Śpiące królewny

2017-10-24
2017-10-24
2017-09-26
Tomasz Wilusz
agresja groza hibernacja koszmar literatura amerykańska nadprzyrodzona moc przemoc sen Stephen King zemsta
Inne

I ty, co tak się smucisz, gdy piszesz te słowa…

Ta książka to 100% Kinga w Kingu, a właściwie to nawet 200%, gdyż współtwórcą "Śpiących królewien" jest młodszy syn Stephana Kinga - Owen King. Duet ten stworzył powieść, której fabuła nawiązuje do powszechnie znanej baśni o śpiącej królewnie. Nie znajdziemy tu jednak ćwierkających ptaszków, zatrutego jabłka i przystojnego księcia budzącego swa wybrankę pocałunkiem.

Od początku towarzyszy nam mroczny nastrój potęgowany przez roje latających ciem, półmrok więziennych cel i wizja świata, w którym kobiety zapadają w wieczny sen.
Zamykając oczy zasypiają na zawsze, otulone w kokony przypominające pajęczą sieć. Próba ich obudzenie kończy się dla śmiałków przegryzieniem gardła i wydrapaniem oczu. Epidemia śpiączki rozprzestrzenia się po całym świecie, powodując wśród mężczyzn popłoch i zmuszając ich do szukania sposobu, aby przerwać ten proces.
Ich jedyną nadzieją jest tajemnicza więźniarka Evie Black, osadzona w Dooling pod zarzutem morderstwa miejscowego dilera i jego kompana.
Eve zdaje się osobą nie z tego świata: nie morzy ją sen, potrafi zajrzeć w przeszłość i przyszłość i jest jak anioł sprawiedliwości, karząc łotrów i nagradzając ludzi uczciwych i dobrych.
Jednym z nich jest z pewnością więzienny psychiatra, który jako pierwszy zdaje sobie sprawę, że ta tajemnicza kobieta jest kluczem do rozwiązania zagadki śpiących królewien. Chroni on osadzoną przez rozwścieczonym tłumem mężczyzn, którzy chcą ją odbić i zmusić do przywrócenia dawnego porządku rzeczy.

To książka o bardzo feministycznym wydźwięku, w której to kobiety grają główne role. Są silne, odważne i mimo różnych błędów, które popełniły należy im się w druga szansa w życiu. To mężczyźni, ich brutalność, chęć dominacji i poczucie, że to oni żądzą światem sprawia, że prawa kobiet nie są respektowane a ich godność deptana.
Wizja świata bez mężczyzn w pewnym momencie staje się dla kobiet niezwykle kusząca. Stają przed szansą zbudowania takiego świata, gdzieś tam po drugiej stronie, ale czy zdecydują się z niej skorzystać...?
Zachęcam Was do lektury tej książki aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Audiobook (czytał Leszek Filipowicz)

Od...

Coś dziwnego dzieje się z kobietami , zasypiają i szczelnie owijają się w zwiewna substancje przypominającą kokon. Próba uwolnienia ich z tych kokonów powoduje agresję ,kobiety wpadają w dzika furię, śpiące przenoszą do innego świata - bez mężczyzn.
Tajemnicza kobieta umieszczona w wiezieniu- Evie jest jedyną kobietą która nie ulega temu "zjawisku" na którą zdani na siebie mężczyźni zaczęli polowanie ,jedni chcą jej śmierci ,drudzy odpowiedzi ,dlaczego nie owija się w kokon podczas zaśnięcia . W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn szerzy się przemoc .
Kobiety mogą powrócić ",do żywych" ,jednak postawiono im jeden warunek muszą chcieć tego wszystkie!
W grupie kobiet jest wiele pokrzywdzonych przez mężczyzn ,czy one też pragną wrócić do świata w którym spotkają swoich oprawców ...
Na to pytanie odnajdziecie odpowiedź sięgając po książkę!

Ta książka daje do myślenia ,historia ciekawa ,ponadczasowa. Dobra pozycja ,polecam.

