształt twojego głosu #1

Tłumaczenie: Tomasz Molski
Cykl: Kształt twojego głosu (tom 1)
Wydawnictwo: Kotori
Koe no Katachi
koe no katachi, kotori, manga
komiksy
Wkp

Shoya Ishida nade wszystko ceni przygody i dobrą zabawę. Jest energiczny i wszędzie go pełno. Kiedy więc w klasie pojawia się nowa koleżanka – niesłysząca Shoko Nishimiya - która już od pierwszych dni działa mu na nerwy nieprzystosowaniem i ślamazarnością, Shoya okazuje jej swoją niechęć. Nie tylko sam zaczyna uprzykrzać Nishimiyi życie, ale też zachęca do tego resztę klasy. Pewnego dnia posuwa się jednak za daleko, w efekcie czego dziewczyna zmienia szkołę, on zaś staje się obiektem przemocy i traci przyjaciół.
Mija sześć lat. W tym czasie Shoya wielokrotnie zastanawiał się nad swoim karygodnym zachowaniem w stosunku do głuchej koleżanki. Czy będzie potrafił spojrzeć jej prosto w oczy, kiedy los ponownie skrzyżuje ich ścieżki?

źródło opisu: http://mangastore.pl/httpmangastoreplksztalt-twoje...(?)

źródło okładki: http://www.kotori.pl/

Lukas90 | 2019-03-21

KOE NO KATACHI

Mądra i wzruszająca historia o poszukiwaniu akceptacji i błędach młodości.

Yoshitoki Oima sprawił, że potrafimy wczuć się w sytuację zarówno Ishidy jak i Sho.

Bardzo dobra manga i powiem wam, że mile spędziłem czas przy tym czytadle.

(Koe no Katachi doczekała się rewelacyjnej adaptacji filmowej)

PARĘ CYTATÓW NA KONIEC:

,,Życie to niekończąca się batalia z nudą''

,,W życiu nieraz spotykasz rzeczy, które będziesz musiał po prostu zaakceptować. Tak to już jest...''

PolishPopkulturę | 2019-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2019

"Kształt twojego głosu" to zaskakująco mądre mango od Wydawnictwa Kotori. Rzecz o inności i o potrzebie akceptacji.

Nastoletni Shoya po latach spotyka niesłyszącą dziewczynkę, nad którą znęcał się w podstawówce. Teraz - po tym, jak doświadczył bullyingu na własnej skórze - próbuje zyskać przebaczenie swojej dawnej ofiary i wynagrodzić jej wyrządzone krzywdy.

Polecam bardzo, zwłaszcza młodzieży w wieku szkolnym. Tytuł wzrusza i uwrażliwia. Jednocześnie autorce jakimś cudem udało się ustrzec nachalnego moralizatorstwa - brak tutaj oczywistego podziału na dobro i zło. A poruszać tematy ważne i trudne bez popadania w tendencyjność - zwłaszcza, kiedy grupą docelową są nastolatkowie - to jednak prawdziwa sztuka.

// ocena dla wszystkich siedmiu tomów.

instagram.com/polishpopkulture

Jade | 2018-07-20
Na półkach: Przeczytane, Manga
Przeczytana: 20 lipca 2018

Hmmm... ciężki temat - prześladowanie w szkole, jednakże ten tytuł całkiem nieźle sobie z nim radzi.

PustyKwadracik | 2018-07-15

Całą recenzję znaleźć można na:

Dzisiaj przyjdzie mi stanąć przed jednym z najtrudniejszych wyzwań, jeśli chodzi o pisanie jakiejkolwiek recenzji. Przeważnie nie borykam się z tym problemem, ale raz na jakiś czas mam straszną ochotę opisać Wam jakiś tytuł szczególnie bliski memu sercu, licząc też troszkę na to, że jeśli go wcześniej nie mieliście okazji przeczytać, tak po mojej notce być może nabierzecie na to ochoty. W ten oto sposób postanowiłam zrecenzować "Kształt twojego głosu" - mangę znaną także jako "Koe no katachi", mangę, której od paru dobrych lat niecierpliwie wyczekiwałam na polskim rynku.

