Skazani na sukces

Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Cykl: Superlatives (tom 3)
Wydawnictwo: Jaguar
sukces, miłość, młodzieżówka

Wiceprzewodnicząca szkolnego samorządu, Kaye, świetnie wie, jak ważny jest porządek. Nie tylko w szkole, ale i w prywatnym życiu. To właśnie dlatego zarówno ona, jak i jej chłopak, Aidan, przyszłość mają już zaplanowaną: będą studiować razem, zrobią karierę w bankowości, a potem wezmą ślub. Wszystko, co Kaye osiągnęła do tej pory, było krokiem na drodze do: żyli długo i szczęśliwie. Sawyer...

Sawyer jest kompletnym przeciwieństwem Kaye, kocha zabawę i planowanie ma w nosie.
Tych dwoje powinno się nie znosić, a jednak coś zaczyna ich łączyć. Czy to możliwe, że wymarzone życie Kaye wcale nie jest tym wymarzonym? I czy to możliwe, że Sawyer jest kimś więcej niż tylko bywalcem wszystkich imprez?

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/skazani-na-sukces/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/skazani-na-sukces/

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1984

Kochaj i walcz

Moja matka powtarzała mi milion razy, że ponieważ jestem kobietą, muszę pracować dwa razy ciężej niż mężczyzna, by zyskać ten sam poziom szacunku. A ponieważ jestem czarna, muszę pracować cztery razy ciężej, by zyskać należny mi szacunek. Muszę zatem pracować osiem razy ciężej i tego właśnie ode mnie oczekuje.

Kaye ma idealne życie – jest wiceprzewodniczącą samorządu, kapitanem drużyny cheerleaderek, uzyskuje najlepsze oceny w klasie z rozszerzonym programem. No i ma równie uzdolnionego chłopaka, z którym planuje iść na studia, a potem wziąć ślub. Jednak na tym perfekcyjnym obrazku widać coraz więcej pęknięć. Gdy okazuje się, że źle policzono głosy w plebiscycie na Najlepszych i cała odpowiedzialność za to spada na Kaye, dziewczyna uświadamia sobie, że jej związek jest oparty na nieustannej rywalizacji, życie to ciągła walka o uznanie, a jedyne wsparcie, jakie otrzymuje, pochodzi od szkolnej czarnej owcy, Sawyera.

Znamy to już: ona – ambitna perfekcjonistka z dokładnie zaplanowaną przyszłością, on – klasyczny bad boy z nieciekawą przeszłością. Ileż razy można jeść ten sam odgrzewany kotlet? I tu zaskoczenie – Echols udało się tak dobrać przyprawy, by danie było nawet smaczne i nie groziło niestrawnością. Perfekcja Kaye to w gruncie rzeczy spełnianie wygórowanych oczekiwań matki, a wizerunek złego chłopca to łatka, która przylgnęła do Sawyera na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności. Kiedy zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu i szczerze rozmawiać, Kaye ma szansę zajrzeć pod maskę zdobywcy tytułu Trafi za Kratki.

Relacja Sawyera i Kaye pogłębiają się stopniowo. Oboje muszą zmierzyć się z własnymi lękami i oczekiwaniami otoczenia. Rysunek psychologiczny dziewczyny nie pozostawia wiele do życzenia dzięki temu, że to ona jest narratorką. Natomiast zabrakło mi punktu widzenia Sawyera. Został nakreślony jako postać bardzo skomplikowana i powieść sporo zyskałaby na wprowadzeniu fragmentów z jego perspektywy. Wielka szkoda, że autorka się tego nie podjęła.

W ostatniej części cyklu „Najlepsi” romans jest tylko przykrywką. Na pierwszy plan wysuwa się problem życia według cudzego planu, pod presją, składania broni w najważniejszych potyczkach i dojrzewania do podejmowania własnych decyzji oraz ponoszenia konsekwencji dokonanych wyborów. Jest to świetny materiał na pełnokrwiste young adult, jednak autorka pozostaje wierna swojemu stylowi znanemu z wcześniejszych książek. Dlatego „Skazani na sukces”, mimo ogromnego potencjału, są lekko napisaną młodzieżówką bez ambicji do rozstrzygania egzystencjalnych kwestii.

Powieść na marginesie porusza jeszcze jedną istotną rzecz – kobiety w USA są dyskryminowane. Ta bolesna diagnoza zmusza do zastanowienia się, na ile przyznawanie „prawa do własnego ciała” przekłada się na poziom szacunku do dziewczyn.

Kaye i Sawyer są znacznie sympatyczniejsi i bliżsi rzeczywistości niż bohaterowie dwóch wcześniejszych tomów, mimo to zakończenie ich historii mnie rozczarowało. Trudno uwierzyć, że po tylu przykrych i bolesnych słowach (niestety, Echols nie zdobyła się na ich przytoczenie), które padły z ust matki Kaye pod adresem Sawyera, tych dwoje nie musiało o tym porozmawiać, by wszystko sobie wyjaśnić. Zeszli się jak gdyby nigdy nic po niecałej dobie milczenia. Rozumiem, że są nastolatkami, ale żeby tak zamiatać problemy pod dywan? Po trzystu stronach dobrej analizy psychologicznej takie rozwiązanie akcji po prostu zawodzi oczekiwania.