Zacznę od tego, że kupiłem tą książkę w promocji:) Za 14,99zł piękne bestsellerowe wydanie. Gdyby nie ta promocja, to bym tej książki nie przeczytał...
To było najbardziej cudowne 7 dni z tą książką od dłuższego czasu... Świat wyczarowany przez rodzinę Kingów bardzo mnie oczarował i wciągnął. Moja czytelnicza uwaga weszła jak nóż w masło. Mam już na koncie kilkadziesiąt przeczytanych książek Kinga i uważam się za jego fana. Mój czytelniczy ciąg z Kingiem zakończył się jakieś 2 lata temu z odskocznią rok temu na "Baśniową opowieść". Czytałem Kinga książka za książką. Tak mnie wciągnęła jego literatura. Były książki lepsze i gorsze... Również "Śpiące królewny" miały skrajne opinie - od mega złych po mega dobre. Ja uważam, że ta książka jest mega dobra. Trafiła w mój gust i znowu obudził się we mnie głód literatury Kinga... Czuję, że jestem jak narkoman na chaju... Mam ochotę na więcej... Zostały mi do przeczytania książki przeciętne i słabe w dorobku Kinga, jeśli miałbym się sugerować tylko opiniami czytelników. Ta książka udowodniła mi, że teoretycznie słabsza książka Kinga jest dla mnie bardzo dobra. Nie ma co się przejmować opiniami innych - trzeba samemu zasmakować, bo prawda jest taka, że światy kreowane przez Kinga są niepowtarzalne. Po prostu nie zawsze trafiają do odpowiedniego czytelnika, który ma po prostu nieco inny gust.
Tak... Ta książka obudziła we mnie zew... Poczułem głód... Mam ochotę na więcej... Po zakończeniu czytania tej książki było mi smutno, że to już koniec... To była niesamowita przygoda...

Zapowiadało się ciekawie. Nawet w drugiej części. Opisach tego jak radziły sobie kobiety. Zachowania mężczyzn mnie zaskakują, nie potrafię ich zrozumieć. Może dlatego, że nie jestem mężczyzną. Zakończenie było przeciętne. Taki powolny powrót do normalności.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Śpiące Królewny to książka napisana przez Stephena Kinga w 2017r. Opowiada o epidemii śpiączki dotykającej tylko kobiety. Cały rodzaj żeński pokrywa się srebrzystym kokonem i śpi. Obudzenie i zerwanie powłoki powoduje szał i obłęd. Przebudzone zabijają w amoku i ponownie zasypiają. Przytomni pozostali tylko mężczyźni i jedna kobieta Eva, która jest morderczynią. W świecie rządzonym przez mężczyzn rozpoczyna się nowe życie i nowe zasady.
⬇️
Napisze bardzo krótko.
Dla mnie to najsłabsza książka Kinga jaką przeczytałam. Opisy są niemiłosiernie długie, niewiele się dzieje i poznajemy rozterki emocjonalne większości bohaterów, chociaż to nic nie wnosi. Autor nas nie oszczędza i bierze na wytrwałość. Po tym znużeniu czekałam na przełom w zakończeniu. King mi jest z tego znany, że finalnie wgniata w fotel. Tutaj nie było niczego podobnego. Koniec bardzo słaby a najważniejsze wątki niedokończone. Zawiodłam się.

Za dużo - to idealne określenie. Za dużo postaci, za dużo krótkich wątków, za dużo wszystkiego.
Książka jest przytłaczająca, ciągle każe czytelnikowi skupiać się co się właściwie dzieje, kogo wątek jest właśnie powtarzany.
Nie jest to na pewno Bastion, nie jest to Pod Kopułą, gdzie wielowątkowość i mnogość postaci była ciekawa i interesująca, nie przerastająca.

Schedę po sławnym ojcu przejmują jego synowie, ale kto by nie skorzystał z koneksji rodzinnych. Jedni bardziej, drudzy mniej. Owen King bardziej. Mnie najbardziej nurtuje pytanie kto tak naprawdę napisał tę książkę. Ojciec, którego praktycznie każdy zna, i dał się podpiąć swojej latorośli pod sukces. Czy mało znany syn, który poprosił tatę o użyczenie swojego imienia i nazwiska, żeby się lepiej sprzedawała jego powieść.
A King jak to King. Lektura miła, acz nie zobowiązująca. Pisarz bestsellerowy, z lekkim piórem i historią. Tego autora czyta się szybko i bez wysiłku.

nie skończyłem

nie skończyłem

Jak zwykle King mnie oczarował... Duża ilość barwnych postaci, skomplikowane charaktery i osobowości każdej z nich pochłonęły mnie na kilka godzin... Do tego mądre zakończenie. Mało kiedy podobają mi się zakończenia w nadprzyrodzonych powieściach Kinga... Te zakończenie było satysfakcjonujące... Polecam!!!

Dla mnie King to mistrz w kategorii literatury grozy i horroru❤️

Dla mnie King to mistrz w kategorii literatury grozy i horroru❤️