Shoya Ishida to uczęszczający do podstawówki chłopak, który nie cierpi nudy i stara się ją pokonać we wszystkie możliwe sposoby. Z tego też powodu razem z dwójką swoich przyjaciół organizuje codzienny konkurs na największego kozaka, który polega na wykonywaniu niebezpiecznych i często lekkomyślnych...

Aelita_Stonez | 2018-05-08
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

"Kształt Twojego Głosu" to jedna z pierwszych Mang jakie kupiłam. Przeczytałam tę Mangę w jeden wieczór, ale muszę przyznać, że w niektórych momentach aż mi łzy napływały do oczu. Ta książka opowiada o przyjaźni jak i nienawiści do ludzi. Opowiada też o tym, przez co przechodzą osoby niepełnosprawne.

Ta Manga bardzo mnie wzruszyła. Zasługuje ona na te 9 gwiazdek jakie jej przydzieliłam :)

Ari_saan | 2018-04-01
Przeczytana: 31 marca 2018

Zdecydowanie wyjątkowa pozycja. Porusza dość trudne tematy - niepełnosprawność, brak akceptacji, poczucie wyobcowania, a myślę, że również i trochę depresji. Niezwykle smutna i wzruszająca opowieść, sprawiająca, że w niektórych momentach człowieka po prostu ściska za serce. Na szczególną uwagę zasługuje również wyjątkowa (może nawet nieco zaskakująca..?) kreacja głównych bohaterów. Oprócz tego mamy również wyjątkową i czarującą (!) kreskę, na którą naprawdę miło się patrzy.

| 2018-02-22

Piękna opowieść o prawdziwej przyjaźni... I nienawiści...

Kosz_z_Książkami | 2018-01-27

Niepełnosprawność jest trudnym tematem. Nie każdy wie jak się zachować wobec osoby z pewną niepełnosprawnością, czy traktować ją normalnie, czy jednak jakoś inaczej. Szczególnie różne w tym wypadku mogą być zachowania dzieci, które nie zawsze rozumieją problemy tego drugiego człowieka. Ten trudny temat zdecydowała się podjąć w mandze Kształt twojego głosu Yoshitoki Oima.

Kształt twojego głosu, czyli w oryginale Koe no katachi początkowo była tylko one shotem, czyli historią jednorozdziałową. Jednak ze względu na bardzo żywy odbiór została rozwinięta i tym samym powstała siedmiotomowa manga, którą zdecydowało się wydać na polskim rynku wydawnictwo Kotori. Uzyskała ona wiele nagród – w 2008 roku nagrodę nowicjuszy wydawnictwa Kōdansha, w 2015 nominowana do Manga taishō oraz wygrała Nagrodę Kulturalną im. Osamu Tezuki w kategorii „nagroda dla nowych twórców”. Co jest w niej takiego wyjątkowego?

Pierwszy tom przedstawiany jest z perspektywy chłopca Shoyi Ishidy. Najbardziej na...

Alderamin | 2017-12-31

Emocjonalna i fabularna petarda. Coraz więcej pojawia się dzieł młodzieżowych, mierzących się z problematyką akceptacji i prześladowania. Kształt twojego głosu jest wyjątkowy. Trudny do przejścia, zwłaszcza dla kogoś, kto kiedyś przeszedł podobne traktowanie, ale zdecydowanie wart wysiłku. Niektórym może się to wydawać zaskakujące, ale manga nie dzieli bohaterów na prześladujących i prześladowanych. Autorka skupiła się przede wszystkim na prześladowaniu jako zjawisku społecznemu i psychicznemu. Każdy z bohaterów prześwietlony jest z każdej strony. Nic, co się dzieje, nie dzieje się bez powodu. Fabuła często lubi wodzić za nos, dawać nam pstryczka; mierzy się ze stereotypami i wypycha z wygodnych wyobrażeń i osądów. Tom pierwszy jest na razie tylko zawiązaniem wątków i przedstawieniem jednego z głównych bohaterów, ale już jest klasą samą w sobie. Dalej jest tylko lepiej.

Rege | 2017-07-28

Równie ciekawa jak anime i drama.