Ewa Jemioł

Na półkach: Przeczytane, Jaguar

Nie tak dawno pisałam Wam recenzje dwóch poprzednich części z serii "Niezwykli". Zaraz po skończeniu "Pary idealnej" szybciutko chwyciłam po ostatnią książkę z tej serii czyli po "Skazanych na sukces". Seria okazała się na tyle ciekawa, że czym prędzej musiałam się dowiedzieć co też spotka ostatnią z trzech przyjaciółek... Naprawdę mnie wciągnęła :) A jeśli nie wiecie o co chodzi i co to za seria to polecam poprzednie recenzje. Było już o Tii i Willu oraz o ich statusie wybranym przez szkołę "Flirt roku". Poprzednio pisałam Wam też o Harper i Broodym im przyznano miano "Pary idealnej". Tym razem jest o Kaye i Aidanie którzy zostali wybrani w kategorii "Skazani na sukces" oraz o Sawyerze, który im tę wyśnioną przyszłość przewrócił do góry nogami ;)

Kaye jest bardzo mądrą i ambitną dziewczyną, musi bardzo dużo się uczyć, musi mieć mnóstwo zajęć dodatkowych, musi zapomnieć o normalnym, zwyczajnym, nastoletnie życiu. Wybiera się bowiem na jedną z najlepszych uczelni w Ameryce i nie...

książek: 1984
Arnika | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

„Moja matka powtarzała mi milion razy, że ponieważ jestem kobietą, muszę pracować dwa razy ciężej niż mężczyzna, by zyskać ten sam poziom szacunku. A ponieważ jestem czarna, muszę pracować cztery razy ciężej, by zyskać należny mi szacunek. Muszę zatem pracować osiem razy ciężej i tego właśnie ode mnie oczekuje”.

Znamy to już: ona – ambitna perfekcjonistka z dokładnie...

Katarzynai Kinga | 2017-09-26
Przeczytana: wrzesień 2017

"Skazani na sukces to ostatnia z cyklu "Niezwykli"książka Jennifer Echols.W tej części autorka przedstawia nam historię Kaye-najlepszej przyjaciółki Tii i Harper,głównych bohaterek wcześniejszych części serii.

Kaye jest wiceprzewodnicząca samorządu uczniowskiego,jest zorganizowana jak mało kto.Ceni sobie porządek zarówno w szkole jak i w życiu prywatnym.Dziewczyna ma zaplanowaną przyszłość i razem ze swoim wieloletnim chłopakiem Aidanem chce go zrealizować w pełni.Mają studiować razem,zrobić karierę w bankowości a potem wziąć ślub.Kaye wie nawet jak ma wyglądać jej wymarzona suknia ślubna.Wszystko to co osiągnęła,składa się na jej sukces.Dlatego nikogo nie zdziwiła informacja,że Kaye i Aidan zostali wybrani przez uczniów szkoły jako "skazani na sukces".

Książkowa Pasja | 2017-11-12
Przeczytana: 29 września 2017

Jennifer Echols to autorka lekkich romansów młodzieżowych. "Odlot", "Love Story", "Dziewczyna, która chciała za wiele" oraz "Uratuj mnie" to tytuły, które na polskim rynku wydawniczym przyjęły się znakomicie. Ze względu na ich sukces nakładem wydawnictwa Jaguar ukazała się trylogia Superlatives, o której dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć parę słów. Zapraszam :)

Każda z trzech części opowiada historię innej pary. Książki warto czytać w porządku wydawania, czyli "Flirt roku", "Para idealna" oraz "Skazani na sukces", ponieważ bohaterowie i powstające nowe pary dają podstawę dla następnej części. Jednak jeśli chcecie sięgnąć tylko po wybrany tytuł, gdyż zainteresował was najbardziej, to nie ma problemu, nie znając poprzednika i tak zrozumiecie całą historię.

Wszystkie historie kręcą się wokół "plebiscytu" szkolnego, w którym większością głosów wybierani są uczniowie zasługujący na przeróżne tytuły. W przypadku każdej pary mamy do czynienia z tytułowymi mianami - Tia i Will wybrani...

Viola4ever | 2017-08-26

Jest to trzeci tom z serii Niezwykli, dlatego jeśli jesteście zainteresowani to odsyłam Was do poprzednich tomów. 1. "Flirt roku" 2. "Para idealna"

Kaye, jedna z trzech najlepszych przyjaciółek, można by powiedzieć, że to ta najbardziej zorganizowana, planująca swoją przyszłość co do minuty. Jej stanowisko w szkole pasuje do niej idealnie. Wiceprzewodnicząca samorządu - i cheerleaderka w jednym - oraz jej chłopak - Aidan - przewodniczący samorządu. Czy to nie idealne połączenie?
Wszystko zaplanowane... Przyszłość tej dwójki zaplanowana jest już od kilku lat. Najpierw studia, praca i dzieci a potem? Miłość do grobowej deski...
Sawyer, maskotka szkoły, kolega z klasy, niemający dość dobrej opinii wśród uczniów przez przeszłość jednego z rodziców. z Kaye różnią się diametralnie. A jednak coś między nimi jest, ale tak właściwie oboje nie potrafią tego zdefiniować...
Tacy inni a jednak tacy sami. Coś spowoduje, iż ta dwójka spojrzy na siebie o sekundę dłużej i tyle wystarczy, aby coś...

jola79 | 2018-02-16

jak pozory mogą czasem utrudnić życie!! czy należy ludzi oceniać nie znając ich, a jedynie znając opinie o nich od innych?

Caroline_174 | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Pochłonęła mnie na kilka godzin :) Niesamowicie urocza, ze szczyptą humoru oraz pełna powoli budującego się napięcia pomiędzy głównymi bohaterami. Świetnie zabiła moje nerwowe oczekiwanie na wiadomość, czy zdałam sesję ;) Jestem wręcz zauroczona Sawyerem - idealne połączenie pracowitości, słodkiego zawstydzenia, pewności siebie a zarazem braku wiary we własne siły. I seksowności, oczywiście! Dobra pozycja na odstresowanie i ucieczkę od codzienności na kilka godzin.

Karolcia4022 | 2018-05-03
darkangel | 2018-05-03